S pětkou raději nechoď domů!

Policie každoročně varuje, a přesto se každý rok hledají vyděšené děti

26. června 2018 11:26 , aktualizace 11:54

Městská policie

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Blíží se konec školního roku a s ním nejen začátek prázdnin, ale v mnoha domácnostech i obávané vysvědčení.
     Bohužel každý rok toto období přináší i množství případů, kdy se děti, vyděšené z možné reakce rodičů na špatné vysvědčení, nevrátí domů a složky IZS je musí hledat.
     Policie proto každoročně radí jak rodičům, tak školákům, jak závěr školního roku zvládnout:

Rodiče:

     Tento týden děti přinesou ze školy vysvědčení a může se stát, že na něm budou známky, které byste nečekali. Co dělat?  Nadávat, křičet a nejraději byste mu dali pár pohlavků? Jenže všechny tyto reakce by právě přijít neměly. Proč a co tedy dělat? 

 • Chválit, co to jen jde. Najděte na vysvědčení alespoň něco pozitivního. Pokud dítě do školy poctivě chodilo, pochvalu si zaslouží. Třeba za tu nejlepší známku nebo jedničku z chování. Bude ho to motivovat do dalšího učení.
 • Nesrovnávat. I když vás to svádí, nesrovnávejte své dítě s jiným – tedy rozhodně ne před ním. Jen tím srazíte jeho sebevědomí ještě níže a chuť do učení klesne na nulu.
 • Důrazně zvažte formu a všechny výroky, které chcete dítěti sdělit. Měly by být pro dítě srozumitelné a zároveň by je neměly stresovat.
 • Nikdy nepoužívejte výhrůžky typu „Jestli dostaneš špatnou známku, nechoď domů …“
 • Zvažte, zda vaše nároky na dítě odpovídají jeho schopnostem, zda nemáte větší ambice na školní úspěšnost svého dítěte, než jsou jeho dispozice nebo aktuální možnosti.
 • Hledejte s dítětem příčinu neúspěchu - zjistěte, zda nepotřebuje v učení nějakou pomoc  a společně si naplánujte kroky na příští školní rok.

Školáci:

     Máš pocit, že ses během roku příliš nevěnoval(a) studiu a tvé výsledky na vysvědčení nebudou splňovat představy tvoje ani tvých rodičů?

 • Nezoufej! Rodiče tě i přes tento malý neúspěch mají rádi
 • Pokud dostaneš horší známku, než rodiče počítali, je lepší jim raději  dopředu zavolat (pokud si netroufáš, tak napiš SMS).
 • Na rodiče se obrať, i kdybys dostal opravdu špatné vysvědčení –  i kdyby ti rodiče řekli, „s takovým vysvědčením se domů nevracej“.
 • Připrav rodiče, že tvé vysvědčení nebude nejrůžovější, ale slib jim, že se budeš v dalším pololetí snažit své nedostatky napravit.
 • Požádej rodiče o pomoc. Věta „Mami, tati, já vím, že jsem to pokazil, ale chci se zlepšit.“, může udělat divy.
 • Při návratu ze školy nepomýšlej na útěk ani na jiné hlouposti. Rodiče by měli velké starosti a domů se budeš chtít stejně dřív nebo později vrátit.

Na konec školního roku se připravuje i Městská policie

     V souvislosti s koncem školního roku chystají plzeňští strážníci bezpečnostně – preventivní opatření, při kterém znovu dohlédnou na bezpečí na přechodech ve dnech, kdy budou rozdávána vysvědčení.
     Strážníci, kteří budou na bezpečnost přecházejících dohlížet, budou především působit preventivně na děti, které jsou již myšlenkami jistě někde na prázdninách a zvyšuje se tak zejména riziko, že neopatrně vběhnou pod kola některého z vozidel, projíždějících kolem škol. 
     Do opatření se zapojí také cyklohlídky.

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.