Foto Video

Rozsáhlá razie na taxikáře - policie nasadila i figuranty

Jezdit bez povolení, pojistky, taxametrů, či licence? V Plzni pro některé firmy žádný problém.

3. prosince 2018 21:10 , aktualizace 23:13

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…


     Tuto sobotu proběhla v Plzni rozsáhlá kontrolní akce zaměřená na taxikáře, jak ty klasické, tak i různé alternativní společnosti poskytující přepravu osob.
     Akce byla pečlivě utajená a organizačně velmi složitá. Kolem deváté večer do několika náhodně vybraných taxíků nastoupili figuranti a nechali se odvézt na předem domluvené místo, kde již čekala policie, která následně provedla kontrolu řidiče i vozidla.
     Může se zdát, že na tomto není nic složitého, ale při obdobné akci také v Plzni, která proběhla před měsícem, zazmatkoval kontrolovaný řidič jedné ze společností využívající mobilní aplikace natolik, že se pokusil kontrole ujet i s vyděšeným zákazníkem ve voze. Následně se ukázalo, že muž neměl k provozování taxislužby povolení a jeho vůz neměl technickou.

Plížil se za auty

     Samozřejmě se muselo počítat s tím, že po první sérii kontrol se řidiči navzájem na akci upozorní. Figuranti se tedy střídali, měnila se domluvená místa, kde čekala policie a další kontroly byly v rozestupu až několika hodin. Někteří řidiči se však snažili udělat maximum, aby zjistili, kde budou probíhat další kontroly a varovat další řidiče. Nejdrzeji si počínali řidiči společnosti Taxify, kteří jednak poslali jedno ze svých aut sledovat policejní vůz o kterém si mysleli, že kontrolu taxíků provádí a pak také vyslali svého řidiče na výzvědy, aby zjistil, co policie kontroluje. Tento muž se pak po vzoru indiánských stopařů pokusil připlížit se za zaparkovanými vozidly u Plazy až ke kontrolujícím policistům, byl však odhalen a vyfocen.

28,500 korun na pokutách

     Během této kontrolní akce bylo zjištěno větší množství přestupků či porušení zákona. Zatímco u řidičů běžných plzeňských taxikářských společností jako například Autoslužba, Radio taxi nebo Eco City Taxi nebyly tento večer zjištěny žádné závažné nedostatky, tak u řidičů společnosti Taxify byla zjištění doslova alarmující. U jednoho vozu byl zjištěn nevyhovující technický stav a vozů této společnosti chyběly registrace, řidiči neměli oprávnění řidiče taxislužby, doklady o pravidelné lékařské prohlídce nebo oprávnění dopravce k podnikání. Dva řidiči dále měli na vozidle falešné světelné označení taxi, ačkoli k tomuto neměli oprávnění. Další řidiči zase neměli připojištění přepravované osoby, což znamená, že cestující s těmito řidiči v případě nehody čekají potíže s náhradou škody.
     Vzhledem k tomu, že zjištěné přestupky byly závažné, policisté na místě uložili pokuty celkem za 28,500 korun a jeden řidič jde před přestupkovou komisi, kde mu jako řidiči hrozí sankce do 50.000 a jako dopravci dokonce 350.000 korun.

Máme i podporu starosty

     Jeden z kontrolovaných řidičů Taxify se vyjádřil, že jezdí s plnou podporou nově zvoleného starosty Doubravky Tomáše Soukupa. Toto tvrzení jsme samozřejmě ověřili a ukázalo se, že ani to se nezakládá na pravdě.
     Starosta na náš telefonický dotaz reagoval smíchem: "Jsem skutečně zastánce moderních technologií. Služby Taxify jsem měl možnost několikrát využít a je podle mne důležité a správné, aby standardní taxíky i tyto nové, využívající aplikace, měly stejné podmínky. A i když si myslím, že například zkoušky z místopisu nejsou v roce 2018 nutné, je důležité, aby řidiči dodržovali stejné povinnosti vyplývající ze zákona a samozřejmě ze své činnosti odváděli daně."

Taxify nesmí vozit zákazníky za úplatu

     Lidé netuší, že být řidičem Taxify totiž automaticky neznamená, že smíte vozit zákazníky. Společnost Taxify provozuje pouze softwarovou platformu a zajistit si veškeré povinnosti vyplývající ze Zákona o silniční dopravě § 21 Podmínky provozování taxislužby jsou povinností řidiče.
     Okresní soud v Plzni již také před nějakou dobou předběžným opatřením zakázal společnost Taxify, aby na území města nadále provozovala nebo zprostředkovávala provoz taxíků. Někteří řidiči Taxify se pokoušeli vymlouvat, že o zákazu neví, někteří zkoušeli popřít, že šlo o placenou jízdu, což jim ale prokázali figuranti a jeden se vymlouval na zákon o spolucestování (žádný takový ale není).

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…