Video

Pomoc nyní může dorazit rychleji

Záchranné složky dnes spustily zpřesněnou lokalizaci tísňového volání, v Plzni bude fungovat během několika týdnů

úterý 11. února 17:43 , aktualizace 20:41

Hasiči Záchranáři

Partner článku – Autosalon Dajbych


     Dnes, 11. února, tedy 11.2., je Evropský den linky 112, což je jednotné evropské číslo tísňového volání. Symbolicky právě v tento den všechny základní složky IZS spustily zpřesněnou lokalizaci tísňového volání na čísla 112, 150, 155 a 158. 
     Cílem tohoto kroku je usnadnit operátorům záchranných složek lokalizaci volajícího, který vlivem stresu nebo například neznámého prostředí neumí přesně popsat, kde se nachází. Čas je v krizových situacích samozřejmě jedním z nejdůležitějších faktorů a každá vteřina prodlení může mít nevratné následky. Přesná lokalizace volajícího může zkrátit dojezdový čas záchranných složek o celé minuty, v případě, kdy by například v nepřehledném terénu musely člověka hledat. Současně může operátorovi napovědět, jak blízko se k člověku v nouzi dostanou vozidla záchranných složek a ten tak v případě například nedostupného terénu může další čas mezi voláním a poskytnutím pomoci ušetřit okamžitým vysláním například helikoptéry LZS s lezcem hasičů na palubě.
     Na linkách tísňového volání 150, 155 a 158 i na univerzální evropské tísňové lince 112 proto ode dneška funguje zpřesněná lokalizace volání, která pomůže přesně určit místo volajícího. 
     V současné chvíli je poloha volajícího určována pomocí buněk BTS, což například v Plzni může fungovat poměrně dobře, ale někde v Brdech nebo na Šumavě to může znamenat třeba desetikilometrový okruh. Advanced mobile location - AML je ale schopna telefon lokalizovat v průměru na 30 až 50 metrů. 
     Služba AML byla dnes spuštěna v Praze a podle vyjádření zástupců ministerstva vnitra, hasičů, policie a záchranářů na dnešní tiskové konferenci by během několika týdnů měla být rozšířena po celé zemi. 
     Pro fungování této služby není potřeba nic do telefonu instalovat, v současné chvíli bude fungovat na zařízeních s operačním systémem Android a do půl roku by měla být spuštěna i na zařízeních běžících na iOS. Funkce je zcela automatická a funguje tak, že telefon ve chvíli, kdy volající vytočí číslo některé tísňové linky, zjistí stav baterie, spustí GPS nebo jinou službu pro zjišťování polohy a pošle údaje o poloze lokalizační SMS zprávou na číslo, které určil stát. Lokalizační zpráva je odesílána pouze v okamžik volání na tísňovou linku.

Autor videa: HZS 

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.