Foto

Polského pašeráka zastavil PIT manévr

Cizinec policistům ujížděl s autem nacpaným cigaretami

31. května 2023 15:04 , aktualizace 15:24

Cizinci Zadržení pachatele


     Hlídka policistů provádějící v sobotu 27. května v Sokolově dohled nad dodržováním bezpečnosti a plynulosti silničního provozu si kolem desáté hodiny dopoledne poblíž vlakového nádraží všimli projíždějícího vozidla značky Škoda, které se rozhodli předepsaným způsobem zastavit a zkontrolovat jeho osádku.

     Řidič na výzvy policistů nejprve začal zpomalovat a zastavil u krajnice, když ale policisté vystupovali ze služebního vozidla, řidič se náhle rozjel a začal ujíždět Sokolovem, aniž dbal na opakované výzvy policistů k zastavení.
     "Jelikož svou bezohlednou jízdou opakovaně ohrožoval bezpečnost ostatních účastníků provozu, rozhodli se policisté využít oprávnění k zastavení vozidla, přičemž vyčkali na vhodný úsek pozemní komunikace a nepřítomnosti dalších účastníků silničního provozu. Následně využili donucovacího prostředku k násilnému zastavení automobilu a pomocí ochranného rámu ujíždějící vozidlo zastavili. Poté na místě osmadvacetiletého muže zadrželi," popsal tiskový mluvčí policie.

     "V osobním automobilu následně policisté objevili na zadních sedadlech a v zavazadlovém prostoru 21 krabic, ve kterých se nacházelo přes 200 tisíc kusů cigaret, které nebyly označeny předepsanou tabákovou nálepkou pro daňové účely, tudíž za ně nebyla odvedena spotřební daň téměř 530 tisíc korun," uvedl mluvčí policie s tím, že kriminalisté sdělili osmadvacetiletému cizinci, podle našich informací z Polska, podezření ze spáchání přečinu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. V případě prokázání viny tak muži hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. O použití PIT manévru sokolovskými policisty jsme informovali i nedávno v případu přeshraničního pronásledování:

"Hele, oni mu na předku vozu vytvořili prdel!"

     V pondělí 8. května krátce po půl desáté hodině dopolední se na policisty na Sokolovsku obrátili kolegové z Německa s žádostí o pomoc při pronásledování vozu Alfa Romeo, jehož řidič v Bavorsku odmítl zastavit při silniční kontrole a začal ujíždět na území naší republiky.

     "Ujíždějící řidič přejel na území České republiky, kde na dálnici D6 vyjel sjezdem směrem na Dolní Rychnov, zatímco policisté ho pronásledovali a snažili se ho za použití výstražného a zvukového zařízení s nápisem „STOP POLICIE“ zastavit. Řidič vozidla ale na opakované výzvy nereagoval a dále pokračoval v nebezpečné jízdě, při které ohrožoval nejen chodce, ale také ostatní účastníky silničního provozu," popsal tiskový mluvčí policie.


     V Sokolově pak řidič nerespektoval světelná zařízení a svou riskantní jízdou projel mimo jiné také kruhový objezd v protisměru. "Protože svou nebezpečnou a bezohlednou jízdou opakovaně ohrožoval bezpečnost ostatních účastníků provozu, rozhodli se policisté využít oprávnění k zastavení vozidla, přičemž vyčkali na vhodný úsek pozemní komunikace a nepřítomnosti dalších účastníků silničního provozu. Následně využili donucovacího prostředku k násilnému zastavení automobilu a pomocí ochranného rámu ujíždějící vozidlo zastavili," pokračoval mluvčí policie.

     Policisté provedli takzvaný PIT manévr, kterým zastavovaný vůz vychýlili ze směru jízdy, ujíždějící řidič pak skončil v zábradlí, které ho spolehlivě zastavilo, aniž došlo k ohrožení nezúčastněných osob. 

     Stav vozu pachatele pak velmi vtipně okomentoval kolemjdoucí, kterému předek nebohé Alfy připomněl dámské pozadí. 

     Policisté na místě pětatřicetiletého muže zadrželi a podrobili orientační dechové zkoušce a orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, které vyšly s negativním výsledkem. Ukázalo se ale, že muž měl platný zákaz řízení a vozidlo plné kradených věcí.

     "Kriminalisté zahájili trestní stíhání pětatřicetiletého muže ze Sokolovska, kterého obvinili ze spáchání zločinu obecného ohrožení a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. 

     Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který jej akceptoval, a na základě rozhodnutí soudu byl tak muž do vazby umístěn," doplnil mluvčí policie s tím, že policisté se případem dále zabývají a v případě prokázání viny muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let. 

Foto PČR

Pdigital

Orientujeme se na výkonnostní kampaně a budování značky na sociálních sítích. Naší expertízou jsou PPC kampaně a správa sociálních sítí (obsah i výkonnostní kampaně).