Foto Video

Nebezpečný "Pošťák" konečně dojel

Sériový lupič, který děsil úřednice pošt a bank na Plzeňsku i v Německu, je recidivista

17. ledna 2019 08:34 , aktualizace 11:53

Loupež Vazba Zadržení pachatele

Partner článku – Alfa Tactical


     Policistům se po velmi pečlivé práci podařilo objasnit sérii loupežných přepadení nejen pošt v Plzeňském kraji, ale dokonce i německé banky.
     Když došlo k prvnímu přepadení pošty v pondělí 15. října v Líšťanech, kriminalisté ještě netušili, že stojí proti sériovému a hlavně velice zkušenému  lupiči. Před koncem provozní doby na poštu vtrhl muž s černou kapucí na hlavě a pod pohrůžkou použití střelné zbraně vymohl na pracovnici pošty vydání finanční hotovosti.
     Policisté se začali případem intenzivně zabývat, ale po uplynutí pouhých 24 hodin jim byla nahlášena další "udělaná" pošta. V úterý 16.října kolem sedmnácté hodiny vstoupil muž s kapucí na hlavě do budovy pošty v obci Šťáhlavy na jižním Plzeňsku. Za přepážkou se v danou chvíli nacházely dvě pracovnice pobočky a muž pod pohrůžkou zbraně postupně obě ženy donutil k vydání finančních hotovostí.

Sériový lupič

     Do Šťáhlav opět okamžitě vyjelo několik hlídek policie, ale pachatel znovu stihl utéct včas. V tu chvíli kriminalisté viděli, že jde charakterově o podobný případ a začali pracovat i s verzí, že skutky mají vzájemnou souvislost. 
      Ve čtvrtek 20. prosince kolem čtrnácté hodiny následoval další útok. Tentokrát si pachatel vyhlédl na jižním Plzeňsku poštu v Nezvěsticích. Maskován kapucí vstoupil po druhé hodině odpoledne dovnitř a pod hrozbou zbraně donutil dvě pracovnice pobočky k vydání finančních hotovostí. Ženy z obavy o své zdraví a život pachateli vyhověly a opět vydaly mu hotovost.
     Zatím neznámému pachateli se pracovně začalo přezdívat "Pošťák" a mimo jiné byla policií přijata i bezpečnostní opatření k ochraně dalších zájmových objektů, tedy především pošt.

Útok v Německu

      Neuplynuly ani tři týdny a pachatel zaútočil znovu, tentokrát ale překvapil a opět dokázal, že je velmi zkušený. Tím, že změnil působiště obešel policejní opatření na Plzeňsku a v úterý 8. ledna přepadl banku Sparkasse v německém Arnschwangu. Zde se loupež odehrála před třetí odpoledne, ale lupiči nevyšla, přesně v okamžiku loupeže totiž do banky vstoupil zákazník, pachatel zazmatkoval a z banky utekl bez peněz. 
     V tu chvíli ale lupič ukázal doslova svou neuvěřitelnou drzost a chladnokrevnost, přejel zpět do Čech a o hodinu později, o pouhých třicet kilometrů dál,přepadl v Meclově poštu. 
     V té době se ale již nad lupičem stahovaly mraky, kriminalisté měli takzvaně natipováno a právě nepodařená loupež v Německu přinesla poslední dílek do skládačky. Velmi zkušený pachatel, který se jindy maskoval kapucou a vždy se pečlivě vyhýbal pohledu do bezpečnostních kamer, udělal v Německu velikou chybu a podíval se do kamery. Tím potvrdil co si kriminalisté mysleli, ale zatím nemohli dokázat.

     Prověření pachatelovy minulosti ukázalo, že skutečně jde o profesionála, který již za sebou obdobné loupeže měl, byl za ně odsouzen a trest si již ve vězení odpykal.
     Kriminalisté připravili realizaci během níž mělo dojít k zadržení pachatele. Je nutné si uvědomit, že policisté věděli, že muž je ozbrojený, a protože mu hrozí deset let, může být i všeho schopný, takže vše připravili velice precizně. Kriminalistům se podařilo i to, a když si toto úterý dopoledne pro muže přišli, na odpor či útěk se nezmohl, respektive k tomu nedostal žádnou šanci. 

Přiznání a vazba

     Kriminalisté při domovní prohlídce zajistili jeho zbraň a ukázalo se, že jde o pouze atrapu krátké střelné zbraně, kterou při útocích ohrožoval pracovnice poboček. Čtyřiatřicetiletý recidivista se také při výslechu k loupežím přiznal.
     Dnes v deset hodin dopoledne proběhlo u Okresního soudu Plzeň Sever vazební jednání.
     Dle našich informací k tomuto závažnému jednání vedla obviněného finanční tíseň. Jak ziskové jeho jednání bylo, posuďte sami. Během pěti loupeží provedených během čtyř měsíců získal necelých 140,000 korun, na přemýšlení, jak moc to bylo výhodné, bude nyní mít dlouhou řádku let.

     


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.