Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Video

Plzeňák zadržený při převozů migrantů má šanci zvítězit

"Je potřeba se bránit a já pomohu!" říká poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský

14. září 2018 00:48 , aktualizace 01:03

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


      Nedávno jsme informovali o případu řidiče kamionu z Plzně, kterého na francouzsko-anglické hranici zadrželi britští policisté a v jeho návěsu nalezli čtyři pákistánské migranty. 
      S Petrem jsme nadále v kontaktu a víme tedy, že stále čeká na vyrozumění od anglických úřadu, pravděpodobně s velmi tučnou pokutou a v nejhorším i zákazem vstupu do Anglie.
      Co ale rozhodně nečekal bylo, že na základě naší reportáže se o jeho případ začne zajímat český poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Ten nás kontaktoval a informoval nás o tom, že již čtyři podobné případy ze své pozice úspěšně řešil, a že by velmi rád pomohl i Petrovi. 
      "Chtěl bych všem, kterým se něco podobného stane, vzkázat, že je potřeba se bránit. Jestliže žijeme v demokratické Evropě, musíme se nakonec práva i spravedlnosti domoci," vysvětlil nám poslanec Zdechovský svou motivaci k zabývání se takovýmito případy. Rádi jsme tedy zprostředkovali schůzku obou mužů, díky které bylo možné začít řešit i tento případ.
      Petrův případ je samozřejmě teprve v začátcích, připravují se potřebné dokumenty a náležitosti. Poslanec Zdechovský je ale přesvědčen, že stejně jako v předchozích případech se podaří věc vyřešit a Petr nebude neoprávněně potrestán.

O Petrově případu jsme psali:

     Zklamaný, naštvaný a smutný, tak by se daly shrnout pocity, s nimiž se Petr Hubacz včera vrátil ze služební cesty. Petr jel jako řidič kamionu do Anglie a nyní se vrátil jako "závadová" osoba, tedy člověk se záznamem, který v brzké době očekává dopis ze zákazem vstupu do Anglie a tučnou pokutou.

     Před dvěma lety jsme psali o jiném člověku, původem také z Plzně, který pracoval v Německu jako hlídač v uprchlickém centru. Ačkoli jsme u tohoto zařízení za ním byli a jeho vyprávění podložili fotografiemi, které sám udělal, článek začaly sdílet různé neziskové a HateFree organizace, a vehementně dokazovat, že jde o hoax. Možná tento osud čeká i tenhle článek, ale lhát Plzeňákům půjde jen velmi těžko. Petra v Plzni totiž znají tisíce lidí, protože je oblíbený hudebník a dokonce pracoval i v čele známého regionálního rádia.

     Vraťme se ale k Petrovi a jeho poslední cestě: "Společnost, pro kterou jezdím jako řidič kamionu, má trasy především do Oxfordu, kam vozíme díly na auta. Jezdím již sedm let, takže mám za sebou doby bojů u Džungle (stanové městečko u Calais s tisíci běženci, kteří se pokoušeli násilím zastavovat kamiony a dostat se do nich). Tenkrát jsme jezdili přes hořící stromy, kameny, házeli po nás pneumatiky a vyhrožovali noži. Tenkrát jsme se bránili jak to šlo, jeden kamion hlídal druhý a tlačil se na něj, aby uprchlíci nemohli vzadu za jízdy naskakovat.

Ztratil jsem ostražitost

    Asi před rokem a půl Francouzi Džungli zlikvidovali a my pomaloučku přestávali být tak ostražití. Myslím, že mě dostali v Lutychu. Tam na jednom obrovském parkovišti vždy stojí desítky kamionů, ze kterých pak většina jede do Anglie. Slyšel jsem, že tam sluníčkáři organizují dopravu uprchlíků, kteří se pak dostávají do kamionů. Vždy si tam návěs zkontroluji, ale teď mi asi uniklo, jak se dovnitř dostali. Oni jsou šikovní, plachtu proříznou ve švu, vlezou dovnitř a pak ji zevnitř zase podlepí a to je pak snadné přehlédnout.

Kontrola u kanálu

     Prostě stalo se, v úterý jsem přijel před kanál, prošel francouzskou kontrolou a jel na anglickou. Ta je velice pečlivá, několika stupňová. Napřed šli se psem, to bylo v pohodě, pak další dvě, které prolezli auto i návěs a zase v pohodě, alespoň vidíte, že fakt nebylo nic vidět. Pak už jsem najel na podmořský vlak a přišla poslední kontrola, ta byla zase se psem, šli kolem mého kamionu a pes najednou začal štěkat a skákat na návěs. Celníci nebo policisté mi řekli, abych odplachtoval a já tam našel čtyři muže, kteří tam byli jako krysy a to nijak nepřeháním. Vyházeli zboží s palet, vůbec jim nevadilo, že ho úplně zničili a udělali si tam hnízda. Několik plastových palet i rozlámali, aby si vytvořili prostor k pohodlnému sezení či ležení.

Místo Pákistánců já

     Pokud čekáte, že osoby, které se vloupaly do mého auta, udělaly tam škody za desítky tisíc a právě nelegálně vnikly na území Spojeného království, byly zatčeny, mýlíte se. Zatčen jsem by já a uprchlíci byli za velice přátelské diskuze odvedeni na svačinu. Věty: "Hello friend, where are you from? Welcome in United Kingdom. Are you hungry?" pak mluví za vše. Mě, který vůbec nic špatného neudělal, byly sebrány klíče od auta a potupně jsem byl kolem mužů, o kterých jsem se právě dozvěděl, že jsou Pákistánci, odveden do cely. 
     Po několika hodinách následovaly výslechy, odebrání otisků prstů, focení a čekání na francouzskou policii, která si mě jako zločince musela převzít a eskortovat mě na Francouzskou stranu terminálu. Tady musím uznat, že poté, co se ke mě Angličané chovali hůře než k recidivistovi, Francouzští policisté byli fajn a když viděli, jak jsem zničený, dali mi i kávu a croissant.

Končím, tohle dál nejde

     Co říci závěrem? Končím s ježděním do Anglie, sice mám dvě děti které živím, manželka jako učitelka v mateřince toho domů moc nepřinese, ale buď dostanu do Anglie zákaz vstupu a nebo hůř, až mi zase někdo vleze do auta, už si to tam rovnou odsedím. 
     Po tom všem ve mě zůstává obrovský pocit bezmoci, zklamání, 
frustrace, ale také vzteku."

Fotky udělal ještě před zatčením sám Petr

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.