Foto Video

Černá sobota - jeden mrtvý a téměř dvacet zraněných - aktualizováno

V sobotu došlo k několika dopravním nehodám, mezi kterými byly vážné a bohužel nechyběla ani tragická, jde o nejhorší víkendový den za několik let

Autor: Petr Novák neděle 30. června 09:22 , aktualizace středa 3. července 09:24

Záchranáři Doprava Nehody Smrt

Partner článku – Cortusa_group


     Dnes došlo k několika dopravním nehodám, mezi kterými byly vážné a bohužel nechyběla ani jedna tragická. Vzhledem k počtu nehod nedokážeme podrobně informovat o každé z nich, takže jsme pro vás vybrali jen ty nejvážnější.

Střet auta s motorkářkou

     Dnes kolem půl deváté dopoledne došlo v Plzni Křimicích na křižovatce Prvomájová x Na Horničce ke střetu osobního vozu a motocyklu. "Řidič narozený v roce 1992 jel s vozidlem Volkswagen Passat od Vochova a na křižovatce chtěl odbočit vlevo, nicméně nedal přednost protijedoucí řidičce motocyklu ročník narození 2003 a došlo tak ke střetu," popsal nám nehodu mluvčí policie s tím, že dechové zkoušky byly u obou řidičů negativní a nehodou se dále zabývají dopravní policisté.

Motorkářka nestačila zareagovat a havarovala

     Krátce před desátou hodinou došlo k další dopravní nehodě v Záluží severně od Plzně. Z místa bylo hlášeno zranění ženy, takže k nehodě vyjely všechny záchranné složky. Hasiči zajistili místo události a provedli protipožární opatření, zatímco záchranáři si zraněnou ženu převzali do péče.
     "U této dopravní nehody zasahovaly naše výjezdové skupiny záchranářů, lékař a inspektor provozu. Na místě jsme si převzali do péče ženu narozenou v roce 1978, která utrpěla středně těžká poranění, se kterými byla následně transportována na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Lochotín," uvedl mluvčí záchranářů.
     Podle informací z místa jela řidička motocyklu za osobním autem, to začalo kvůli dopravní situaci před ním zpomalovat a motocyklistka nestačila adekvátně zareagovat a havarovala.


Střet dvou aut

     K další dopravní nehodě, tentokrát střetu dvou vozů, došlo těsně po dvanácté u Ejpovic na sjezdu z dálnice D5. Z místa bylo hlášeno zranění více osob, takže záchranáři k nehodě vyslali dokonce tři výjezdové skupiny. Silnice musela být uzavřena.
     "Do péče jsme si převzali čtyři zraněné osoby. Jednalo se  muže narozeného v roce 1978, který utrpěl středně těžká poranění, dalšího muže narozeného v roce 1997, ten utrpěl pouze lehké poranění, ženu narozenou v roce 2004, která vyvázla pouze s drobnými oděrkami a muže ročník 2000 se středně těžkým zraněním. Všechny tyto osoby jsme po ošetření transportovali k dalšímu vyšetření na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín," uvedl mluvčí záchranářů.

     "Řidič narozený v roce 1978 jel s vozidlem Volkswagen Golf ve směru od Ejpovic na Tymákov, protijedoucí řidič s vozidlem Škoda Fabia narozený v roce 1990 mu při odbočování vlevo na vedlejší komunikaci nedal přednost a došlo tak ke střetu. Dechové zkoušky byly u obou řidičů negativní a nehodou se dále budou zabývat policisté z dopravního inspektorátu," doplnil informace mluvčí policie.


Muž čelní střet nepřežil

     Jen o několik minut později došlo k další dopravní nehodě, dnes zatím nejvážnější a bohužel i tragické.
     Na silnici vedoucí z Plzně do Nepomuku u obce Seč došlo k čelnímu střetu dvou aut. Z místa bylo hlášeno vážné zranění několika lidí, takže k nehodě opět vyjely všechny záchranné složky. 

     Bohužel řidič vozu MG nehodu nepřežil a zemřel na místě, jeho spolujezdkyni záchranáři transportovali do nemocnice. Tam byl transportován i řidič vozu Škoda.

     "Celkem tři výjezdové skupiny zasahovaly u vážné dopravní nehody nedaleko obce Seč. Na místo byla povolán i vrtulník LZS Líně. Do péče jsme si převzali dvě osoby k akutnímu ošetření. Muž narozený v roce 1973 utrpěl středně těžká poranění a byl transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň. Žena byla ve vážném stavu transportována na urgentní příjem téže nemocnice. Bohužel dalšímu muži již na místě nemohli záchranáři pomoci, utrpěl poranění neslučitelná se životem," uvedl mluvčí záchranářů.
     Silnice musela být zcela uzavřena.

     Podle informací z místa přejel řidič vozu Škoda náhle do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím vozem MG a vyrazil ho ze silnice.
     "Řidič narozený v roce 1973 jel s vozidlem Škoda Kamiq z dosud přesně nezjištěných příčin přejel do protisměru, kde se střetl s vozidlem značky MG, které řídil muž narozený v roce 1952. Tento bohužel následkům nehody podlehl. U řidičů byly nařízeny odběry krve a nehodou se dále zabývají kriminalisté," uvedl mluvčí policie.

Střet tří vozů na obchvatu Plzně, na místě osm zraněných

     K další dopravní nehodě, opět velmi vážné, došlo v pět odpoledne na Regensburské, tedy na obchvatu Plzně.
     Z místa bylo hlášeno zranění dokonce osmi lidí, takže k nehodě opět vyjely všechny záchranné složky a ve Fakultní nemocnici Plzeň byl vyhlášen trauma plán. 
     Podle prvotních informací vůz jedoucí od Lochotína náhle přejel do protisměru a střetl se s dalšími dvěma vozy. 

