Foto Video

Plzeň zavádí "inteligentní" kamery - samy najdou pachatele

Kamera najde a sama vyhodnotí sprejera, odložené zavazadlo, demonstraci či fyzické napadení

středa 15. května 12:16 , aktualizace 13:16

Partner článku – Delta Plzeň


     Dnes dopoledne jsme byli přítomni oficiálnímu spuštění tzv. inteligentních kamer. Jde o naprostou novinku v boji s kriminalitou a první tato speciální kamera již ode dneška střeží památník "Díky, Ameriko!".  Policisté k tomuto spuštění připravili i test, kdy během dopoledne k pomníku přišel figurant, který na připravený nalepený papír nastříkal grafity. Následně operátor kamery dal kameře příkaz vyhledat podezřelé aktivity, přičemž kamera sama vyhledala tento záznam ve své historii a pachatele tak usvědčila.
     Během vysvětlování operátora, jak systém funguje, pak kamera sama od sebe nalezla a jako rizikové označila odložení zavazadla a následný odchodu jeho majitele, a na toto riziko pak sama upozornila operátora.    

     „Prostranství kolem Díky, Ameriko! patří z hlediska pohybu osob k nejexponovanějším místům v Plzni. V noci se tam často srocují mladí lidé z okolních barů, přes den pak kolem posedávají skupiny bezdomovců. Přestože jsme zajistili zvýšený dohled, který vykonávají hlídky městské a státní policie, máme zde stále velké množství případů znečištění a vandalismu, proto takto reagujeme,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký s tím, že jde o takzvanou inteligentní videoanalýzu, kdy tato novinka dokáže rozpoznat neobvyklé chování v daném místě, nežádoucí pohyb, shromažďování více osob, odložené zavazadlo a podobně, následně systém automaticky vyvoláním poplachu upozorní obsluhu kamerového centra.
     Podobně zajistit chce krajská metropole postupně i další místa. 

     Podle radního pro oblast Smart Cities a podpory podnikání Vlastimila Goly hlídá pomník kamera s rozlišením 4K, na níž byla v uplynulých dnech spuštěna ve zkušebním režimu inteligentní videoanalýza.
     „Inteligentní videoanalýza je standardní součástí poslední generace kamer i v rozlišení FHD instalovaných v rámci našeho městského kamerového systému.
     Jedná se o systém, který najde využití při ochraně vybraných objektů, případně při identifikaci mimořádného chování osob. Je schopen identifikovat vstup do předem definované oblasti, překročení definované linie včetně směru, shromažďování osob, odložení předmětu a tak dále.
     Kritérií pro vyvolání poplachu je možno nastavit velmi mnoho a lze je podrobně specifikovat. Poplachy jsou automaticky zobrazovány na samostatném monitoru, kterým bylo dovybaveno centrální pracoviště obsluhy městského kamerového systému,“
vysvětlil Vlastimil Gola.

      Podle Josefa Brůhy ze Správy veřejného statku města Plzně krajská metropole aktuálně provozuje 176 kamer. „Po zaškolení obsluhy a řádném ověření systému předpokládáme jeho využití i na dalších kamerách, které mají systém inteligentní videoanalýzy integrován a z provozního hlediska bude její použití možné. Chtěli bychom takto hlídat například odstavné parkoviště v Regensburské ulici v Křimicích,“ uvedl Josef Brůha.  


 Delta Plzeň

Kamerové i zabezpečovací systémy, bezpečnostní a solární fólie, protipožární systémy. Osvědčený dodavatel systémů od projektu přes realizaci až po připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby nebo hasičů.