Foto

Nebezpečnou pyrotechniku Vietnamci skladovali v dodávce

Pyrotechnik: "Kdyby došlo k výbuchu, mrtví by mohli být v okruhu deseti metrů!"

21. prosince 2019 12:52 , aktualizace 12:52

Cizinci Podvodníci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Česká obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského kraje provedla před týdnem mimořádnou kontrolní akci na tržnici Asiamarkt ve Svaté Kateřině zaměřenou na padělky a zábavní pyrotechniku.
     Specifikem tržnice na Svaté Kateřině je, že prodejci své zboží často skladují a uschovávají ve vracích automobilů odstavených poblíž prodejních stánků či v jiných tajných skrýších, a právě na takové prostory se inspektoři zaměřili. Někteří prodejci uposlechli výzvy inspektorů ke zpřístupnění těchto skladovacích prostor a auta odemkli, další vozidla byla otevřena zámečníkem.

Mohli být i mrtví lidé

     Největší překvapení ale inspektory čekalo ve volně přístupné, nehlídané a nezamčené dodávce. V té totiž inspektoři objevili 263 kusů pyrotechniky kategorie F4, kterou smí používat pouze osoba, které má průkaz odpalovače pyrotechniky a lze ji prodávat pouze se souhlasem Českého báňského úřadu.
     Fotografie jsme předložili pyrotechnikovi s dotazem, co by se stalo, kdyby došlo k požáru této dodávky. "Samozřejmě by ji to roztrhalo na kusy, které by se rozlétaly po celé tržnici a spolehlivě mohu říct, že by v okruhu minimálně deseti metrů mohli být mrtví lidé. Jako pyrotechnik považuji toto skladování za obrovský hazard," uvedl námi oslovený pyrotechnik a ukázal nám fotografie z výbuchu vozidla s daleko menším nákladem pyrotechniky (zde byla pouze v kufru vozu).

     "Zjištěná nebezpečná pyrotechnika bude řešena ve spolupráci s Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva," uvedl ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč s tím, že ve většině případů bude s kontrolovanými osobami vedeno správní řízení, ve kterém lze za toto jednání uložit pokutu až do výše 5 000 000 Kč. 

     "Kontroly se zaměřením na prodej pyrotechnických výrobků budou pokračovat až do Silvestra, a to nejen na příhraničních tržnicích, ale i ve vnitrozemí,“ doplnil ředitel Řezáč. 

Padělky za 15 milionů

     Nejednalo se ale o jediný prohřešek, na který inspektoři narazili, celkem totiž objevili padělané zboží za téměř 16 milionů korun.
     „Česká obchodní inspekce zajistila 1001 kusů padělaných výrobků, které v přepočtu na hodnotu originálu představují částku 15 990 840 Kč, což je z hlediska způsobené škody jeden z nejvýznamnějších zásahů inspektorátu Plzeňského a Karlovarského v tomto roce," uvedl ředitel Řezáč.

Foto: ČOI

 Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.