Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Plzeňští policisté se změnili doslova ve štvanou zvěř

"Naháněli nás jezdci, psi a dokonce i speciální vozidla s termovizí!"

20. října 2016 11:56 , aktualizace 15:21

Složky PČR

     V úterý se u Chrudimi, nedaleko zámku Slatiňany, konalo policejní cvičení simulující pátrání po hledaných osobách nebo třeba nelegálních imigrantech. Jako figurantů bylo využito 30 frekventantů střední a vyšší policejní školy z Prahy, mezi nimiž bylo právě velké množství plzeňáků.

     „Prchali jsme v civilu lesy a hnali nás na koních i stopovali psovodi. Když si člověk myslel, že je bezpečně schovaný, najednou se objevili a šli po nás zase, měli totiž i auto s termovizí a ta nás vždycky dokázala najít,“ popsal nám jeden z policistů.

     Jeho slova potvrdila i policejní mluvčí, která uvedla: „Velkým pomocníkem bylo i štábní vozidlo. zapůjčené ze speciální pořádkové jednotky pražské policie a vozidlo se zabudovanou termovizí, které poskytlo pardubické krajské ředitelství policie. Termovize má dosah přibližně 3 kilometry a v případě, že zaznamenala pohyb osob, policisté obsluhující přístroj zaslali GPS souřadnice psovodům, kteří uvedený terén podrobně propátrali. Stejně tak kynologové se svými služebními psy propátrávali místa, kam se nedostali policisté - jezdci na koních, tzn. různé mokřady, budovy a podobně."

„Pořádně jsme si to užili, nám se tedy nakonec utéct podařilo a schovali jsme se v lese, ale většinu dostali,“ dokončil ještě vyprávění plzeňský policista.

     „Pokud došlo k záchytu neoprávněně se pohybujících osob, byla na místo vyslána eskortní skupina, která zadržené osoby převzala a následně převezla na štábem určené místo. Všichni účastníci cvičení měli možnost si vyzkoušet v praxi propátrávání v těžko dostupném terénu, práci s technikou, vysílačkami, mapou a podobně, což bylo pro všechny jistě velkým přínosem v jejich další činnosti při výkonu služby,“ vysvětlila mluvčí policie.

     Veškeré činnosti koordinoval organizační štáb, který byl na místě vybudován. Cvičení se zúčastnilo 16 jezdců – policistů se svými služebními koňmi, z toho byli i 2 mladí koně z remontní stále a 12 psovodů se svými služebními psy.  

     Hlavní koordinátorkou celé náročné, ale vydařené akce, byla plk. Ing. Martina Abrožová, vedoucí odboru služební kynologie a hipologie ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR.

     Na toto cvičení reagoval i policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý, který uvedl: „Tato cvičení jsou pro nás velice přínosná, zejména jako nácvik koordinace sil a prostředků při pátrání například po migrantech, kteří v příhraničních oblastech překročí nelegálně státní hranici. Zároveň je potřeba zmínit, že v tomto cvičení hráli zásadní roli naši čtyřnozí parťáci, ať psi nebo koně, kteří jsou v mnohých případech pro úspěch policejních akcí nezastupitelní.“