V poslední době se nám v redakci množí stížnosti od čtenářů z řad rybářů o cizincích zejména ukrajinské národnosti, kteří pytlačí na vodních plochách napříč celými západními Čechami, a to i zakázanými způsoby lovu. Navíc jsou tito zpravidla opilí pytláci při jakémkoli pokusu o řešení velmi často agresivní.
My jsme se tedy spojili s pracovníkem rybářské stráže a na celou věc se ho dotázali. "Nechci to paušalizovat, ale je pravda, že počet cizinců, zejména Ukrajinců, u vody stoupá a mezi nejproblémovější rybáře se často řadí právě osoby této národnosti. Jsou hluční, dělají nepořádek, často loví bez povolenky a podle ostatních rybářů jsou i velmi agresivní," uvedl nám tento příslušník profesionální rybářské stráže.
Závažným problémem je podle něj i nárůst případů zakázaného způsobu lovu, jako například lovu do sítí.
"V pátek 9. května jsme prováděli kontrolu na vodní nádrži Jesenice a i zde jsme zaznamenali pytláky. Bohužel, těm se podařilo utéci a na místě po nich zůstala síť a další věci.
Na přehradě Hracholusky v Plzeňském kraji jsme již v minulosti narazili i na dvacet Ukrajinců, u jejichž stanů byly šňůry vedoucí do vody. Vytáhli jsme dvě třicetimetrové sítě plné ryb. Všichni cizinci byli silně opilí a nebyli schopni ani smysluplné komunikace,“ popsal konkrétní případy člen rybářské stráže.

I příslušníci rybářské stráže se při svých kontrolách setkávají se vzrůstající agresivitou, vyhrožováním a někdy i napadáním.
"Problémy dělají hlavně opilí rybáři a čím dál častěji právě cizinci, kteří v opilosti odmítají pochopit, že u nás platí nějaká pravidla. Nedávno mě jeden rybář při kontrole chytil za vestu a vyhrožoval, že mě hodí do vody, ale poradil jsem si. Nějakou tu strkanici už zažil asi každý z nás šesti profíků," konstatoval člen rybářské stráže s tím, že právě proto je nejbezpečnější provádět kontroly v součinnosti s policií.


Právě taková kontrolní akce proběhla i v sobotu 10. května na vodních nádržích Jesenice a Skalka na Chebsku. Zúčastnila se jí profesionální Rybářská stráž ve spolupráci s pracovníky Povodí Ohře a policisty z cizinecké policie Karlovarského kraje.
Akce byla zaměřena na kontrolu dodržování rybářského řádu a pořádku u vody, policisté zároveň prověřovali totožnost a oprávněnost pobytu cizinců, kteří v lokalitě často rybaří či tráví volný čas.
Během dopoledne bylo odhaleno pět závažných porušení rybářského řádu, která byla řešena odebráním povolenky k rybolovu, i několik méně závažných přestupků. V několika případech také došlo k agresivním či vulgárním projevům vůči rybářské stráži, kdy museli zasahovat přítomní policisté a opilé agresivní rybáře zklidnit.
"Můžeme potvrdit, že ze strany policie bylo při akci zkontrolováno 46 osob, z toho 40 cizinců," sdělil nám na dotaz k této akci mluvčí policie.


Podle rybářské stráže ukazuje situace potřebu intenzivnější spolupráce mezi jednotlivými složkami a také přísnějšího postihu opakovaného porušování pravidel při častějších kontrolách.