Video

"Šílený střelec" dorazí v úterý

V Plzni začíná mezinárodní cvičení pořádkových a zásahových jednotek

neděle 2. června 23:14 , aktualizace pondělí 3. června 08:25

Cvičení

Partner článku – Alfa Tactical

     Od pondělí začíná v Plzeňském kraji mezinárodní cvičení pořádkových a zásahových jednotek a v úterý odpoledne vyvrcholí velkým cvičením přímo na fotbalovém stadionu Doosan aréna v Plzni. 
     Cvičení na stadionu se zúčastní všechny složky Integrovaného záchranného systému. Tématem cvičení je mimořádná událost - aktivní střelec mezi fanoušky. Cvičení bude skutečně ohromné, účastnit se bude 336 cvičících a 336 figurantů. Samozřejmě budeme na místě a budeme vás informovat.

     Na cvičení se kromě policistů z Plzeňského kraje podílí také kolegové z Karlovarského a Jihočeského kraje. Za policii Spolkové republiky Německo budou zastoupeny pořádkové jednotky Policejních prezidií Horní Falc, Horní Franky a Dolní Bavorsko, jednotka BFE Bayreuth a speciální jednotka SEK Nordbayern.
     Součinnost s německou policií je realizována na základě Smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o policejní spolupráci. Vybrané dny se do cvičení zapojí i Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Městská policie Plzeň a Armáda České republiky a Letecká záchranná služba Plzeň - Líně.

     Hned v pondělí začne cvičení v areálu záchranného útvaru HZS ve Zbirohu, kde je i výcvikový polygon Policie České republiky. Policisté budou společně procvičovat postupy a zákroky proti agresivnímu davu, kdy musí zajistit bezpečnost osob a veřejného pořádku v souvislosti se shromážděním a pouličním násilím. V průběhu demonstrace při barikádové situaci dojde k explozi vozidla a ke střelbě mezi účastníky.
     V rámci zákroku budou působit i kolegové z oddělení služební hipologie Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy a využívat se bude speciální česká a i německá policejní technika.

     V úterý bude probíhat díky podpoře Magistrátu města Plzně a FC Viktorie Plzeň cvičení v Doosan aréně.  Policisté a ostatní složky IZS budou zasahovat v rámci modelové situace přímo na fotbalovém stadionu. V jednom sektoru dojde k použití pyrotechniky, která zraní hráče na hřišti a rozhodčí ukončí předčasně zápas. Na žádost klubu vstoupí policisté na stadion, aby zajistili veřejný pořádek a ochranu života a zdraví návštěvníků. Najednou dojde k potyčce mezi skupinkou fanoušků, kteří hodili dýmovnici a ostatními návštěvníky. Jeden z agresivních fanoušků začne střílet a druhý zraní několik lidí nožem. Střelec a útočník s nožem si vezmou rukojmího a ještě zraní další dva pracovníky bezpečnostní agentury. Policisté vše budou muset zvládnout tak, aby nedošlo k velkým ztrátám na životech a zdraví. Musí zajistit evakuaci návštěvníků a poskytnutí první pomoci. Zraněné osoby budou předávat ZZS PK a HZS PK až v bezpečném prostoru, odkud bude probíhat transport raněných na shromaždiště.
     "V souvislosti se zabezpečením hladkého průběhu cvičení a k zajištění bezpečnosti všech osob se bude po 12 hodině uzavírat okolí fotbalového stadionu. Proto prosíme všechny, kteří v okolí stadionu či u řeky sportují, venčí svá zvířata či chodí na procházky, aby v úterý 4. června své aktivity směřovali do jiné části města. Omezení bude trvat zhruba do 16 hodin. Děkujeme za pochopení," řekla tisková mluvčí policie.

     Ve středu a ve čtvrtek se policisté zapojí do cvičení na Hracholuské přehradě a v Českém Vrbném, kde budou společně trénovat záchranu osob z vodní hladiny za pomocí letecké služby Policie České republiky a probíhat budou i služební zákroky z plavidel.
     Díky výborné spolupráci s Českými drahami mohou policisté v průběhu středy trénovat taktické postupy proti agresivním fanouškům ve vyřazených vlacích v depu kolejových vozidel Plzni.
     Ve čtvrtek bude výcvik probíhat v prostorách mezinárodního letiště Karlovy Vary a v pátek se provede vyhodnocení celého týdne.

     Cvičení se zúčastní každý den přibližně 160 policistů a figurantů. V rámci celého týdne budou policisté používat cvičné střelné zbraně s municí FX a také budou trénovat poskytnutí před lékařské první pomoci a třídění raněných metodou START-  Snadné Třídění A Rychlá Terapie – laické předtřídění zraněných osob a stanovení priority jejich odsunu v případech, kdy je počet zasažených osob ve výrazném nepoměru k počtu záchranářů, popř. tam kde je vyloučena přítomnost zdravotníků.

     Cvičení není veřejnosti přístupné.

Jak vypadají obdobná cvičení?
Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.