Foto

Probodla manžela a nyní je na svobodě – soud dnes obviněnou propustil

Žena obviněná z pokusu vraždy v Janovicích bude dál vyšetřovaná na svobodě, soudce neshledal vazební důvody

20. května 2016 16:44

Včera jsme informovali o smutném případu, kdy v rodině v Janovicích nad Úhlavou vyvrcholily spory, žena vzala nůž a bodla svého muže do hrudníku. Muž útok přežil a byl letecky transportován do plzeňské nemocnice, kde se dosud nachází.

Rodina měla i dvě malé děti, sedmiletou holčička a třináctiletého chlapce, ty obě skončily v Klokánku.

K útoku došlo ve středu večer kolem šesté hodiny, v domku, stojícím v části Janovic n. Ú., zvané Hradčany. Pobodaný muž si ještě stihl sám přivolat pomoc, ale lékař, když viděl stav zraněného, rozhodl o okamžitém leteckém transportu do Plzně.

Následující den proběhla v domku domovní prohlídka a policisté zahájili trestní stíhání ženy ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu.

Dnes odpoledne soud rozhodoval o návrhu na vzetí obviněné do vazby a před šestou večer soudce ženu propustil na svobodu. Na trest si tak žena počká na svobodě.


Veřejnost bývá podobnými rozhodnutími většinou šokována, odborná veřejnost ale už tolik ne.

V tomto případě soudce neshledal vazební důvody, což je logické, jsou jen tři možné a to útěková, koluzní a předstižná vazba. Soudce tedy zřejmě vycházel z toho, že žena ani neprchne do jiného státu, k činu se doznává, nebude ovlivňovat svědky a ve svém jednání nehodlá pokračovat.

Veřejnost totiž často zapomíná na fakt, že vazba není součást trestu a slouží výhradně k zajištění osoby, obviněné pro účely trestního řízení a výkonu trestu.

Účelem vazby je zabránit obviněnému, aby se vyhýbal trestnímu řízení nebo trestu, aby mařil či ztěžoval provádění důkazů, aby dokonal trestný čin či páchal další trestnou činnost.

Žena se v tomto případě doznala, má vazby k místu pobytu, k dětem, a tak na rozsudek i následný trest může počkat na svobodě.Vše o institutu vazby zde:Seriál „Právní minimum ulice“ – díl sedmý: Vazba od A do Z