Foto Video

"Viděli jsme i Kajínkovo zbraně," byli nadšení senioři

Desítky starších spoluobčanů navštívily operační středisko i depozitář zbraní Policie ČR

29. listopadu 2017 11:44 , aktualizace středa 6. prosince 21:18

Zbraně


     Včera odpoledne jsme se vyrazili podívat na setkání starších spoluobčanů s policisty. Seniorů bylo na místě několik desítek a akci si opravdu užili. Jednak je policisté vzali přímo do operačního střediska policie, což je tak přísně střežené pracoviště, že i naši redaktoři zde byli poprvé. Návštěvníci tak mohli vidět kdo zvedne telefon, když voláte o pomoc na linku 158 i jim přímo sami policisté vysvětlili zásady co do telefonu říkat jako první i co se s přijatými informacemi pak děje.

     Po prohlídce operačního centra následovala beseda s kriminalisty, kteří poskytli rady seniorům jak se vyhnout grázlům, kteří se právě na starší lidi specializují.
     Rady byli o to cennější, že je dávali ti, kteří tyto trestné činy vyšetřovali a znali nejen oběti, ale i samotné pachatele.
     Připomněli také finty jako volající podvodníci vydávající se za vnuky s prosbou: "Babičko běž vybrat penízky, já potřebuji na...", na pohádky cizích lidí u dveří: "Potřebuji jen půjčit tužku a papír, napíšu sousedům vzkaz", "Paní já vám pomohu s taškou domů", "Nesu vám přeplatek z elektráren" a mnoho dalších. Zdůraznili, jak je důležité nepouštět cizí lidi do bytu, jak může pomoci řetízek na dveřích, jak se chovat, když mě cizí lidé osloví na ulici a mnoho dalšího. Neopomněli ani vysvětlení, proč  je nesmírně důležité, když už se vám něco stane, neuklízet, nesahat na nic a ihned volat policii.
     Probralo se i jak se bránit kapsářům na trzích, v obchodních domech nebo vlastně kdekoli v současné předvánoční horečce. Kriminalisté upozornili, že kradou celé gangy a běžně okrádají i děti nebo dokonce celé rodiny. Mluvilo se o kreditních kartách i o tom, že PIN nesmí být u karty a neměl by jím být třeba datum narození.
     Po kriminalistech přišli na řadu dopravní policisté, vysvětlili obrovské výhody odrazek, reflexních doplňků i třeba pro seniory novinku, rozdíl mezi přechodem pro chodce a místem pro přecházení. Zdůraznili také nutnost lékařských prohlídek pro seniory s řidičským průkazem, které musí podstoupit v 65, 68, 70, 72 roce věku a pak vždy po dvou letech.

     Zlatým hřebem včerejšího odpoledne byla prohlídka depozitu zbraní na balistice, kde návštěvníci měli možnost vidět ojedinělou sbírku zbraní pocházejících z trestné činnosti napříč celým Plzeňskem. Zvídavé seniory samozřejmě mimo jiné velice zajímaly i zbraně odsouzeného Jiřího Kajínka, kterých je zde dokonce dvanáct kusů včetně samopalu UZI s tlumičem, pistole Frommer s tlumičem nebo třeba samopalu vzor 58.