Denně aktualizujeme Speciál o koronaviru pro Plzeňský kraj Odpovědi na všechny vaše dotazy: Zákaz všech návštěv nemocnic a akcí s účastí na 100 osob, uzavření škol, plošná karanténa tisíců lidí, zrušení Oslav osvobození, povinnost karantén, opatření PMDP, ale i mýty a fámy
Foto Video

"Letecké dny" v Kokšíně pokračují

Pozor! Dopadová plocha Kokšín - rekord je zatím osm nehod za víkend

4. listopadu 2019 14:02 , aktualizace 14:12

Doprava Nehody

Partner článku – Autosalon Dajbych

Aktualizace:
     
Za pouhých deset dní od vydání našeho článku došlo v tomto úseku k dalším dvěma dopravním nehodám.
     K první došlo v pátek 1. listopadu těsně před Kokšínem. 
     Ke druhé havárii došlo v sobotu 2. listopadu před půl dvanáctou dopoledne, když Renault Clio havaroval do již několikrát opravovaného plotu domu.
     "Devětašedesátiletý muž z obce na Přešticku jel ve směru od Švihova na Klatovy. V obci Kokšín nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu komunikace, dostal s vozidlem smyk a vyjel vpravo mimo komunikaci, kde poškodil oplocení u dvou domů," uvedla mluvčí policie.
     Ke zranění osob v tomto případě naštěstí nedošlo, dechová zkouška byla u řidiče s negativním výsledkem, událost byla evidována na záznam o dopravní nehodě a řidič byl řešen v příkazním řízení.

Foto: KP a PČR

Původní článek:

     Do redakce nám dorazil mail zoufalých občanů z Kokšína, což je vesnice nedaleko Švihova, ležící na hlavním tahu z Plzně do Klatov.
     My tak zjistili, že to co v roce 1977 použil režisér Oldřich Lipský jako skvělý vtip do báječné komedie Ať žijí duchové, dokáže jistá stavební firma skutečně realizovat. Rozdíl je pouze v tom, že v komedii děti opravují zříceninu hradu Brtník, zatímco v Kokšíně naopak stavební firma zrealizovala postupnou demolici obce.

Nevěříte? Z komedie, kdy Jouza obdivuje auto malého Boháčka:

Dobrý den vážená redakce,
     obracíme se na vás s prosbou o pomoc. Bydlíme v Kokšíně u silnice, což je zde bohužel značně riziková zóna.
     Vše začalo v druhé polovině roku 2018, kdy nám na vozovku položili nový povrch, který, když je mokrá vozovka, funguje spíše jako kluziště. Pokud prší, tak téměř s jistotou můžeme očekávat, že nám přistane auto na zahradě.
     Zatím je rekord osm nehod za víkend! Vždy jde o řidiče, kteří jedou od Švihova, vylétnou ze zatáčky, dostanou smyk a skončí buď u nás v plotě, sousedům v plotě a nebo na druhé straně silnice, kde je dětské hřiště. Bezpečno není ani na autobusové zastávce, tu už také při nehodě auto zdemolovalo. Bylo zde i několik čelních střetů.
     Plot, který nám tu při nehodě zničili, máme nový, stál tu pouze pár dní a již sem zase přistálo auto.  
     Skutečně se tu bojíme, řidiči nás ohrožují a my máme strach usínat s tím, kdo sem zase přiletí. 

Proč je asfalt extrémně kluzký?

     Po obdržení mailu jsme se obrátili na policii s žádostí o vyjádření policie k dopravním nehodám v obci Kokšín. Policisté ze skupiny dopravních nehod nám potvrdili, že značně zvýšený počet nehod skutečně registrují. 

     Vše odpovídá tomu, že za nehodami skutečně stojí pochybení stavební firmy. Pro porovnání, v roce 2016 nezaznamenali policisté v Kokšíně žádnou nehodu a v roce 2017 prošetřovali pouze dvě nehody. Jenže v roce 2018, po ukončení pokládky nového povrchu, vyjížděli k jedenácti dopravním nehodám a toto číslo není ani zdaleka konečné, nehod je v Kokšíně daleko více, ale nehody vyřešené na euroformulář nemusí být policii hlášené.

     "Na základě zjištěných skutečností, při řešení dopravních nehod bylo zjištěno, že řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a povětrnostním podmínkám. Z uvedeného počtu je většina dopravních nehod na mokrém povrchu komunikace, kdy se řidič dostal s vozidlem do smyku," uvedla mluvčí policie, jenže řidiči oponují tím, že za zatáčkou neočekávali kvalitně postavené kluziště s novým povrchem.
     Policisté z dopravního inspektorátu, v souvislosti s komunikací I. třídy číslo 27 v obci Kokšín, zaslali již v předchozím roce návrh opatření na ředitelství silnic a dálnic k provedení optimalizace protismykových vlastností povrchu komunikace.
     Ve svém vyjádření k danému úseku podali podnět správci komunikaci s cílem minimalizovat riziko vzniku dalších dopravních nehod a s tím spojených následků, jak na zdraví osob i poškození majetku.
     Na žádost policie byla také prověřena drsnost povrchu a na počátku obce je osazeno dopravní značení upozorňují na nebezpečí smyku na mokré komunikaci.

Po vydání článku nám přišel další mail a uvedené informace zní přinejmenším velice zajímavě:
     Bohužel i já mohu potvrdit, že se tady skutečně stalo okolo třiceti nehod během půl roku, z toho první sobotu v září 2018 jich bylo šest v jeden den. 
     Podle stavební firmy je vše v pořádku, ale spousta lidí ví, že jim tam při pokládce praskla hadice s olejem na nějakém stavebním stroji a velké množství vyteklo na podkladní asfalt. Aby se to nemuselo hlásit a ekologicky likvidovat, tak se to přeasfaltovalo. 
     Bohužel po roce od položení olej vylezl na povrch a s vodou vytvářel kluzkou vrstvu. Stavební firma vše popírá, jelikož by musela zaplatit všechny škody, které při nehodách vznikly. 
     Letos je to místo již bez nehod, ale ne díky upozornění z instalovaných značek, ale protože olej se již vyjezdil."

     Policie doporučuje řidičům, aby při jízdě po komunikaci v obci Kokšín dodržovali stanovenou rychlost a včas reagovali na dopravní značení i vzniklé situace v silničním provozu.


 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.