Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Velké zatýkání před Olympií v Plzni

Ukrajinský gang zaměřený na české naivky, přišel o své výběrčí

13. dubna 2022 12:53 , aktualizace 14:16

Cizinci Podvodníci Zadržení pachatele

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Opakovaně informujeme, naposledy včera zde, že nejen v našem kraji, ale i v celé republice nyní probíhá doslova smršť internetových podvodů zaměřených na platební karty obětí. Podvodníci od obětí pod různými záminkami vylákávají údaje platebních karet a ty následně zneužívají k neoprávněným převodům nebo výběrům peněz z účtů až stovek podvedených každý den.

     Policisté se samozřejmě snaží proti této kriminalitě bojovat, práci jim ale ztěžuje anonymní prostředí internetu i to, že organizátoři těchto podvodů jsou ze zahraničí. Zatím se tak policistům daří dopadnout jen malé ryby, tedy podvodníky na nejnižším stupni těchto organizovaných skupin, kteří mají za úkol provádět pomocí získaných údajů výběry z bankomatů. 

     Na začátku března se policistům podařilo postupně zadržet sedm cizinců vybírajících z cizích účtů z bankomatů v nákupních centrech v Praze, nelenili ale ani kriminalisté v Plzni a koncem března se jim podařilo zadržet tři podvodníky v plzeňském OC Olympia.

Podvody v Plzni

    Koncem března přijali policisté oznámení od různých žen, že se staly se obětí podvodu, o kterém v poslední době tak často píšeme. Tedy, že inzerovaly prodej zboží na portálu Vinted.cz, což je sociální síť a online obchodní portál, poskytující uživatelům internetu prostor pro výměnu, nákup, prodej a darování oblečení, doplňků a kosmetiky.
     Následně je oslovil podvodník a odkázal je na podvodnou webovou stránku, kde ženy zadaly veškeré údaje ke svým účtům i k platebním kartám a nevědomky autorizovaly vytvoření jejich kopií v mobilních telefonech. Pomocí těch pak byly z účtů žen vybrány peníze.
     Podle našich informací přišly dvě z žen o částky v řádu pouhých tisíců, u dalších dvou ale podvodníci nijak netroškařili. Z účtu jedné z nich tak postupně z bankomatu vybrali přes sto tisíc korun, z účtu další pak dokonce přes tři sta tisíc korun, a navíc v prodejně zakoupili a bezhotovostně zaplatili mobilní telefony za téměř sto tisíc.
     Vzhledem k tomu, že zadokumentovaná škoda, kterou pachatelé ženám způsobili, činila víc než půl milionu korun, případ si převzali kriminalisté.

Zatýkání před Olympií

     Kriminalistům se ale podařil doslova husarský kousek. Pachatele totiž zadrželi dokonce dříve, než podvedené ženy vykradené účty nahlásily.
     Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality v rámci operativního šetření této rozsáhlé trestné činnosti natipovali tři Ukrajince ve věku 24, 33 a 24 let, kteří se dle všeho těmto podvodům věnovali. Následovala pečlivá mravenčí a hlavně velmi precizně provedená práce kriminalistů, během které zjistili, že tito muži fungovali jako výběrčí, tedy stejně jako cizinci nedávno zadržení v Praze. 

    Následoval zákrok na parkovišti před obchodním centrem Olympia, při kterém byli kriminalisty ihned po jednom z výběrů zadrženi všichni tři podezřelí. Ti měli v době zadržení u sebe peníze pocházející z této trestné činnosti i pomocí duplikovaných karet zakoupené zboží.

     Poté policejní komisař obvinil všechny tři Ukrajince ze spáchání zločinu Neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku v jednočinném souběhu s přečinem podvod spáchaných ve spolupachatelství, přičemž celková zadokumentovaná škoda způsobená ženám činila v souhrnu 505 970 korun.

     Kriminalisté spolu se spisovým materiálem doručili státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí obviněných do vazby. Soudce návrh státního zástupce akceptoval, a tak jsou obvinění, kterým hrozí trest odnětí svobody na tři až osm let, stíháni vazebně.

Fotodokumentace:
Foto zadržených pachatelů PČR Praha
Foto zajištěných bankovek PČR Plzeň

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.