Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

VOMBAT: Drogy za stovky milionů pašovali po celém světě Češi

Vietnamský velkodealer drog organizoval drogovou cestovku - operoval na čtyřech kontinentech

12. června 2018 16:48 , aktualizace 19:35

Drogy Zadržení pachatele


Protidrogová operace VOMBAT

     Našim kriminalistům z NPC (Národní protidrogové centrály) se ve spolupráci s americkými agenty DEA (Drug Enforcement Administration), agenty Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA (The Department of Homeland Security) a agenty australské federální policie (Australian Federal Police), podařilo rozbít obrovskou nadnárodní organizaci pašeráků drog.
     Tato organizace se zaměřila na obchod s kokainem a heroinem, obchodovala v řádech stovek kilogramů těchto nejnebezpečnějších drog a působila na území čtyř kontinentů. O velikosti organizace svědčí, že jen v České republice bylo doposud obviněno 60 osob!

Přísné velení vietnamského bosse

     "Předmětem trestné činnosti této organizace byla přeprava nelegálních drog ze zemí blízkých produkčním oblastem do Austrálie, kde se prodejní cena těchto látek pohybuje mnohonásobně výše a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk.
     K těmto účelům měla skupina, v jejímž čele stáli tři hlavní organizátoři, propracovaný systém najímání kurýrů na území České republiky. Kurýry organizátoři vyhledávali prakticky na celém území republiky, nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či dluhy,"
popsala mluvčí policie.
     Co to znamená? Nám se podařilo zjistit, že organizace dodržovala velice přísnou hierarchii, v čele byl Vietnamec, pod ním další dva Vietnamci a teprve pod nimi pracovali ve vedení první Češi. Nejvyšší boss sídlil v Praze, ale gang měl vazby mimo jiné i na Plzeňsko. Celá organizace pracovala za velice přísných konspiračních podmínek.

Drogová cestovní agentura

     K realizaci cest využívala organizace oficiální cestovní kancelář, kde si nechala naplánovat individuální dovolenou, s odletem vždy z Prahy dvěma cestami, buď přes USA, nejčastěji Los Angeles, a nebo druhou cestou přes Thajsko. Cílem ale vždy byla Austrálie.
     S drogami kurýři, tedy klienti cestovky, cestovali výhradně v párech a maximálně dvakrát, vždy s delší časovou prodlevou. Najatý pár kurýrů dostal v Česku od organizace na cestu vždy celkem čtyři kufry, které byly bez drog a mobilní telefon s předplacenou kartou. S tímto vybavením pak "turisté" odletěli buď do Los Angeles nebo do Bangkoku. Na těchto místech pak byl pár kontaktován místním členem organizace, který provedl výměnu kufrů. V Los Angeles šlo o kufry s kokainem a v Bangkoku s heroinem. Ověření že jde o skutečného kurýra opět probíhalo konspiračně, přes od organizátora v ČR přidělený telefon a jako poznávací heslo sloužilo zaslané číslo jednodolarové bankovky.

Úkryt drog a finance

     "Droga a její úkryt v zavazadle byl ošetřen tak, aby se nedal odhalit detekčním rentgenem ani psem cvičeným na vyhledávání drog. V každém kufru bylo ukryto 5 kg drogy, jedna cesta tedy představovala převoz 20 kg nelegální látky," uvedla mluvčí NPC a vysvětlila, že náklady na jednu cestu představovaly částku asi 600.000 korun. Z této částky zhruba 200.000 korun představovaly samotné náklady na cestu, ubytování a další výdaje. Organizátoři, český i australský, dostali každý 100 - 150.000 a odměna pro kurýry byla 150.000. Nám se podařilo zjistit, že kurýři ne vždy dostali celou částku, občas totiž byla částka snížena o to, že si kurýr "užil výlet".     
     Zajímavé je, že peníze pro kurýra byly stejné v případě obou tras, i když riziko bylo značně rozdílné. V Los Angeles kurýrovi v případě odhalení hrozil trest kolem deseti let, v Bangkoku by to ale bylo doživotí. Samozřejmě se pak také nedá srovnat pobyt ve federální věznici v USA a přežíváním ve věznici Bang Kwang na severní periferii Bangkoku.
     Jak jsme již uvedli, kompletní náklady na jeden převoz byly 600.000. Zisk ale náklady převyšoval mnohonásobně. Austrálie byla cílem pašování právě kvůli vysokým cenám, za které zde lze drogu prodat. Pro představu, kilo kokainu lze v Austrálii prodat za 120 až 160 tisíc Eur. Z jedné dodávky tak organizátoři utržili zisk až několik desítek milionů korun.

Sežeň náhradu alias Letadlo

     "Opotřebovaný" kurýr si ještě mohl vydělat jedním způsobem. Bylo to podobné jakési obdobě tzv. letadla, kdy bývalý kurýr dostal provizi za nalezení nového kurýra.

Zatýkání

     Někteří naši kurýři byli zatčeni i v Austrálii. Zde víme zatím o zadrženi čtyř kurýrů, z nichž 3 byli již pravomocně odsouzeni k trestu odnětí svobody v délce trvání 7 a 10 let, ale valnou většinu policisté dopadli v Česku.
     "V rámci trestního spisu akce „VOMBAT“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích, bylo v České republice doposud zahájeno trestní stíhání proti 60 osobám. Obviněným hrozí v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení tresty odnětí svobody v délce trvání od 10 až do 18 let. Tento případ není ale v současné době ještě uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a lze předpokládat zadržení a obvinění dalších osob, zejména z řad organizátorů působících na území zdrojových zemí nebo případně rozšíření trestního stíhání již obviněných osob.
      Poděkování za významnou pomoc při vyšetřování tohoto patří i generální konzulce ČR v Austrálii."
dokončila mluvčí policie.