Foto

Policie zvyšuje výkon služby během silvestrovských oslav

Mimo již stávající bezpečnostní opatření bude v teritoriu Plzeňského kraje působit i pořádková jednotka krajského ředitelství.

29. prosince 2016 12:40 , aktualizace středa 21. února 18:47

     V souvislosti s konáním silvestrovských oslav bude na území Plzeňského kraje posílen výkon služby policie. Mimo již stávající bezpečnostní opatření po teroristickém útoku v Berlíně můžete v průběhu silvestrovské noci potkávat v celém teritoriu Plzeňského kraje také policisty z pořádkové jednotky krajského ředitelství.
     Do bezpečnostního opatření bude ve večerních hodinách dne 31.12.2016 nasazeno 5 družstev pořádkové jednotky, tedy celkem čtyřicet policistů, kteří budou posilovat výkon služby do 1.1.2017, a to podle potřeby jednotlivých územních odborů nebo městského ředitelství.

     Policisté z této jednotky, tvořené převážně příslušníky OHS a obvodních oddělení, jsou vybaveni nadstandardně. Krom pohodlných, volných kombinéz modročerné barvy, tzv. čerňáků, které v zimních měsících samozřejmě v rámci ochrany proti chladu doplňují o termoprádlo, k jejich další neodmyslitelné výstroji patří i taktická vesta, ve které nosí vybavení potřebné k zásahu, jako je teleskopický obušek, pouta, slzný plyn a nůž nebo i zásahové výbušky P1 a P2. Policisté zde mají tak trochu volnou ruku a vestu si doplňují dle potřeb a své specializace. V zimních měsících je samozřejmostí i ochrana proti chladu, tedy doplnění o termoprádlo.

     U některých policistů tak nechybí nadstandardně vybavené lékárničky, hydratační vaky, vhod samozřejmě přijdou multifunkční kleště, rychlostahovací pouta a mnoho dalšího.
     Pod vestou tito policisté nosí ještě neprůstřelnou tělovou vestu nebo místo ní mají v taktické vestě balistické pláty, které zastaví nůž nebo střelu. Není se čemu divit, střelná zbraň již dnes není u pachatele mimořádným překvapením.

     Jako všichni policisté nosí standardní služební zbraň, tedy pistoli ČZ 75 D Compact, ráže 9x19 mm. Dle vlastního rozhodnutí si ji umisťují tam, kam potřebují, do pouzdra na opasek, na stehno a nebo třeba na taktickou vestu.
     Navíc mají po celém světě známý a všemi policejními sbory vyhledávaný samopal Heckler & Koch MP 5, opět v ráži 9x19 mm. Tento samopal je velice oblíbený pro svou spolehlivost, váhu, přesnost a velikost. Samopal střílí v režimu jednoho výstřelu, trojranné a plné dávky.
     Druhou dlouhou zbraní, která je již těžšího kalibru, je česká klasická útočná puška Sa 58, ráže 7,62x39 mm. Jedná se o útočnou pušku, někdy nesprávně nazývanou samopalem, která sloužila v naší armádě řadu desetiletí. Tato zbraň má využití hlavně proti cílům s balistickou ochranou a tam, kde je potřeba vyšší průbojnosti, tedy u cílů na které nestačí samopaly ráže 9mm.
     Mezi speciální výzbroj se také řadí vrhač Heckler & Koch 69, který používá granáty ráže 40 mm. Tato zbraň se nejčastěji používá při demonstracích, kde umožňuje policistům střílet proti davům granáty, naplněné slzným plynem, zábleskové a kouřové granáty.
     Další zbraň, kterou mají policisté k dispozici, je brokovnice FABARM s širokou škálou střeliva od standardních brokových nábojů nebo nábojů s jednotnou střelou až po speciální náboje, určené na vyrážení dveří a nebo nesmrtící náboje s gumovými projektily.

     Mezi další vybavení patří také neletální, tedy nesmrtící zbraně, z nichž si představíme dvě. První je TASER X26, což je zbraň, která paralyzuje živý cíl s využitím elektrického, vysokonapěťového výboje. Na živé cíle tedy taser působí podobně, jako běžně dostupný elektrický paralyzér, ale mnohem účiněji. Zásadní rozdíl je v tom, že působí nejen přiložením k tělu, ale i na dálku, kdy Taser vystřelí dvě jehly, které se zabodnou do těla a paralyzují zasaženého.
     Druhou zbraní je Pepperball, tedy speciální puška na bázi paintballové zbraně, která vrhá kuličky s celou škálou náplní, například pepřovým sprejem a barvou.