Foto Video

Akce "Kern" - zajištěny kila pervitinu a miliony korun

Realizace případu se účastnily zásahové jednotky URNA a SON, a dále kriminalisté z NPC i celníci ze Sekce pátrání

pátek 27. ledna 17:13 , aktualizace 19:37

Cizinci Drogy Zadržení pachatele Zásahová jednotka

Partner článku – Alfa Tactical

     V úterý jsme informovali o rozsáhlé protidrogové razii na tržnici Asia Dragon Bazar Svatý Kříž u Chebu, při kterých byl za pomoci zásahových jednotek celníků i policie zadržen dealer vietnamské národnosti a zajištěny kila drog velmi vysoké kvality.

Dnes k tomuto případu přinášíme další informace, fotografie i rozšířené video:


Další obviněný vietnamec

     Ukázalo se, že dealer v tržnici s pervitinem neobchodoval sám, pervitin od něj nakupoval a přeprodával i jeho mladší krajan. Kriminalisté tak zahájili trestní stíhání dvou cizinců ve věku 37 a 58 let.

     Oba cizince kriminalisté obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené Výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. "Mladší z dvojice obviněných cizinců měl v prostorách tržnice na Chebsku prodávat krystalickou látku deklarovanou jako pervitin, a to hned v několika případech. Například v první polovině listopadu minulého roku měl zájemci prodat uvedenou krystalickou látku uloženou v plastovém igelitovém sáčku. Za tuto látku měl tehdy kupující zaplatit přibližně 4 tisíce eur, tedy podle aktuálního kurzu téměř 100 tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí policie k prvnímu obviněnému.

      Druhý, osmapadesátiletý muž, o kterém jsme informovali v předchozím článku, také prodával pervitin na tržnici ve velkém množství. "Například dvaapadesátiletému muži měl drogu prodávat pravidelně několik měsíců. Nakonec mu měl pervitin prodat v téměř 100 případech v celkovém množství několik stovek gramů. Za drogu pervitin mu tak dvaapadesátiletý muž měl celkově zaplatit téměř 600 tisíc korun.
     Pervitin měl od osmapadesátiletého cizince kupovat také pětatřicetiletý muž. Během pouhých zhruba tří měsíců v roce 2022 mu měl za drogu zaplatit přes 100 tisíc korun," uvedl mluvčí policie k druhému dealerovi.

Realizace akce Kern

     Při realizaci tohoto případu, které se účastnili celníci ze Sekce pátrání, kriminalisté z Národní protidrogové centrály, zásahová jednotka policie URNA, zásahová jednotka Celní správy SON, ale i policisté z obvodních oddělení či policejní psovod se služebním psem, byli oba cizinci v areálu tržnice zadrženi.

     Při následných domovních prohlídkách i prohlídkách jiných prostor, během kterých kriminalisté prohledali prodejní stánky na tržnici, několik osobních vozidel a dvě bytové jednotky v Chebu, bylo zajištěno několik mobilních telefonů, počítač, několik digitálních vah, ale také finanční hotovost ve výši bezmála 3 miliony korun a bezmála dva kilogramy pervitinu

Vazba obou cizinců

     Policejní vrchní komisař podal státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí obviněných cizinců z Chebu do vazby, což ten akceptoval. Na základě rozhodnutí soudu byli oba muži vzati do vazby. 

     V případě prokázání viny hrozí mladšímu z dvojice cizinců trest odnětí svobody až na deset let. Osmapadesátiletému cizinci hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na patnáct let.

Kvalita zajištěného pervitinu

     Na tento případ jsme s ohledem na množství i uváděnou kvalitu pervitinu zeptali odborníka na boj s drogovou kriminalitou, který nám uvedl: "Zajištěný metamfetamin, tedy lidově "pervitin", je podle Policie ČR osmdesátiprocentní, tedy abnormálně čistý, chcete-li kvalitní.
     Musíte si uvědomit, že pervitin koupený někde na diskotéce či na záchodě na nádraží někdy obsahuje kdovíco, jen ne čistý pervitin, protože dealer je zároveň i uživatel, sám si dal a zbytek, který prodává, něčím naředil, běžně pak kalicorem, dimethylsulfonem, cukrem nebo  dokonce naškrabanou omítkou.
     Perník koupený od běžného, středně velkého českého "vařiče" je tak šedesátiprocentní. Osmdesát procent a velikost i barva zajištěných krystalů pak zcela jasně ukazuje na profesionální výrobu, kterou jsou bohužel vietnamští výrobci pověstní."

     Uvedl také, že výroba takovéto drogy může mít i následky pro široké okolí: "Možná bych se někdy blíže podíval na obrovské množství odpadních látek z varu a jejich vliv na životní prostředí, kdy se například červený fosfor dostane do zásobárny pitné vody, například jako v roce 2015, kdy bylo v rámci akce s krycím názvem Losos realizované 29. 4. 2015 zjištěno, že se dostaly jedovaté látky do přehrady Stanovice."


Původní článek:

Trhovec prodával s tričky i vysoce kvalitní pervitin

     Desítky celníků ze Sekce pátrání a policistů z Národní protidrogové centrály provedly v neděli 15. ledna razii v chebské tržnici Asia Dragon Bazar Svatý Kříž u Chebu. Úspěšně tak zrealizovaly závěrečnou fázi případu, který byl veden celníky z protidrogového oddělení v Plzni pod krycím názvem „KERN“.
     Vzhledem k povaze a místu razie se na razii a zadržení pachatele podílela nejen speciální složka celní správy SON, ale i policejní složka URNA a příslušníci Národní protidrogové centrály.

      "Pachatele vietnamské státní příslušnosti, drogu a peníze z prodeje zadrželi celníci na místě v okamžiku předání. Téměř dva kilogramy metamfetaminu našli ve skladu a při dalších prohlídkách objevili a zajistili sušinu konopí, finanční hotovost v korunách a eurech, skleněné dýmky na pervitin, digitální váhy, značné množství igelitových sáčků a dalších věcí určených k uskladňování, vážení, ředění a balení drog," popsala tisková mluvčí Sekce pátrání Generálního ředitelství cel s tím, že bylo zajištěno i jedno motorové vozidlo.

      "Za gram drogy pachatel od zákazníků inkasoval 33 EUR. Muž si svými obchody přišel nejméně na tři miliony korun. V průběhu trestního řízení bylo spoluprací celníků s policejními orgány Spolkové republiky Německo a s policejními orgány Rakouské republiky zjištěno, že zadržený muž několikrát prodal rakouským a německým státním příslušníkům dalších celkem 1,95 kg krystalické látky obsahující metamfetamin, který následně vyvezli z České republiky," doplnila mluvčí GŘC.

      Obchody probíhaly v tržnici, kde pachatel provozoval několik stánků s běžným zbožím, zejména s textilem. V průběhu trestního řízení celníci zadokumentovali prodej téměř čtyř kilogramů krystalické látky obsahující metamfetamin, díky čemuž zjistili také prostory, které zadržený muž využíval k uskladnění metamfetaminu. Tam také s ním manipuloval, vážil a balil do připravených igelitových sáčků.
      Osobními kontakty si pak na tržnici vytvořil síť dlouhodobých zákazníků, kteří za ním pravidelně i nepravidelně dojížděli ze zahraničí.

      "Trestní věc byla s návrhem na zahájení trestního stíhání předána Národní protidrogové centrále Policie ČR. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody v délce osm až dvanáct let," zakončila mluvčí GŘC.

Foto a video GŘC a PČRAlfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.