Foto

Nesmyslné riskování života

V Plzni se během pouhé hodiny odehrály dva případy proboření ledem, lidé ale riskují dál

čtvrtek 25. února 19:44

Hasiči

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Dnes po třetí hodině odpoledne vyjíždělo několik jednotek hasičů k Velkému Boleveckému rybníku, kde bylo u vyhlídky nahlášeno proboření muže pod led.
     Muži se podařilo se z vody dostat ještě před příjezdem hasičů a vysvětlil, že se mu na led zaběhl pes, on se ho vydal zachránit a probořil se také. Naštěstí ani pes ani jeho pán neutrpěli zranění, muž odmítl nabízenou termopokrývku, u svého vozu se převlékl do suchých šatů a i se svým psím kamarádem se odjeli domů zahřát.

     Ačkoli v předchozím případě je risk vstupu na tající led pro záchranu čtyřnohého kamaráda vcelku pochopitelný, smysl nedává v žádném jiném případě, které se dnes odehrály.
    Jen asi o půl hodiny po události na "Boleváku" se na tísňovou linku městské policie obrátila žena, že došlo k proboření několika dětí na Košuteckém jezírku. Žena uvedla, že se dětem z vody také podařilo dostat a při příjezdu strážníků na místo, se zde již žádný z účastníků události nenacházel. Strážníci proto alespoň na místo rozmístili varovné cedule, avšak ani ty další osoby od vstupu na led neodradily.
    Ať už se jedná o dívku, která si na ledu chce udělat selfie, mladíka, který chce partnerce ukázat svou statečnost, nebo o chlapce, kteří se baví rozbíjením ledu u břehu a občas vyběhnou na ledovou plochu, je to v tomto teplém počasí naprosto nesmyslný hazard s vlastním zdravím a životem. Všechny tyto příklady se ale udály na Košuteckém jezírku a Velkém Boleveckém rybníku v jediné hodině následující po obou případech proboření.

      Na nebezpečí ledu jsme se zeptali tiskového mluvčího hasičů, kteří mají s podobnými záchrannými akcemi bohaté zkušenosti a každoročně se na ně pečlivě připravují. Ten by rád všem našim čtenářům připomněl, kdy je bezpečné na led vstoupit a jak se na něm chovat.

Co ovlivňuje tloušťku ledu?

  • Přírodní led může být nesourodý, obsahovat bubliny a praskliny.
  • Můžou v něm být vytvořeny provzdušňovací otvory pro okysličení vody rybám.
  • Tam, kde pod ledem proudí voda, může být zeslabený.
  • Může obsahovat naplaveniny, listy a podobně. Zejména v místech přítoků a odtoků.
  • Kraje ledu u břehu jsou obvykle tenčí.
  • Sněhová pokrývka funguje jako tepelný izolant.  

Jak zjistím, že již po ledu mohu chodit?

     Stačí jednoduchá pomůcka: 5-5-10 To znamená: je-li alespoň 5 dní za sebou -5°C, nabyde led síly 10 cm. Za bezpečnou tloušťku ledu pro bruslení se považuje 15 cm. Pokud nevíte jak je led silný, nevstupujte na něj!

     Nedoporučuje se vstupovat na tekoucí vody. V klimatickém pásmu České republiky některé řeky nezamrzají vůbec a jiné jen na velice krátkou dobu. I když se může zdát, že potok nebo řeka je souvisle pokryta ledem, v místech hlavního proudu dochází k zeslabení ledu. Tím se riziko propadnutí zvyšuje. V případě proboření na tonoucí osobu nepůsobí pouze chlad a stres, ale také proud, který ji stahuje pod led.  ​

     Při proboření ledem následuje tepelný šok, velmi rychle dojte ke ztrátě citlivosti a pohyblivosti rukou, poté následují paže a chlad postupně ochromuje celé tělo. Při záchraně člověka z ledové vody je tak zásadním faktorem čas a schopnost zachránce rozložit svoji hmotnost do co největší plochy.

     Pro sebezáchranu probořené osoby lze použít tzv. ledové bodce (Ice Picks). Na trhu jsou nabízeny originální výrobky ze Švédska nebo je lze snadno vyrobit i doma. Mohou to být dva šroubováky nebo jiné bodce s rukojetí, svázané provázkem a zavěšené kolem krku. Ostré konce bodců je třeba opatřit ochranou, aby nedošlo k poranění bruslaře při sportovních aktivitách. Při proboření bruslař bodce uchopí, sundá chrániče a hroty zasekne do ledu, následně se přitáhne na pevnou část plochy. Když nejsou k dispozici ledové bodce, lze alternativně použít například svazek klíčů.

     Jestliže nastane situace, kdy se někdo proboří do ledu a není schopen sám vylézt, záleží na momentálním zdravotním stavu a fyzických možnostech svědků, zda se rozhodnou pomoci nebo událost jen telefonicky oznámí na tísňovou linku. Při ohlášení na linku 112 je nutné stručně a zřetelně popsat kdo volá, co se stalo, kde se událost stala a jak je tonoucí osoba daleko od břehu. U velkých vodních ploch je potřeba upřesnit, ke kterému břehu je osoba blíže a popsat nejvhodnější příjezdovou cestu. Hovor vždy ukončuje až operátor tísňové linky po celkovém vytěžení informací. Jestliže se na místě nachází více svědků, je vhodné vyslat některého přihlížejícího, aby šel naproti přijíždějícím složkám IZS a navedl je na místo. Do příjezdu záchranných složek je nutné s tonoucí osobou komunikovat a ujišťovat o blížící se pomoci.

     "Ačkoliv jsme na takové zásahy vycvičeni a vybaveni, byli bychom rádi, aby nikdo nemusel takový náš zákrok zažít," uvedl tiskový mluvčí hasičů na závěr.


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.