Opařené malé děti

Malinkatý chlapeček na sebe zvrhl kastrůlek s vroucí polévkou a za chvíli již vzlétal vrtulník LZS

čtvrtek 21. října 17:23 , aktualizace 17:31

Záchranáři

     Během října záchranáři v našem kraji vyjížděli již k sedmi případům opařených či popálených malých dětí. V některých případech pak byl dokonce nutný transport vrtulníkem LZS přímo na Kliniku popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Zde jsou tři případy z výše uvedených:

     K první události došlo hned na začátku října nedaleko Plzně, když se velmi malý chlapeček polil polévkou, kterou na sebe v kastrůlku zvrhl přímo z plotny. Vzhledem k tomu, že dětská pokožka je velmi citlivá, byl potřeba jeho letecký transport na popáleninovou kliniku v Praze na Vinohradech.
     Vrtulník LZS vzlétal i k případu 11. října, kdy na sebe tříleté dítě převrátilo hrnek s horkou kávou. Dítě utrpělo opařeniny a záchranáři ho transportovali na heliport na hasičské základně Plzeň Slovany, kde si ho převzali letečtí záchranáři a transportovali ho na pražskou popáleninovou kliniku.
     Zatím k poslednímu případu došlo včera večer před devátou hodinou u Plzně a i v tomto případě pro asi patnáctiměsíčního chlapečka, který se opařil vroucím čajem, vzlétl vrtulník LZS a opět ho musel transportovat na pražskou popáleninovou kliniku.

     Záchranáři opakovaně varují:

Nejčastější případy popálení či opaření 

 • Malé dítě při nejisté chůzi zavadí za šňůru od varné konvice, rozpálené žehličky nebo fritovacího hrnce a strhne je na sebe
 • Dítě na sebe stáhne ubrus a tím i horký čaj, kávu, polévku apod.
 • Dítě se natahuje ke sporáku a překlopí na sebe pánev s horkým olejem nebo hrnec s horkým jídlem
 • Dítě se batolí a ručičkami se opře o sporák, kamna nebo třeba zahradní gril

Jak tomu předejít

 • Hrnky s horkým čajem nebo kávou nedávejte na kraj stolu, malé děti mohou strhnout ubrus i s hrnkem a opařit se. Pokud máte doma batole, je nejlepší dočasně ubrusy zajistit proti strhnutí sponami či je nepoužívat. Nádoby s horkou tekutinou dávejte doprostřed stolu.
 • Hrnce nebo pánve dávejte na zadní plotýnku sporáku, rukojeť nádobí otočte směrem od okraje sporáku. K vaření vody je vhodné používat konvice s nasazovací píšťalkou, což snižuje riziko opaření při převrhnutí. Používejte ochranné mřížky na sporák, které zabrání dětem v kontaktu s horkou ploténkou. Pozor na horká dvířka trouby.
 • Varnou konvici nebo fritovací hrnec nenechávejte na okraji linky. Nenechávejte elektrickou šňůru od spotřebičů volně viset dolů.
 • Když vaříte, kontrolujte pohyb dítěte v kuchyni. Nesete-li horký hrnec na stůl, dbejte, aby se vám dítě nepletlo pod nohy.
 • Nikdy nedržte dítě na rukou, když pijete horký nápoj nebo nesete horký pokrm či vodu.
 • Dávejte pozor na příliš horkou vodu z kohoutku, zvláště když máte v domácnosti karmu, elektrický ohřívač, boiler nebo kotel. Z vodovodního potrubí by měla téct dle zákona horká voda o maximální teplotě 54°C. Také vaše domácí ohřívače nastavte na maximální teplotu 55°C. Děti by se měly naučit, že při mytí rukou nebo při koupání se vždy pouští nejprve kohoutek se studenou vodou a pak přidávají teplou. Při zavírání naopak, nejprve teplou, pak studenou. Nenechávejte dítě samotné v koupelně nebo přímo ve vaně, protože i malé dítě dovede rukou nebo nohou spustit pákovou baterii. Před koupáním dítěte ve vaně či vaničce zkontrolujte teplotu vody rukou nebo teploměrem. Teplota vody by neměla přesáhnout 39°C, neboť dětská pokožka je náchylnější k opaření než kůže dospělých.
 • Pozor na žehličky! Děti by si neměly hrát v blízkosti žehlicího prkna a přívodní šňůry.
 • Zápalky ani zapalovače nepatří do dětských rukou.
 • Rachejtle a ostatní zábavná pyrotechnika také do dětských rukou nepatří.
 • V domácnosti je dobré nainstalovat detektory kouře a mít alespoň malý hasicí přístroj.
 • Dítě by mělo vědět, co dělat v případě požáru. Znát telefon 150. Znát únikové cesty. Vědět, že nemá jezdit výtahem, když hoří.
 • Umělé oblečení, záclony nebo koberec se snadno vznítí nebo připečou k pokožce. Snadno se vznítí také vlasy, proto pozor, sfoukává-li dítě třeba svíčky na narozeninovém dortu.
 • Nenechte děti pobíhat kolem krbů, kamen, sporáků či zahradních grilů.

První pomoc

     V první řadě je potřeba odstranit zdroj tepla, ve druhé co nejrychleji postižené místo začít chladit. Pokud je chlazení prováděno správným způsobem, může výrazně snížit rozsah a hloubku popálení či opaření. Používáme studenou vodu, nikoli led či sníh, tím by naopak došlo k ještě většímu poškození!
     Oděv přiškvařený ke kůži nikdy nestrhávejte, ale chlaďte přes něj. U lokálních popálenin i opařenin do několika centimetrů čtverečních chladíme poraněnou část i opakovaně, dokud to přináší úlevu.
     V případě rozsáhlých popálenin a opařenin hrozí riziko podchlazení, zejména u dětí, chladíme proto max. 5 % povrchu těla, a to pouze jeho nejcitlivější části, tedy obličej, krk, ruce a genitálie. Jde-li o popálení či opaření hrudníku břicha či zad, provádíme jen jednorázové ochlazení na několik vteřin, nejlépe pod sprchou, a poté postiženého zabalíme do čistého suchého prostěradla.

Foto: Ilustrační LZS