Foto

Odlov pelikána v Plzni

Zdrhl ze ZOO, vyděsil škodovácké holuby a pak se zabydlel na Borské přehradě

sobota 13. července 20:22 , aktualizace 20:22

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Hasiči včera večer dostali netradiční úkol - vyjet na Borskou přehradu (správně Vodní Nádrž České údolí) a odlovit zde pelikána. Nešlo o vtip, ale o skutečný úkol, kdy během zastřihování letek uletěl ze ZOO pelikán a zamířil si to nad Plzeň.
     Ptáka po zemi sledovali zaměstnanci ZOO, kterým na pomoc vyrazil Karel Makoň, přední plzeňský odborník na zvířata a šéf Záchranné stanice živočichů Plzeň. 
     Pelikán zprvu zakroužil nad Škodovkou, kde vyděsil místní holuby. Podle Karla Makoně se holubi, kteří takhle velkého ptáka, s rozpětím křídel skoro tři metry, ještě nikdy neviděli, ve stovkách se zmateně vznesli a prchli z místa.
     Pelikán pak spatřil vodní plochu Borské přehrady a posadil se na ni. Zachránit se ho nejprve pokoušeli pomocí kajaku, ale pelikán rychlost kajaku hravě překonával, takže na pomoc museli vyrazit právě hasiči.
     Hasiči nasadili motorový člun, ale asi s jeho pomocí nebyl lov nijak jednoduchý. Pelikánovi se opakovaně dařilo vzlétnout do výšky asi dva metry nad hladinu, výše naštěstí už ne a tak si spokojeně létal nad vodou, pronásledován člunem s hasiči a zachránci. Teprve skoro po hodině se člunu podařilo zajet pod obrovského ptáka, muž na špici člunu si stoupl a zvíře v letu zachytil.
     Unavený, ale určitě zážitků plný pelikán se pak mohl vrátit domů do ZOO a zachránci si po těžkém lovu odpočinout.

Foto: HZS

 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.