Foto Video

Tragický život klisny ukončila bolestná a zbytečná smrt

Jeden kůň je mrtvý, další dva bojují o život - případ převzali kriminalisté

7. listopadu 2019 20:40 , aktualizace 20:44

Smrt Zvířata


     Opravdu pohnutý osud v posledních letech provází trojici koní, dvě kobyly a valacha, kteří si prošli týráním, zanedbáním péče, nevyhovujícími podmínkami a nyní i otravou.
     Trojice koní byla před několika lety odebrána majiteli pro týrání a zanedbání. Koně byli poté umístěni do azylu pro koně ve Vejprnicích. Majitel tohoto azylu se ale po čase dostal do sporu s obcí, kvůli stavebnímu povolení, díky soudním tahanicím se dostal do finančních potíží a v lednu roku 2017 mu byli koně na podnět veterinářů z krajské veterinární správy odebráni pro nevyhovující podmínky.
     Koně pak byli umístěni na farmu v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku, kterou provozuje dcera Karla Bobála ze záchranné stanice živočichů, kde byli posléze ponecháni na dožití.
     O koně se zde společně s dalšími velmi dobře starali, jezdili s nimi na vyjížďky a jejich zdravotní stav se zlepšil.
     Mohlo by se zdát, že koně se konečně v odpovídajících podmínkách dočkali svého štěstí, ale to trvalo jen do včerejška. Včera totiž jedna klisna, asi dvacetiletý hafling, zemřela a další dva koně bojují o život.
     Prvních příznaků problému si všimla dívka, která koně na pozemek na okraji Bělé nad Radbuzou včera přijela nakrmit. Ta upozornila majitelku, že koně nejsou zcela v pořádku a poslala jí fotografie koní. Majitelka proto okamžitě vyrazila na místo.
     "Koně byli nafouklí, tak jsme s nimi začali okamžitě chodit, aby se jim rozpohybovaly střeva, a kontaktovali jsme veterináře. Přes veškerou snahu ale klisna Zara kolem jedenácté hodiny večer zemřela," popsala nám majitelka a pokračovala: "Valach je na tom špatně, polehává a je na něm vidět, že je mu zle. Druhá kobylka je na tom naštěstí o něco lépe." 
     
O tom, jak valach očividně trpí se můžete sami přesvědčit v přiloženém videu.

      V současné chvíli není jisté, jestli koně ve výběhu někdo otrávil úmyslně, nebo jim nějaký nezodpovědný kolemjdoucí chtěl přilepšit nějakým pamlskem. Nekontrolované krmení koní může totiž velmi snadno vyvolat koliku, která koni nejen působí silné bolesti, ale může být i smrtelná. Problém přitom mohou způsobit klidně i tak nevinné věci jako jsou jablka nebo mrkev, jejich množství, které kůň zkonzumuje, je třeba pečlivě hlídat a náhodný návštěvník nemůže tušit, kolik pamlsků už kůň za den dostal. V důsledku silných bolestí se pak kůň začne potit a polehávat, může začít i krvácet z konečníku. Často je pak jediným řešením nákladná operace zvířete a ani ta nemusí jeho uhynutí zabránit.    

     Podle majitelky v současné chvíli vše vypadá, že zbývající klisna by měla přežít, u valacha je stav ale podstatně horší a jeho osud je nyní na vážkách.
      Případem se zabývá i policie. "Na místo vyjeli kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality, kteří prověřují, zda nedošlo ke spáchání trestného činu. Policisté nyní čekají na výsledky pitvy uhynulého koně a případem se budeme dále zabývat," uvedla nám tisková mluvčí policie. Prověřovat se budou i vzorky ze dvou sáčků nalezených ve výběhu.

     Podle Karla Bobála i jeho dcery je velmi podezřelé, že postiženi byli právě tři koně, se kterými jezdí na vyjížďky. Zbývající dva koně na farmě jsou v pořádku.
     Již dříve údajně majitelka farmy policii upozorňovala policii na muže z vedlejší vesnice, který do ohrad vstupoval a chtěl podle ní koně buď pustit nebo ukrást.
     Podle Karla Bobála musel koním někdo buď hodit například plesnivé pečivo, nebo je schválně otrávit.     
     "Kdyby si každý raději všímal svého a krmil si svá vlastní zvířata. Pokud by někdo něco zahlédl, nebo někoho viděl u našich koní během úterý 5. a středy 6. listopadu ať kontaktuje policii," dodala ztrápená majitelka koní.