    "Na místo okamžitě vyrazilo sedm výjezdových skupin záchranářů, včetně lékařů a inspektora provozu. První výjezdová skupina z místa potvrdila dopravní nehodu s osmi zraněnými osobami, včetně dětí.
     Vzhledem k počtu zasažených na místě byl vyhlášen režim HPO (hromadné postižení osob).
     Záchranáři ve spolupráci s lékařem zahájili třídění raněných dle stupňů naléhavosti od těch nejtěžších poranění po ty úplně nejlehčí. Po vytřídění všech raněných následovalo ošetření a zajištění těch nejzávažnějších stavů, osob v přímém ohrožení života, následně všech středně těžce zraněných a jako poslední v řadě jsme pečovali o lehce zraněné, nebo nezraněné pacienty.
     Celkem jsme na místě ošetřili osm osob, z toho dva muže, tři ženy a tři děti. Jednalo se o tři těžká zranění, dvě zranění středně těžká a tři zranění lehká,"
uvedl nám mluvčí záchranářů.

     Obchvat je v tuto chvíli zcela uzavřený od Křimic až po Vinice.

     "Řidič narozený v roce 2004 jel s vozidlem Volkswagen Golf po převaděči směrem na Domažlice a z dosud přesně nezjištěných příčin přejel do protisměru, kde nejprve bokem narazil do vozidla Škoda Octavia a poté se čelně srazil s vozidlem Volkswagen Passat, který řídil muž narozený v roce 1976.
     U řidičů Passatu i Octavie byly dechové zkoušky negativní, u řidiče Golfu byl vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nařízen odběr krve v nemocnici.
     Nehodou se dále budou zabývat policisté z dopravního inspektorátu Plzeň-město,"
popsal nám nehodu mluvčí policie.


Na Gerské vykolejila tramvaj

     Černá sobota bohužel ještě nekončí. Před šestou hodinou večer vykolejila v Plzni na Gerské tramvaj číslo 4. Dle prvotních informací zřejmě vlivem horka v zatáčce praskla kolej, takže řidička již nemohla nic dělat. 

     V tramvaji během události cestovalo pět osob, z toho dvě děti a všichni naštěstí vyvázli bez zranění

     V současné chvíli je silnice směrem z Plzně zcela uzavřena a na místě pracují zaměstnanci dopravních podniků s těžkou technikou.


Vzhledem k mimořádnému množství dopravních nehod vydala záchranná služba toto upozornění:

Zvýšená pozornost za volantem

     S narůstajícími teplotami do tropických hodnot na teploměru je potřeba dbát i na určitá pravidla za volantem. Apelujeme na řidiče a jejich bezpečnost, bezpečnost celé přepravované osádky vozu.

Pár dobrých rad:

 • V těchto parných dnech je potřeba především dodržovat pravidelný pitný režim. Předejdete tak dehydrataci a následným zdravotním obtížím, které se mohou projevit nejen za volantem.
 • Používejte při řízení sluneční brýle, pokud můžete, předejdete tak nadměrnému oslňování slunečními paprsky a můžete tak lépe zareagovat na nastalou situaci na silnici.
 • Neotáčejte se na zadní sedačky za dětmi, věnujte se plně řízení. Pokud potřebujete s dětmi něco vyřídit, zastavte na bezpečném místě a situaci vyřešte.
 • Vždy používejte bezpečnostní pásy, v případě nehody Vám mohou zachránit život.
 • Při jízdách na větší vzdálenosti trvající i několik hodin, plánujte delší pauzy, nepřeceňujte se, vnímejte veškeré signály vašeho těla, které vysílá. Vždy si dostatečně odpočněte.
 • Mějte u sebe vždy své léky pro akutní situace, které se na cestách mohou vyskytnout.
 • Mějte ve voze kompletní autolékárničku a seznamte se s jejím obsahem, pokud ji použijete, neodkladně ji vyměňte za novou.
 • Pokud jdete pomáhat jiným motoristům nebo poskytujete první pomoc na silnici, vždy mějte nasazenou reflexní vestu a na vašem vozidle rozsvícená varovná světla.
 • Pokud vidíte vozidlo záchranné služby se zapnutým světelným a výstražným zvukovým zařízením, snažte se mu včas umožnit volný průjezd, dorazit k vážně zraněnému pacientovi včas je pro nás a hlavně pro něj zásadní.
 • Nenechávejte ve voze zavřené spící děti a to ani na několik minut. Můžete jim způsobit vážné potíže. Nestačí ani, pootevřené okénko.
 • Jezděte podle pravidel silničního provozu. A myslete na ostatní.
 • Zbytečně nepředjíždějte v nepřehledných zatáčkách a úsecích.
 • Klimatizaci nastavte na přijatelnou teplotu. Rozdíl mezi teplotou ve voze a venkovní teplotou může výrazně ovlivnit zdravotní stav.
 • Dobře si pamatujte číslo zdravotnické záchranné služby 155 a naučte se poskytovat předlékařskou první pomoc. U vážných stavů a poranění je pro postiženého zásadní.

 
Cortusa_group

Pečlivě vybíráme místa, kam umístíme naše projekty. Můžete si tedy být jisti bezpečnou lokalitou v blízkosti přírody i dostupnou z hlediska občanské vybavenosti. Neděláme jen pouhé stavební projekty. Našim klientům plníme sny a přání a pomáháme jim tak vytvořit opravdový domov.