Aktuálně

Oxid uhelnatý otrávil celou rodinu

Záchranáři do nemocnice transportovali s otravou pět lidí najednou

sobota 12. ledna 15:29

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Dnes ráno kolem čtvrté hodiny vyjížděly do Starého Plzence všechny záchranné složky, protože bylo nahlášeno nadýchání zplodinami u čtyř lidí najednou.
     Na místě zasahovalo hned pět vozů záchranářů a v jejich péči nakonec skončilo dokonce pět lidí. "Jedno dítě bylo transportováno na urgentní příjem, druhé na ambulanci. Dále byla do nemocnice transportována žena narozená v roce 1958, dívka narozená v roce 2001 a muž narozený v roce 1951, všichni byli naštěstí při vědomí," uvedli záchranáři.
      Hasiči dům odvětrali, provedli měření koncentrace CO a ukázalo se, že s největší pravděpodobností byla příčinou špatně vyčištěná spalinová cesta. 

Shodou okolností jsme o riziku špatně vyčištěných spalinových cest psali naposledy včera!

Od rána již tři požáry

     "Teploty klesly a lidé začali výrazněji topit. Dnes od rána jsme vyjeli již ke dvěma požárům komínových těles a jednomu požáru v kotelně rodinného domu, který byl uhašen před naším příjezdem. Jeden majitel měl platnou kontrolu spalinové cesty, druhý nikoliv," uvedl dnes dopoledne mluvčí hasičů. 
     Hořelo v Horní Bříze, v Měcholupech a kotelna v Lhotě pod Radečem. Lidé si neuvědomují, že v případě absence platného potvrzení o kontrole jim hrozí nejen pokuta od hasičů, ale hlavně krácení plnění od pojišťovny.

     Jak je to s povinností nechat kontrolovat spalinové cesty jsme se zeptali hasičů: "Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Jednou za rok je nutno nechat provést kontrolu oprávněnou osobou - kominíkem.

     Pokud dojde k požáru komínového tělesa, odstraňte z dosahu sálavého tepla všechny hořlavé předměty, zavolejte linku 150 nebo 112. Nepokoušejte se hasit komín vodou. Vysoká teplota v komíně spolu s rychlým vývinem páry může způsobit popraskání, či destrukci komínu. K hašení je možno použít písek, který je vhazován buď dvířky k vymetání komínu, nebo přímo ze střechy tělesem kouřovodu."

Co také doporučují hasiči?

 Zabezpečte si byt - hasičák, sprej, hlásiče kouře

    "Zabezpečení bytu je samozřejmě trochu složitější. Doporučujeme instalaci autonomních hlásičů kouře, v ideálním případě v kombinaci s hlásičem oxidu uhelnatého. U každého typu hlásiče by měl být od výrobce přiložen nákres, zobrazující ideální umístění v domácnosti. Tyto hlásiče mohou pomoci podchytit problém již v počátku a zabránit tak vážnějším škodám nebo ohrožení zdraví.
     Dále je samozřejmě vhodné byt vybavit alespoň jedním hasicím přístrojem. Pro novostavby je předepsán jeden hasicí přístroj na 200 metrů čtverečních plochy, ale doporučujeme minimálně jeden na bytovou jednotku. Mělo by se jednat o hasicí přístroj minimálně s hasící schopností 34A.
     Umístění hasicího přístroje by mělo být na dostupném místě, přičemž maximální výška madla přístroje by měla být 150 cm od země a přístroj by měl být zajištěn proti pádu. Samozřejmostí by pak měly být pravidelné revize hasicích přístrojů.
     Na drobnosti například v kuchyni pak doporučujeme pořízení tzv. hasicího spreje," pokračoval mluvčí.

Zabezpečte si auto - hasičák a rozbíječ skla

     "Z našich zkušeností můžu do vozidla doporučit jako nutný základ dvoukilový práškový hasicí přístroj pro hašení požárů třídy A, B a C, tedy pro hašení požárů pevných, kapalných i plynných látek. Je dobré při výběru brát zřetel i na číselný údaj uvedený před písmenem jednotlivých tříd požáru, kdy čím vyšší číslo, tím vyšší hasící schopnost náplně. Hasicí přístroj musí být ve voze bezpodmínečně velmi dobře připevněn, aby se v případě nehody nestal volně poletujícím projektilem, schopným způsobit vážná zranění posádky.
     Také doporučuji mít v autě na přístupném místě prostředek pro rozbíjení oken, ideálně kombinovaný s řezačem pásů. Nejlépe se osvědčil přívěšek na klíče od auta, protože zatímco ostatní nástroje mohou v případě havárie snadno vypadnout z dosahu řidiče, pravděpodobnost, že by vypadly klíčky ze zapalování je relativně velmi malá. Zároveň při použití tohoto nástroje stačí k rozbití okna pouze vyvinout tlak v jednom z rohů skla. V případě převrácení nebo deformace vozu totiž nemusí být pro nápřah, potřebný pro rozbití okna třeba záchranným kladívkem, dostatečný prostor.
     Tyto dvě základní věci mohou pomoci nejen při požáru vašeho vozu, ale i v případě, že budete u požáru nebo nehody vozu někoho jiného," 
uvedl mluvčí hasičů.

Kde nakoupit?

     Specialisté v prodejně D.S.D. METAL plus s.r.o. nám doporučení hasičů potvrdili a uvedli, že veškeré doporučené prostředky mají samozřejmě na skladě.
     K vybavení vozu doporučili například hasicí přístroj CHAMPION 2 a ResQMe™ Tool rozbíječ skla a řezač pásů ze svého sortimentu.
     K vybavení domácnosti doporučili velký výběr hlásičů, hasicí přístroj SCOUT 6 Bavaria a do kuchyně hasicí prostředek HOME FIREMAN, jehož nespornou výhodou je schopnost hašení požárů třídy F, tedy jedlých tuků. 

     Veškerý tento sortiment lze zakoupit na e-shopu, nebo v kamenných prodejnách na adresách:

  • Karlova 7, Plzeň
  • T.G. Masaryka 113, Sušice
  • Kout na Šumavě 1, Kout na Šumavě 

V rámci Vánočních svátků pro Vás firma D.S.D. METAL plus s.r.o. do konce roku připravila desetiprocentní slevu na hasicí přístroj SCOUT 6 Bavaria!

Úvodní foto ilustrační

D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.