Našel ruční granát, zamyslel se a zahodil ho!

Toto bohužel není vtip, ale skutečný případ z dnešního dne…

29. března 2016 18:27 , aktualizace 18:27

Zbraně

Dnes došlo v Karlových Varech poblíž ulice Kpt. Jaroše k naprosto neuvěřitelnému případu, kdy 38letý muž prokázal, že nepatří k těm zrovna nejchytřejším.

Muž konsternovaným policistům vysvětlil, že do této oblasti občas chodí hledat věci z 2. světové války a dnes našel oblý kovový předmět o velikosti asi pěsti. Muž si zcela správně pomyslel, že může jít o ruční granát, ale pak učinil něco nepochopitelného – vzal ho a flákl s ním do nedaleké tůně!


Nedokážeme si představit, co si o muži musel pomyslel policejní pyrotechnik, když na místo dorazil a zjistil, že granát je v několikametrové bažinaté tůni plné listí, klacků a dalších věcí.


Na místo museli dorazit hasiči, kteří vyčerpali vodu s bahnem a chudák pyrotechnik musel vše prohledat nejen za použití detektoru kovů, ale i lopat.

„Pyrotechnici pečlivě prohledali místo, kde by se tento údajný granát mohl nacházet, ale žádný předmět takového tvaru ani velikosti nenašli,“ ukončila neuvěřitelný případ mluvčí policie.


V případě, že najdete předmět, který připomíná munici, nesahejte na něj a nijak s ním nemanipulujte. Pokud ho omylem vezmete do ruky, opatrně a bez prudkých pohybů ho zase položte na zem a odejděte do bezpečné vzdálenosti. Samozřejmě s ním kamkoli neházejte, buď vybuchne a nebo bude mít pyrotechnik co hledat – jako v dnešním případě.


Jak postupovat

Pokud tedy najdete obdobný předmět jako na dole uvedené fotografii, nebo předmět o kterém se vy domníváte, že by mohl být armádní pyrotechnikou, prosíme postupujte podle uvedených jednoduchých rad:


  • S předmětem nijak nemanipulujte, ani v případě, že se chcete „jen podívat zda je to ono“ – od toho je policejní specialista, ne vy!
  • Pokud jste pyrotechniku například vydolovali ze země za pomoci techniky (traktor, bagr, pluh aj.), vypněte stroj a nechte vše tak jak je – nikam s technikou již neodjíždějte.
  • Odstupte do bezpečné vzdálenosti tak, abyste místo nálezu měli stále na dohled, ale stoupněte si za ochrannou překážku – ideální je terénní nerovnost, skála, zeď apod. – osobní auto není dostatečná překážka!
  • Spojte se s Policií ČR na telefonním čísle 158 a informujte operačního důstojníka o vašem nálezu.
  • Do příjezdu policejní hlídky nepouštějte k místu nálezu jiné osoby, vozidla nebo zvířata.
  • Ihned po příjezdu policistů jim vysvětlete co jste našli a uposlechněte jejich dalších příkazů. Pokud se vám bude zdát bezpečná vzdálenost do které vás odešlou zbytečně velká, vězte, že to nedělají pro svou potěchu, ale pro vaši bezpečnost a uposlechněte bez námitek.