Foto

Pomněnkový den - den pohřešovaných dětí

Do mezinárodního Dne pohřešovaných dětí se zapojí i policisté Plzeňského kraje

24. května 2019 11:15 , aktualizace sobota 25. května 21:22

Partner článku – Prestol Holding

     Zítra, tedy 25. května, se uskuteční Den pohřešovaných dětí neboli Pomněnkový den. Stejně jako v předchozích letech se i letos policisté z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zapojí do celorepublikového projektu, díky kterému chtějí upozornit na problematiku pohřešovaných dětí.

     Historie Pomněnkového dne sahá až do roku 1983 ve Spojených státech, kde americký prezident Ronald Reagan vyhlásil 25. květen za Den pohřešovaných dětí jako vzpomínku na šestiletého chlapce Etana Patze, který se 25. května roku 1979 ztratil v New Yorku po cestě ze školy. Vrah Ethana byl dopaden po 31 letech a v roce 2017 byl odsouzen na 25 let za únos a vraždu. Česká republika si pak tento den připomíná od roku 2004. 
     Pomněnkový den je odvozen od kvítku pomněnky, jehož překlad z angličtiny znamená "nezapomeň na mě", v anglickém jazyce je pak tento svátek nazýván "International Missing Children's Day". 

     Policisté v Plzeňském kraji budou v souvislosti s tímto tématem oslovovat veřejnost a zejména pak ty nejmenší. Pro děti mají připravené drobné propagační věci jako např. reflexní silikonové náramky s důležitými telefonními čísly, pomněnkové klipy či informativní letáky. 
     Cílem celého tohoto projektu je informovat děti o rizicích útěků z domovů a rovněž snaha o aktivnější zapojení veřejnosti v případech, kdy by lidé svými informacemi mohli pomoci k nalezení ztracených dětí.
     Rok co rok policisté pátrají po několika pohřešovaných dětí, které se nevrátí do ústavních zařízení nebo do svých domovů, kde na ně čekají jejich vystrašení rodiče. V pátrání po dětech jsou zejména nejdůležitější první minuty a předávání informací veřejnosti, kdy veřejnost může pomoci k šťastnému nalezení dětí a jejich návratu domů.

     "V roce 2018 policisté na území Plzeňského kraje vyhlásili pátrání po pohřešovaném dítěti, osobě mladší 18 let, v 453 případech. Většinou se jednalo o svěřence ústavních zařízení, celkem 366 dětí, přičemž přibližně v 75% šlo o pohřešované chlapce. U dětí, které se nevrátily do svých domovů, naopak převažovalo pátrání po dívkách, které utekly zejména kvůli partnerským vztahům. Mezi krizová období pro útěky dětí patří období vysvědčení a prázdnin, pro děti z ústavních zařízení i období návratu z povolené dovolenky," uvedla tisková mluvčí policie a doplnila, že: "V případě vyhlášeného pátrání po dítěti do 15 let, v určitých případech až do 18 let, které může být ohroženo na zdraví či životě apod., využívají policisté efektivní nástroj - Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Za jeho využití se dostává prostřednictvím médií veřejnosti velmi rychle informací o dětech, které byly do tohoto mechanismu zařazeny." 

     Během letošního roku pátrali policisté v našem kraji celkem po 29 dětech, které se nevrátily domů, ale ve všech případech byla pátrání odvolána. Současně kolegové vyhlásili pátrání i po 145 dětech z ústavních zařízení, kdy stále intenzivně pátrají po 24 svěřencích.
     Co se týče pohřešovaných dětí na celém území České republiky, tisková mluvčí Policejního prezidia nám sdělila, že za letošní rok bylo vyhlášeno pátrání po 553 dětech a v současné době se po desítkách dětí stále intenzivně pátrá. V kategorii dítě v ohrožení bylo letos pohřešováno celkem 14 dětí, přičemž zde byla stoprocentí úspěšnost a děti se tak rychle a v pořádku vrátily ke svým rodičům domů. 

     V rámci celorepublikového preventivního projektu, který proběhne v Plzni v úterý 28. května, se vybraní žáci 4. - 6. tříd základních škol zúčastní besedy na téma bezpečného chování směřující k předcházení rizikových situací. 
     "Celá akce bude probíhat v prostorách Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, kde bude i prezentace video spotů s tématikou pohřešovaných dětí a projekt bude doprovázen interaktivní „bubnovou“ show youtubera Tokhiho a zúčastní se jej i zástupci Policejního prezidia ČR," dodala tisková mluvčí policie. 

Po všech dětech, jejichž fotografie jsou uvedeny výše, momentálně policisté intenzivně pátrají.


 


Prestol Holding

revitalizace panelových domů • rodinné a bytové domy • monolitické železobetonové konstrukce • developerská činnost