Foto Video

Silvestr očima záchranných složek

Napadení nožem, zranění od petardy, sražený chodec i naháč na náměstí

1. ledna 2020 00:17 , aktualizace čtvrtek 2. ledna 12:30

Alkohol Cizinci Hasiči Městská policie Napadení Nehody Ubytovny Záchranáři Záchytka

Partner článku – Alfa Tactical

     Silvestrovská noc pro záchranné složky začala po sedmé hodině večer řáděním Poláka v Kollárově ulici. Více v samostatném článku:

Těžce opilý Polák řádil v Kollárově ulici

Těžce opilý Polák řádil v Kollárově ulici

31. 12. 2019, 19:45, aktualizace 31. 12. 2019, 20:57

Cizinec řval, napadal kolemjdoucí a poté i policejní hlídku


     Pro všechny záchranné složky proběhla silvestrovská noc ve srovnání s jinými roky relativně v klidu, i tak ale měly plné ruce práce s událostmi souvisejícími hlavně s nadměrným požíváním alkoholu. Nechyběly výtržnosti, napadání ani zranění od pyrotechniky.
     Přinášíme přehled těch zajímavějších případů, které v noci na dnešek musely záchranné složky řešit:

00:05 Těsně po půlnoci zasahovalo několik hlídek policie včetně pořádkové jednotky na ubytovně v Prešovské ulici 11 v Plzni, kde mělo v rámci silvestrovské oslavy docházet k napadání několika osob ze strany opilé ženy. "Policisté na místě zajistili ženu narozenou v roce 1987. Protože žena nekoordinovala své pohyby a při dechové zkoušce na alkohol nadýchala přes dvě promile, byla transportována na PAZS," uvedla tisková mluvčí policie.

00:11 - první silvestrovský úraz utrpěl od petardy ve Kdyni v ulici Pod Korábem muž narozený v roce 1980. "Muže transportujeme se středně těžkým poraněním horní končetiny do Domažlické nemocnice," uvedli nám záchranáři.

00:25 v Dobrovského ulici v obci Klatovech došlo ke střetu osobního vozu s chodcem. "Dle prvotních informací chodec vběhl před vozidlo. Policisté alkohol u řidiče vyloučili dechovou zkouškou. Okolnosti dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření," uvedla tisková mluvčí policie. "Muže cca ve věku 25 let transportujeme se středně těžkým poraněním a plně při vědomí do Klatovské nemocnice," doplnili záchranáři

0:45 Policisté i záchranáři vyjížděli na ubytovnu do Domažlické ulice v Plzni, kde došlo k napadení, mezi dvěma spolubydlícími. Mladší Moldavec zde měl podle našich informací staršího Slováka bezdůvodně napadnout údery pěstí do obličeje, srazit ho na zem a následně do něj ještě kopat. Útočníka na místě zajistili policisté, napadeného muže si do péče převzali záchranáři, kteří ho transportovali k ošetření do zdravotnického zařízení. "Cizinec narozený v roce 1994 nadýchal při dechové zkoušce téměř tři promile alkoholu a byl umístěn do policejní cely. Napadený cizinec narozený v roce 1989 nadýchal kolem dvou promile alkoholu. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví," uvedla tisková mluvčí policie.

1:00 Sázkou, že zopakuje známou scénu z filmu Discopříběh, zahájil rok 2020 alkoholem posilněný mladý muž v Plzni. Zcela nahý tedy vyrazil přes náměstí Republiky od radnice k ulici Bedřicha Smetany, kde byl ale kousek před cílem zastaven hlídkou psovodů městské policie. V tomto případě však muž nemusel domů cestovat zabalený v zapůjčené dece, kamarádi mu rychle donesli oblečení a strážníci věc vyřešili domluvou.

1:17  V Mýtě na náměstí devatenáctiletému mladíkovi vybuchl dělobuch v blízkosti obličeje. "Mladík byl transportován při vědomí, se zraněním, které jej neohrožuje na životě, do Rokycanské nemocnice," uvedli záchranáři

6:35 Krátce po půl sedmé ráno záchranáři a policisté vyjížděli na ubytovnu v malé obci na Rokycansku, kde došlo k hádce mezi dvěma muži, kteří spolu trávili silvestr. Došlo k vzájemnému fyzickému napadení, které vyvrcholilo tím, že jeden z mužů druhého bodl. "Jednačtyřicetiletého muže policisté zadrželi a veškeré další okolnosti jsou předmětem dalšího šetření," uvedla tisková mluvčí policie. "Muž ročník 1980 byl s poruchou vědomí a bodnou ránou v dolní části hrudníku, na místě ošetřen, zajištěn a transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice Lochotín," doplnila mluvčí záchranářů.

7:50 Před osmou hodinou ranní plzeňští záchranáři pomáhali na svět novoroční holčičce Kristýnce. Rodina chtěla sama vyrazit ze Stříbra do Plzeňské nemocnice, ale rychle přehodnotili situaci a zavolali na tísňovou linku 155. Během cesty za obcí Kozolupy se holčička narodila v sanitním voze, porod proběhl bez komplikací. Maminku i Kristýnku záchranáři transportovali do Fakultní nemocnice na Lochotíně.

Záchranáři

     Z pohledu ZZS PK proběhly letošní oslavy příchodu nového roku poměrně klidně. Od večerních hodin až po ráno Nového roku krajští zdravotničtí záchranáři ošetřovali vedle běžně nemocných několik osob s lehčími úrazy od světlic, vyjížděli k jedné dopravní nehodě, několika osobám v silné opilosti a také ke třem pacientům se sebevražednými sklony.
     Od novoroční půlnoci do šesti hodin ráno ZZS PK uskutečnila celkem 41 výjezdů, z toho 14 v Plzni - městě. Jedná se zhruba o dvojnásobek běžného počtu výjezdů. Nikdo v souvislosti se silvestrovským veselím letos neutrpěl fatální újmu na zdraví nebo životě.

Policie

     Policisté na tísňové lince 158 přijali během silvestrovských oslav téměř 100 tísňových hovorů. Řešili různé potyčky a napadení, poškozování majetku, ale i řidiče posilněné alkoholem. Nechyběly ani přestupky v dopravě či přestupky proti občanskému soužití.
     V policejních celách skončili celkem tři pachatelé trestných činů, jednalo se zejména o výtržníky či napadení.
     Napříč krajem si řada občanů stěžovala na hluk v souvislosti s odpalováním petard a jiné zábavné pyrotechniky. Plně byla využita rovněž kapacita protialkoholní záchytné stanice.

Hasiči

     Od včerejší půlnoci, do dnešních deseti hodin dopoledne vyjeli hasiči v našem kraji celkem devětkrát. Ve spojitosti se silvestrovskými oslavami to bylo osm výjezdů. Nejčastější byly požáry krabic od pyrotechniky a kontejnerů na odpad.
     V Sušici museli hasiči pokácet strom, do jehož dutiny někdo vhodil pyrotechniku a strom začal hořet.
     V jednom případě hasili chatu u Štěnovic, kde požár vznikl od komínu. Tento i ostatní požáry se obešly bez zranění.

Městská policie

     Strážníci řešili velké množství stížností na hluk z odpalované zábavné pyrotechniky, v rámci hlídkové činnosti prováděli dohašování zbytků ohňostrojů a zapálených odpadkových košů, mnoho případů podnapilých osob včetně podnapilých řidičů a také několik potyček.
     Vzhledem ke hluku ohňostrojů a zábavní pyrotechniky také řešili několik oznámení o zaběhlých psech.
 

Foto KP, čtenář, HZS

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.