Foto

"Vtipálek" vyděsil půlku města

"Prodavačka nakazila zákazníky a veškeré prodané potraviny kontaminovala!"

16. března 2020 14:34 , aktualizace 14:47

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…

     Mnoho obyvatel Horšovského Týna v pátek vyděsila zpráva uveřejněná na sociální síti. Pisatel v ní uvádí, že nejenže v Horšovském Týně jsou již tři lidé pozitivní na koronavirus, ale hlavně, že prodavačka Penny Marketu, která pracovala za pokladnou a tedy se dotýkala potravin, náhle omdlela a její test na koronavirus byl také pozitivní, čím nakazila všechny zákazníky a veškeré prodané zboží také kontaminovala. Zpráva se samozřejmě rychlostí blesku šířila mezi lidmi a vyvolala zděšení a paniku.
     My jsme ověřili, že se tato informace nezakládá na pravdě a navíc ani v Horšovském Týně nedošlo k žádným událostem, které by pisatele příspěvku mohly uvést v omyl. Šlo tak zcela zjevně o úmyslně šířenou lež.

Za podobný "vtípek" v této době až osm let

     Dle našeho názoru, který potvrdil i námi dotázaný právník, se pisatel tohoto příspěvku dopustil Šíření poplašné zprávy podle § 357 odst. 1 a odst. 4 písm. a). a vzhledem k tomu, že takto konal v době události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, hrozí mu v případě odsouzení trest odnětí svobody na dva až osm let .
     Mluvčí policie nám dnes potvrdila, že policie již obdržela veškeré podklady a případem se intenzivně zabývá.

     "O této poplašné zprávě jsme samozřejmě také slyšeli. Prosíme všechny rozumné lidi, aby na sociálních sítích sdíleli, nebo dále rozšiřovali pouze příspěvky, které jsou jasně podložené. Nikomu totiž zbytečné šíření paniky nepomůže, spíše naopak," uvedl nám velitel jednotky hasičů Horšovského Týna Pavel Lang

§ 357 Šíření poplašné zprávy

(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 opětovně,
b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny,
c) způsobí-li takovým činem značnou škodu,
d) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, nebo
e) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.


     Varujeme všechny obdobné hlupáky, kteří by v této době o podobném "vtípku" snad uvažovali. Tresty se v této době rapidně zvyšují! Více zde: 

Pozor, sazby za trestné činy se rapidně zvedají!

Pozor, sazby za trestné činy se rapidně zvedají!

13. 03. 2020, 18:43, aktualizace 13. 03. 2020, 19:17

V době vyhlášení nouzového stavu může hrozit osm let i za obyčejnou krádežAdvokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…