Narkoman vyhrožoval kolemjdoucím pistolí

Zfetovanému recidivistovi, který na Slovanech střílel z plynovky, hrozí až tříletý trest

20. května 2019 19:55 , aktualizace 21:05

Drogy Zbraně

Partner článku – Mraknet

     V sobotu 18. května krátce před třetí hodinou odpoledne se o pořádný povyk postaral muž na křižovatce ulic Liliová a Slovanská v Plzni, kde kolemjdoucím lidem vulgárně nadával a vyhrožoval zabitím. Své výhrůžky podtrhoval tím, že kolem sebe mával pistolí, ze které dokonce i jednou vystřelil do vzduchu.
     Přivolaní policisté na místě muže zajistili a zjistili, že zbraň, kterou manipuloval, je naštěstí pouze plynovka. 
      „Jednačtyřicetiletý muž z Plzně se podrobil orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který vyšel pozitivní na pervitin,“ uvedla k případu tisková mluvčí policie a doplnila, že policisté muži sdělili podezření z přečinu výtržnictví, za který již byl v minulosti odsouzen.
     Za jeho sobotní jednání nyní muži hrozí až tři roky za mřížemi.

Plynovky a problémy s nimi

     Snad není týden, aby policisté v Plzni nekontrolovali někoho s plynovkou. Pokud jí u sebe má střízlivý, rozumný člověk, jde o předmět na osobní ochranu, který v případě nouze může být užitečný. Bohužel velice často je ale mají u sebe opilí, zfetovaní a nebo pachatelé trestné činnosti a dochází tak k častému porušování zákona. Zde jeden příklad za všechny:
     Na podzim se před Velkou synagogou na Klatovské třídě pohyboval mladý cizinec s pistolí v ruce, cosi řval, mířil na budovu a na procházejí lidi. Muže odzbrojila a zajistila náhodně projíždějící hlídka městské policie ze služebny Bory. Strážníci muže zahlédli, když přecházel vozovku a pistolí mířil na kolemjedoucí auta. Okamžitě zareagovali, muže zpacifikovali a zjistili, že naštěstí nejde o teroristu, ale pouze o úplně opilého a ne moc chytrého Ukrajince. 

Foto a video z tohoto případu


Mohl strážník muže zastřelit?

Právník: Ano mohl, pokud by na něj nebo na jinou osobu muž plynovkou zamířil, strážník mohl v obavě o život svůj nebo jiné osoby pachatele zastřelit. Nemohl samozřejmě v daném okamžiku rozpoznat o jakou jde zbraň.
Obdobně by ale také jednat i obyčejný ozbrojený občan, konkrétně dle § 29 Nutná obrana, což je dobře vysvětleno v článku, který jsme kdysi společně připravovali. 

Co je to plynovka?

Odborník: Výraz plynovka je mezi veřejností velmi rozšířený, ale správně jde o  Expanzní zbraň, tedy palnou zbraň, jejíž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou. Jde o pistole či revolvery podobné skutečným zbraním, ale nabíjené nábojkami, které mají po výstřelu buď pouze zvukový efekt a nebo zvukový efekt i s vystřelením oblaku dráždivého plynu, nikoli pevné střely. Někdy se také chybně  používá  výraz „plynová pistole“, což ale ze zákona znamená jinou zbraň. 

Kdo smí si smí plynovku držet a nosit?

Odborník:   Dle zákona jsou v kategorii D, na tuto zbraň tedy není potřeba zbrojní průkaz. Může si ji pořídit a nosit kdokoli starší 18 let způsobilý k právním úkonům. Držitel této zbraně ji ale nesmí nosit viditelně na veřejnosti nebo být pod vlivem alkoholických nápojů nebo návykových látek.

Je plynovka vhodná na sebeobranu?

Odborník:   To je relativní, účinek má zhruba jako slzný plyn ve spreji, o moc víc od ní nečekejte. Výhodou je, že když ji vytáhnete, agresor nepozná, že jde o pouze plynovku, nikoli skutečnou (palnou) zbraň a můžete ho zastavit již pouze hrozbou. Toto je ale i zároveň nevýhodou plynovek, pokud s ní nevhodně manipulujete či míříte kolem sebe, může vás někdo v obavě legálně zastřelit.

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.