Foto Video

Den druhý: Střelci ohrožovali fotbalové fanoušky

Mezinárodní policejní cvičení pokračuje, zásahové jednotky v Doosan aréně cvičily zákrok proti střelcům s rukojmími

4. června 2019 15:16 , aktualizace 15:33

Cvičení Fanoušci Zásahová jednotka Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical


     Dnes proběhl druhý den mezinárodního cvičení a vyvrcholil akcí proti třem rozběsněným fanouškům, kteří se během zápasu dostali do potyčky a dva z nich začali střílet na stadionu v Doosan aréně. Účelem celého cvičení bylo navodit situace, které budou odpovídat těm nejhorším reálným, se kterými se policisté mohou potkat.
     V rámci rizikového fotbalového utkání použili fanoušci pyrotechniku, která však zranila hráče na hřišti. Hlavní rozhodčí se proto rozhodl zápas předčasně ukončit a pořadatelská služba mezitím vyklidila část stadionu. V jednom ze sektorů, konkrétně v sektoru "U", došlo k potyčce mezi skupinkou fanoušků, kteří hodili pyrotechniku a ostatními fanoušky. Dva z agresivních fanoušků při potyčce vytáhli zbraně, začali střílet a k nim se přidal ještě jeden muž, který zranil několik lidí nožem. Zatímco oba střelci si vzali rukojmí, uprchli ze sektoru a během útěku zastřelili dva pracovníky bezpečnostní agentury, útočník s nožem se vmísil do davu. 

     Policisté měli při vstupu na stadion za úkol útočníky najít, eliminovat a zajistit bezpečnost dalších návštěvníků stadionu. Několik družstev policistů tedy obklíčilo střelce, zatímco dav fanoušků v sektoru zpacifikovala pořádková jednotka, hledající útočníka.
     Předtím než na oba střelce zaútočilo komando policistů, střelce zaměstnal policejní vyjednavač, který s nimi dokázal vyjednat, že policisté dojdou pro jednoho zraněného, ke kterému předtím nemohli kvůli výše zmíněním střelcům.

     Fanoušci poté byli postupně vyváděni ven, prohledáváni a evakuováni do bezpečného prostoru.
     Policisté v rámci cvičení prováděli i třídění zraněných osob metodou START – Snadné Třídění A Rychlá Terapie – laické předtřídění zraněných osob a stanovení priority jejich odsunu v případech, kdy je počet zasažených osob ve výrazném nepoměru k počtu záchranářů, případně tam, kde je vyloučena přítomnost zdravotníků. Zraněné osoby proto policisté evakuovali na bezpečné místo, kde je předali zdravotníkům.

     Celou situaci pomáhali monitorovat s drony také pracovníci Správy informačních technologií Města Plzeň. 
     Celá situace působila velmi reálně, a to díky použití pyrotechniky, hlasitému křiku a hysterickému chování figurantů, což práci policistům značně ztěžovalo.
     "Za Policii České republiky se kromě Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje výcviku zúčastnila pořádková a zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje a současně i některé útvary a organizační články řízené 1. náměstkem policejního prezidenta. 
     Za policii Spolkové republiky Německo byly zastoupeny pořádkové jednotky Policejních prezidií Horní Falc, Horní Franky a Dolní Bavorsko, jednotka BFE Bayreuth a speciální jednotka SEK Nordbayern. 
     Do cvičení se aktivně zapojili i kolegové z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje a Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Městské policie Plzeň, členové bezpečnostní agentury SBS IVA, zaměstnanci FC Viktoria Plzeň a Armády České republiky. 
     Do cvičení bylo zapojeno 336 cvičících a 336 figurantů," uvedla tisková mluvčí policie.

     „S ohledem na dění ve světě, jsou tato cvičení velmi důležitá, neboť jsme tak připraveni na možná rizika. Významná je i mezinárodní spolupráce s našimi německými partnery, která se cvičením ještě více prohlubuje. Neméně důležité je i to, že naši policisté při takových akcích naváží užší vztahy s kolegy z integrovaného záchranného systému.“ doplnil plk. Mgr. Pavel Krákora, ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.

Video: KP
Foto: KP a PČR

 Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.