Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Brutus, Dag, Blonďák, Uton, Rasty, Elan, Fuzzy, Hektor a ti další

Víte, co to je K-9? Představujeme plzeňské policejní psy a jejich psovody i psovodky

19. července 2023 10:50 , aktualizace 13:21

Složky PČR Speciály Zvířata


     
V tomto článku bychom vám chtěli podrobně představit služební kynologii Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, tedy psovody, psovodky a samozřejmě jejich chlupaté parťáky Brutuse, Daga, Blonďáka, Utona, Rastyho, Elana, Fuzzyho, Hektora, Uxuse, Dextera, Mikyho, Arga, Baxxtera, Icona, Farose, Ronyho, Amira, Gambita a mnoho dalších.

Co je to K - 9?

     Věděli jste, že profesionální psovodi na celém světě používají zkratku K–9, která patří všem kynologům v ozbrojených sborech?


     Využití služebních psů při boji proti zločinu má kořeny už v dávné minulosti, koncem 19. století začal být pes využíván v pohraniční, četnické a policejní službě. První doložitelné zmínky o psu jako pomocníku četníka v Česku, respektive tenkrát ještě v Rakousku - Uhersku, jsou z roku 1897, kdy byl pes používán jako doprovod četnické hlídky. 

     Služební psi mají psychologický vliv na pachatele trestných činů a pro jejich výjimečné schopnosti jsou považováni za nenahraditelný prostředek v kriminalistické praxi. Tito vycvičení psi se využívají zejména při pátrání po horké stopě pachatele a vyhledávání drog, hořlavin i nástražných výbušných systémů.

     V Plzeňském kraji slouží 74 policejních služebních psů, o které se stará celkem 43 policejních psovodů.

Tyto psí pomocníky dělíme do dvou základních kategorií:

Všestranní psi

     Tato skupina je nejčastěji zastoupena plemeny německý či belgický ovčák. Tito psi se velice rychle adaptují, jsou učenliví a důležité je samozřejmě i to, že jsou statní. Umějí například vyhledat věci či osoby podle pachové stopy, zadržet pachatele nebo jsou přítomni na rizikových sportovních utkáních. Tento typ činnosti vykonávají pouze psi a k dispozici jich je 30.

Specialisté

     Na speciální činnosti jsou pak více využívány feny, které umějí vyhledat drogy, výbušniny, zbraně nebo akceleranty hoření. Kromě již zmíněných plemen speciální psí činnosti vykonávají i border kolie a nejnovějším přírůstkem je pak plemeno anglický špringeršpaněl. Specialistů je na oddělení služební kynologie celkem 25.

Psovodi a jejich psi

     Policejní psovod je tak trochu lovec - samotář, slouží sám a mnohdy, než dorazí posily, se v kritické situaci musí spolehnout jen sám na sebe a samozřejmě na čtyřnohého kámoše vedle sebe.

     Už jen samotný výběr psa pro psovoda hraje obrovskou roli. Oba si musí padnout do oka. Každý pes má svůj způsob komunikace a je třeba ho pochopit. Vycvičený policejní pes dokáže svému pánovi "říct" spoustu věcí a je na psovodovi, aby správně porozuměl, co mu čtyřnohý kolega svou psí řečí chce sdělit.

     Být policejním psovodem znamená mít rozmanitou práci se širokým polem působnosti, psovod se totiž dostane snad ke každému druhu policejní práce. Pro vaši představu, psovod zajištuje ostatní hlídky v rámci zákroku, asistuje při prohlídkách objektů, asistuje při pronásledování ujíždějícího vozidla, kde hrozí, že řidič uteče z vozidla, je volán k případům, kde je potřeba vypracovat pachovou stopu, provádí pátrání po pachateli v terénu, účastní se pátrání po pohřešovaných osobách, asistuje při ohledání místa činu, kde zajišťuje nalezení předmětů souvisejících s trestným činem, zajišťuje prohlídku osob, vozidel či domů, kde je podezření na ukryté drogy, vyhledává akceleranty hoření a mnoho dalšího.

     Práce psovoda ale není pro každého, protože pes není jako čepice či obušek, které po službě odložíte na poličku a máte volno. Pes potřebuje čas, péči, lásku a správné zacházení, je zároveň i kamarád a parťák, kterého musíte denně krmit a venčit, volno nevolno. 

Původ služebních psů

     Služební psy Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje odebírá z chovatelské stanice v Prackovicích u Ústí nad Labem, která je zaregistrována pod FCI, tedy Fédération Cynologique Internationale, jinak Mezinárodní kynologická federace.

     Štěňata se odebírají, když je jim 8 – 10 týdnů. Psovod pak má na starosti jeho socializaci a výchovu. Vše vrcholí zadáním atestu, kde pes společně s psovodem skládá závěrečné zkoušky. Až po jejich vykonání může sloužit na ulici se svým psovodem dle jeho zaměření. Tento atest musí obhajovat jednou za rok nebo jednou za dva roky.

     Z celkového počtu všech psů se nyní 19 z nich připravuje na složení svého prvního atestu. Jména jsou psům přiřazována již v chovatelské stanici podle počátečního písmena vrhu.

Doba služby policejních psů

     Do psího důchodu služební psi odchází okolo osmi let věku, nicméně někteří i později, nejstarším sloužícím je nyní specialista, kterému je jedenáct let.
     Zásadní je zdraví a výkonnost konkrétního psa, kdy tyto aspekty určí, zda půjde do psího důchodu dříve nebo později.

     A kde končí tito psi? Psovod se o svého psa stará od jeho štěněcího věku, prožije s ním celý jeho psí život, a když pak přijde jeho čas a z důvodu vysokého věku musí pes odejít ze služby, dožívá u svého pána doma.

Autosalon Dajbych

Plzeňský specialista na terénní vozy a jejich úpravy. Značky Toyota, INEOS Grenadier a Isuzu. Prodej off-road příslušenství ARB. Náš tým má největší zkušenosti v ČR, terénním vozům rozumíme a umíme je upravit přímo na míru pro nadšence, firmy i složky IZS. Jsme profesionálové ve 4x4.