Foto Video

Policisté z SPJ úzce spolupracují s kolegy z německé BFE

Podívejte se, jak se zasahuje proti takzvanému "Šílenému střelci" nebo kontroluje vozidlo plné ozbrojených mužů

středa 22. března 19:03 , aktualizace 19:38

Zásahová jednotka Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical


     Policisté z nedávno vzniklé Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje se v minulých dnech zúčastnili společného výcviku se speciální jednotkou německé policie BFE (bereitschaftspolizei) z Bayreuthu, což je německé město ležící v severním Bavorsku.
     České jednotce na místě velel major Mgr. Petr Mášek a německé jeho protějšek první vrchní policejní komisař Oliver Wiegand.


     Speciální pořádková jednotka tak úspěšně navázala na českoněmeckou policejní spolupráci, která perfektně funguje již od roku 2012. V minulosti již naši policisté cvičili například s pořádkovými jednotkami Policejních prezidií Horní Falc, Horní Franky a Dolní Bavorsko nebo třeba speciální jednotkou SEK Nordbayern.
      Tato součinnost s německou policií je realizována na základě Smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o policejní spolupráci. 

     Tentokrát se policisté zaměřili na kontrolu podezřelého vozidla ve kterém cestovali ozbrojení muži, vyhledání nebezpečného pachatele ve špatně přístupném terénu a na zákrok proti takzvanému "Šílenému střelci", tedy ozbrojené osobě, která má rukojmí nebo začala střílet do davu.

Co to je Speciální pořádková jednotka PČR

     Speciální pořádková jednotka (dále jen SPJ) vznikla v České republice v roce 1995. Jde specializovaný policejní útvar, kde trvale slouží speciálně vybavení policisté připravení reagovat na potencionální větší ohrožení bezpečnosti, pořádku či majetku. Nasazuje se v případě mimořádných událostí, živelních pohrom, katastrof, při rizikových sportovních utkáních, kulturních akcích, demonstracích, pátrání osob a zajišťuje ozbrojený doprovod při přepravě cenin a podobně.

     V České republice donedávna byly pouze čtyři jednotky SPJ, konkrétně v Praze, Ústí nad Labem, Brně a Frýdku-Místku, od letošního ledna pak přibyla další, a to zde v Plzeňském kraji.

     SPJ zasahuje při narušení veřejného pořádku či v případě největšího výskytu trestné činnosti. Každý příslušník SPJ musí být schopen zvládnout extrémní situace a tedy před přijetím k jednotce musí projít psychotesty i fyzickými testy. Ty pak vyselektují nejvhodnější jedince, přičemž asi 80 % uchazečů neprojde.
     Poté uchazeče čeká náročný, vysoce profesionální výcvik. Policista z SPJ musí být velmi dobře připraven nejen fyzicky, ale také profesně, takticky a v neposlední řadě i psychicky.

     Krajský policejní ředitel plk. Jaroslav Vild uvedl k této jednotce: „Speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zajišťuje akceschopnost policistů 24 hodin každý den v týdnu, což je její hlavní výhodou oproti stávající krajské pořádkové jednotce. Umožňuje tak nepřetržité a flexibilní nasazení policistů na událostech, jakými jsou například pátrací akce po pohřešovaných nebo hledaných osobách, zajištění bezpečnostní situace při shromáždění osob, kulturních a sportovních akcích apod. Policisté z této jednotky ale také posilují i běžný výkon služby tam, kde to je vzhledem ke konkrétní situaci nejvíce zapotřebí. Počítáme i s její výpomocí kolegům z jiných krajských ředitelství Policie ČR, kdy navážeme na dosavadní součinnost naší krajské pořádkové jednotky s jinými policejními útvary.“

Znak SPJ Plzeň

 

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.