Denně aktualizujeme Speciál o koronaviru pro Plzeňský kraj Odpovědi na všechny vaše dotazy: Zákaz všech návštěv nemocnic a akcí s účastí na 100 osob, uzavření škol, plošná karanténa tisíců lidí, hrozba zrušení Oslav osvobození, povinnost karantén, opatření PMDP, ale i mýty a fámy

Rumun napadl souseda nožem

V neděli napadl nájemníky, včera ho odsoudili

27. listopadu 2019 13:12 , aktualizace 13:40

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V neděli před druhou odpoledne došlo v jedné z ubytoven v Sušici k napadení nožem. "Podezřelý jednačtyřicetiletý cizinec zaklepal na dveře pokoje a po jejich otevření uživatelem násilím vnikl do místnosti, muže odstrčil a fyzicky jej napadl několika údery rukou sevřenou v pěst a odešel do svého pokoje. Po chvilce vyběhl s kuchyňským nožem v ruce s výkřiky a přítomní muže odzbrojili," popsala mluvčí policie.

     Případ byl oznámen strážníkům městské policie a policistům, kteří vyjeli na místo a patnáct minut po čtrnácté hodině podezřelého Rumuna policisté zadrželi. Následně byl převezen do policejní cely.
     V úterý převzal podezřelý cizinec ve zkráceném přípravném řízení sdělení podezření z přečinu výtržnictví a porušování domovní svobody.
     Ještě tentýž den soudce vydal trestní příkaz ve zjednodušeném řízení a Tiberiu Nelu Gainaru byl odsouzen na osm měsíců s podmíněným odkladem na dva roky a k propadnutí nože.

Co to je zjednodušené řízení?

Trestní řád v § 179a mimo jiné říká:

     Zkrácené přípravné řízení se koná o trestných činech, o nichž přísluší konat řízení v prvním stupni okresnímu soudu, a na které zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje tři léta, jestliže

  • podezřelý byl přistižen při činu nebo bezprostředně poté, nebo
  • v průběhu prověřování trestného oznámení nebo jiného podnětu k trestnímu stíhání byly zjištěny skutečnosti, jinak odůvodňující zahájení trestního stíhání a lze očekávat, že podezřelého bude možné ve lhůtě uvedené v § 179b odst, 4 postavit před soud
  • zkrácené přípravné řízení musí být skončeno nejpozději do dvou týdnů ode dne, kdy policie obdržela trestní oznámení nebo jiný podnět k trestnímu stíhání
  • není-li zkrácené přípravné řízení skončeno ve lhůtě, státní zástupce s přihlédnutím k okolnostem případu, mimo jiné, prodlouží lhůtu, v niž je třeba zkrácené přípravné řízení skončit. Nejvýše však o deset dnů.

     Smyslem zkráceného přípravného řízení je urychlit a zjednodušit přípravné trestní řízení a v co nejkratší době postihnout pachatele méně závažných trestných činů.

Foto: Ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.