Denně aktualizujeme Speciál o koronaviru pro Plzeňský kraj Odpovědi na všechny vaše dotazy: Zákaz všech návštěv nemocnic a akcí s účastí na 100 osob, uzavření škol, plošná karanténa tisíců lidí, zrušení Oslav osvobození, povinnost karantén, opatření PMDP, ale i mýty a fámy
Foto

Noční střelba v Plzni - třetí incident se zbraní za tento víkend!

Opilí muži stříleli před čtvrtou ráno v Plzni na Borech z plynovky - "Jednou někoho s tím krámem zastřelíme!" stěžují si policisté

pondělí 3. února 13:01 , aktualizace 14:33

Alkohol Městská policie Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical

     Již třetí incident se střelnou zbraní v Plzni se stal tento víkend. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno vyjela hlídka Městské policie Plzeň do Borské ulice, kde podle oznamovatelky, která volala na linku 156, došlo ke střelbě. Podle oznamovatelky zde za zaparkovanou dodávkou měli být dva muži a minimálně dvakrát vystřelit z pistole.
     Strážníci na místě zadrželi dva muže, přičemž zjistili, že jeden z nich má skutečně u sebe pistoli. Strážníci následně zjistili, že šlo o plynovku, s níž dva mladí muži stříleli do vzduchu.
     "Dechová zkouška u obou z nich prokázala přítomnost alkoholu. Šestadvacetiletý Plzeňan nadýchal téměř 1,5 promile, u mladšího dvacetiletého mladíka přístroj na měření hladiny alkoholu v dechu ukázal hodnotu 1,6 promile," uvedla mluvčí městské policie s tím, že muži uznali, že to od nich byl velice hloupý nápad.
     Oba muže i zajištěnou zbraň si poté převzali policisté k dalšímu šetření. 

Foto: MP - pistole mužů

     Za celý víkend tedy policisté v Plzni registrují již tři incidenty se zbraní, přičemž žádný z nich nebyl spáchán se zbraní podléhající registraci, laicky řečeno se "skutečnou" zbraní, kterou může držitel vlastnit pouze na zbrojní průkaz. Ve všech případech byla použita volně prodejná zbraň, která se dá koupit volně od 18 let.

     V sobotu ráno:

První z útočníků v tramvaji na Slovanech je zadržen!

První z útočníků v tramvaji na Slovanech je zadržen!

02. 02. 2020, 16:43, aktualizace 02. 02. 2020, 16:45

Aktualizujeme článek o ranní střelbě v tramvaji, jsou doplněny výpovědi svědků incidentu

     V neděli večer:

Ozbrojený muž vyhrožoval prodavačkám, pak napadl policistu

Ozbrojený muž vyhrožoval prodavačkám, pak napadl policistu

02. 02. 2020, 20:56, aktualizace 02. 02. 2020, 22:09

Opilý muž skončil na zemi v poutech, byl "ozbrojen" airsoftovou pistolí

Co ozbrojencům nevhodně si hrajícím s plynovkami, maketami či airsoftovými zbraněmi hrozí?

"Jednou někoho s tím krámem zastřelíme!"

    Již před dvěma lety jsme upozorňovali na rizika, která hrozí lidem, na veřejnosti manipulujícím těmito zbraněmi, jako jsou plynovky, makety zbraní nebo airsoftové zbraně. Samozřejmě vždy pokuta, jde totiž o přestupek, ale hlavně hrozí, že se jednáním osoby se zbraní v ruce bude cítit ohrožen člověk, který u sebe má skutečnou zbraň a v obavě o svůj život ji použije.


 Opilý Ukrajinec nechtěl odhodit zbraň

"Měl pistoli a mířil na Velkou synagogu!" popsal svědek

"Měl pistoli a mířil na Velkou synagogu!" popsal svědek

08. 09. 2018, 07:56, aktualizace 08. 09. 2018, 17:00

Opilý Ukrajinec mával kolem sebe pistolí, naštěstí se ukázalo, že jde pouze o plynovku

    Strážníci ho zadrželi pod namířenou zbraní a jak nám později uvedli, kdyby muž pistoli zamířil i na ně, byli připraveni okamžitě střílet. 
     Později se ukázalo, že Ukrajinec měl sice pouze plynovku, ale na hruď mu mířil skutečný Glock 19 ráže 9 mm Luger a Ukrajinec si zřejmě dodnes neuvědomuje, jak moc blízko měl k smrti. 
     Nejde ale o ojedinělý případ, jen tuto noc měl další člověk plynovkou vyhrožovat u náměstí Republiky a další (dle jiné verze dokonce tentýž jako u Synagogy), pak plynovkou vyhrožoval v jednom podniku v Martinské.

Mohl strážník muže zastřelit?

Právník: Ano mohl, pokud by na něj nebo na jinou osobu muž plynovkou zamířil, strážník mohl v obavě o život svůj nebo jiné osoby pachatele zastřelit. Nemohl samozřejmě v daném okamžiku rozpoznat o jakou jde zbraň.
Obdobně by ale také jednat i obyčejný ozbrojený občan, konkrétně dle § 29 Nutná obrana, což je dobře vysvětleno v článku, který jsme kdysi společně připravovali. 

Co je to plynovka?

Odborník: Výraz plynovka je mezi veřejností velmi rozšířený, ale správně jde o Expanzní zbraň, tedy palnou zbraň, jejíž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou. Jde o pistole či revolvery podobné skutečným zbraním, ale nabíjené nábojkami, které mají po výstřelu buď pouze zvukový efekt a nebo zvukový efekt i s vystřelením oblaku dráždivého plynu, nikoli pevné střely. 
     Někdy se také chybně 
používá výraz "plynová pistole", což ale ze zákona znamená jinou zbraň. 

Kdo smí si smí plynovku držet a nosit?

Odborník: Dle zákona jsou v kategorii D, na tuto zbraň tedy není potřeba zbrojní průkaz. Může si ji pořídit a nosit kdokoli starší 18 let způsobilý k právním úkonům. Držitel této zbraně ji ale nesmí nosit viditelně na veřejnosti nebo být pod vlivem alkoholických nápojů nebo návykových látek.

Je plynovka vhodná na sebeobranu?

Odborník: To je relativní, účinek má zhruba jako slzný plyn ve spreji, o moc víc od ní nečekejte. Výhodou je, že když ji vytáhnete, agresor nepozná, že jde o pouze plynovku, nikoli skutečnou (palnou) zbraň a můžete ho zastavit již pouze hrozbou. Toto je ale i zároveň nevýhodou plynovek, pokud s ní nevhodně manipulujete či míříte kolem sebe, může vás někdo v obavě legálně zastřelit.


 


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.