Foto Video

Půl dne poté...

Obrovský požár zuřil na 3000 metrech čtverečních a žár roztavil i lampy na ulici

pátek 18. září 12:59 , aktualizace 14:21

Bezdomovci Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Plzeň včera večer napjatě sledovala obrovský požár, ke kterému došlo kolem sedmé hodiny v Přeštické ulici v areálu nevyužívaných budov bývalého cukrovaru, později podniku Potraviny. Nelze se tomu divit, nejenže sloup dýmu stoupající z požáru bylo vidět na kilometry daleko, ale dokonce samotnou záři plamenů, které ozařovaly i věže kostela na Chodském náměstí, viděli lidé z daleka. Požár totiž zuřil na obrovské ploše, podle mluvčího hasičů se jednalo o 3000 metrů čtverečních.


Zásah hasičů

     Na místo vyjelo osmnáct jednotek jak profesionálních tak i dobrovolných hasičů, spotřeba vody byla tak obrovská, že selhala i hydrantová soustava a hasiči museli zajistit kyvadlovou dopravu hasební vody. Právě kvůli tomu byla doprava na magistrále U Trati ve směru do centra svedena do jednoho pruhu a policisté odkláněli dopravu do okolních ulic.
     Hasiči museli vyhlásit třetí stupeň požárního poplachu, a pak dokonce i čtvrtý, tedy ten nejvyšší, respektive mimořádný. Zároveň také museli přerušit dopravu na železniční trati Plzeň - Klatovy. Na místo přiletěl policejní vrtulník, který celou situaci monitoroval ze vzduchu. Plameny dostali hasiči pod kontrolu kolem půl desáté večer.

Vyšetřování

      Požářiště bylo do rána střeženo a v devět hodin dopoledne se zde sešli vyšetřovatelé hasičů a kriminalisté. Jako první byl areál prohledán, zda se zde nenachází lidské ostatky. Poté, co bylo toto vyloučeno, byl nasazen psovod se psem speciálně vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření a v současné době stále ještě probíhá zjišťování příčin požáru. S největší pravděpodobností vše ale znovu ukazuje, že za ohněm budou opět stát bezdomovci, jako již mnohokrát zde.

Minulost objektu

     Tento soukromý objekt funguje již několik let jako squat a je podle policejních statistik jednoznačně nejproblematičtějším místem v Plzni. V budovách se běžně zdržuje až několik desítek bezdomovců a narkomanů, kteří velmi znepříjemňují život lidem v okolních ulicích. „Od září roku 2015, kdy začal objekt chátrat, do začátku ledna 2020 v něm policisté řešili 238 přestupků proti majetku, kdy se většinou jednalo o přestupky neoprávněného užívání cizího majetku. Policisté dále evidovali 75 přečinů, z toho 67 realizovali ve zkráceném přípravném řízení,“ uvedla nám k tomuto mluvčí policistů s tím, že v areálu již několikrát hořelo a jeden člověk zde dokonce přišel při požáru o život. 
     V únoru letošního roku zde proběhlo vyklizení objektu a majitelka poté přislíbila důkladné zabezpečení areálu i jeho ostrahu. 

Jak toto vyklízení proběhlo, se můžete podívat zde:

Fotogalerie 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.