Omezovat legální držení zbraní je nesmysl

"Naprostá většina trestných činů, spáchaných střelnou zbraní, je páchána zbraněmi drženými nelegálně!"

25. září 2018 20:23 , aktualizace středa 26. září 08:48

Zbraně


     Pokud byste mezi našimi politiky chtěli najít největšího znalce, milovníka a ochránce přírody, zákonitě musíte skončit u jména Václav Chaloupek.
     Václav šel po absolvování Pedagogické fakulty nejprve učit na základní školu, ale později se dostal ke svým milovaným zvířatům do Plzeňské zoologické zahrady. V roce 1989 se pak dostal do televize, kde natáčel nejprve zpravodajské reportáže, ale pak se opět vrátil ke zvířatům. Sám začal režírovat, psát scénáře, publikovat knihy a má za sebou mimo jiné i oblíbené seriály jako Tuláček, Pruhovaní kamarádi, Méďové nebo Vydrýsek. 
     Když se Václava zeptáte, kde je nejraději, určitě vám odpoví, že u sebe na hájovně. Pokud se rozpovídá, dokáže hodiny vyprávět, kde se u nás dají najít orchideje nebo hřiby kováře, kam chodil do lesa s Vydrýskem, liščetem, rysem či s medvíďaty.
     Jako zkušený myslivec vám popíše troubení jelena, hluboké bublání tetřívka, poví co slyšíte, když se kolem vás mihne vlk nebo jaké to je, když v trávě najdete sotva narozené srnče.

Václav Chaloupek a zbraně

     Václav Chaloupek je znalec zbraní, do současné doby se věnuje i myslivosti, a proto nás zajímal jeho názor na evropskou směrnici o zbraních, která je v poslední době hodně probírána. Jak většina lidí ví, směrnice by totiž omezila nejen přibližně 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, kteří mají zbraně na osobní obranu, sport nebo myslivost, ale také členy klubů vojenské historie, sběratelů, muzejníků a dalších. 
    "Omezovat legální držení zbraní je nesmysl, stejně jako myslet si, že se tím sníží kriminalita nebo že se tím zabrání terorismu. Naprostá většina trestných činů, spáchaných střelnou zbraní, je páchána zbraněmi drženými nelegálně. Zkoušky na různé typy zbrojních průkazů jsou u nás dost náročné a myslím si, že předpisy, které u nás platí bohatě stačí," řekl nám mimo jiné k tomuto tématu senátor Chaloupek.
     Nás samozřejmě také zajímalo, jak se senátor staví k držení zbraní na osobní ochranu: "Zatím jsem si pistoli nebo revolver nepořídil, ale už jsem o tom párkrát uvažoval a asi na to také dojde," odpověděl senátor a zažertoval, že na obranu obydlí byla vždy nejlepší brokovnice dvojka se zkrácenými hlavněmi, ale tu si opravdu pořizovat nehodlá.