Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Slavnosti svobody Plzeň 2023 - speciál č. 2

Podrobný přehled dopravních omezení a změn v MHD

3. května 2023 13:59 , aktualizace pátek 5. května 16:16

Doprava


   Již za pár dní začínají v Plzni Slavnosti svobody a rádi připomínáme, že v Evropě snad není město, kde by každoročně takto velkolepě slavili konec druhé světové války. Na této stránce se budete moci každý den seznamovat s nejčerstvějšími aktualitami.

Podrobný přehled dopravních omezení

     Během Slavností svobody bude v centru Plzně omezený provoz. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby parkovali na okrajích města a cestovali veřejnou dopravou. Vzhledem k omezení parkování v historickém jádru lze využít parkovací domy Rychtářka, u OC Plzeň Plaza či parkoviště P+R na náměstí Emila Škody a v ulici Dobřanská, kde mohou řidiči využít i zvýhodněné jízdné na MHD.

Náměstí Republiky

     Na náměstí Republiky nebude možné po dobu konání slavností, tedy od pátku 5. do pondělí 8. května, parkovat podél západní, východní a jižní strany náměstí. Na jižní straně u veřejných WC bude zákaz parkování platit až od páteční 12. hodiny.

     V pátek 5. května bude uzavírka na náměstí Republiky od 18 do 22 hodin a 6. května od 12 do 23 hodin. Vjezd městské hromadné dopravě a obsluhujícím vozidlům bude povolen.

     V sobotu 6. května a v neděli 7. května se největší plzeňské náměstí dopravě uzavře od 9 do 23 hodin, v čase od 10:10 do 13 hodin bude rovněž přerušený provoz tramvajových linek 1 a 2 a od 11 do 14 hodin nebudou na náměstí jezdit ani autobusy, tedy linky č. 20, 33 a 40.

     V pondělí 8. května pak bude náměstí Republiky zcela uzavřené, a to od 9 do 21 hodin. Vjezd bude povolený pouze pro MHD.  Ve výše uvedených dnech a hodinách budou zcela uzavřeny příjezdy na náměstí ulicemi Prešovská, Františkánská, Dřevěná, Pražská a Dominikánská.

Dřevěná ulice

     V Dřevěné ulici bude platit od 4. května 00:00 hodin do 9. května 24 hodin zákaz parkování. Od 6. května 00:00 hodin do 8. května 20 hodin bude ulice zcela uzavřená.

Vzpomínkový akt Díky, Ameriko! a Americká ulice

      V sobotu 6. května bude od 14 do 19 hodin zakázaný vjezd do ulice V Šipce. Mezi 14. a 19. hodinou se na Klatovské třídě uzavře pravý jízdní pruh ve směru do centra v úseku od ulice Havlíčkovy k Americké. Od 15 do 19 hodin bude pro veškerou dopravu včetně MHD uzavřená taktéž Americká ulice v úseku od Klatovské až po Jungmannovu ulici. Od 00:00 až do 19 hodin bude platit zákaz parkování v ulici V Šipce a v Americké ulici v úseku ulice V Šipce až po Škroupovu.

     Zároveň bude od 5. května 12 hodin do 6. května 24 hodin zastávka MHD U Práce ve směru k vlakovému nádraží přesunutá pod křižovatku ulic Škroupova a Americká.

Konvoj svobody 7. května

     V neděli 7. května bude od 10 do 13 hodin obousměrně uzavřena Klatovská třída včetně výjezdů z bočních ulic v úseku ulic Majerova a U Trati. Poslední tramvaje projedou sady Pětatřicátníků v 10:10 hodin. Omezení se týká rovněž trolejbusových linek 11, 12, 15, 16, 17, autobusových linek 20, 27, 28, 34, 41 a tramvajové linky č. 4 ze směru Bory. V opačném směru bude zřízena náhradní autobusová doprava s konečnou zastávkou Rondel.

     Tramvajová linka č. 1 bude ve směru z Bolevce nahrazena autobusovou dopravou, rovněž pojede do konečné stanice Rondel. Ve směru ze Slovan bude konečná stanice Anglické nábřeží. Tramvajová linka č. 2 bude mít konečnou na Anglickém nábřeží, ve směru ze Skvrňan pak na Palackého náměstí.

     Do 11 hodin budou ponechané průchody pro pěší, tj. přechod U Práce, přechod u Synagogy v sadech Pětatřicátníků.

     Sukova ulice na Borech bude uzavřená od 8 hodin do odjezdu konvoje. Příjezd k Area Bory bude umožněný Boettingerovou ulicí.

     Od 9 do 13 hodin bude rovněž omezený provoz v příjezdových komunikacích na Klatovskou třídu.

Omezení provozu MHD v neděli 7. 5.

     Z důvodu průjezdu konvoje vojenských vozidel dojde k následujícím uzavírkám, které ovlivní provoz MHD. Od 9:00 do ukončení průjezdu kolony a znovuotevření silnice v cca 13:00 budou uzavřeny sady Pětatřicátníků pro automobilovou a autobusovou dopravu. Následně dojde i k postupnému uzavření Klatovské třídy. Průjezd tramvají přes sady Pětatřicátníků bude umožněn až do 10:10. V 10:10 bude rovněž uzavřena křižovatka Klatovská - Americká (U Práce) a křižovatka Klatovská – Dobrovského. Od 11:00 do 14:00 bude uzavřeno náměstí Republiky a další ulice v historickém centru.

     Provoz tramvají přes sady Pětatřicátníků bude obnoven v cca 12:00, přes náměstí Republiky v cca 14:00.

Dotčené tramvajové, trolejbusové a autobusové linky pojedou v těchto obdobích následovně:

Tramvajové linky:

Linka č. 1

Od cca 10:10 do cca 12:00 - Provoz tramvají pouze v úseku Slovany – Anglické nábřeží. Bude zavedena náhradní autobusová doprava 1A v úseku Bolevec – Rondel. Doprava v úseku Anglické nábřeží – Rondel nebude zajištěna.

Od cca 12:00 do cca 14:00 - Provoz tramvají pouze v úsecích Slovany – Anglické nábřeží a Bolevec – Sady Pětatřicátníků. Doprava v úseku Anglické nábřeží – Sady Pětatřicátníků nebude zajištěna.

Od cca 14:00 obnovení provozu linky v celé trase.

Linka č. 2

Od cca 10:10 do cca 12:00 - Provoz tramvají pouze v úsecích Světovar – Anglické nábřeží a Skvrňany – Palackého náměstí. Doprava v úseku Anglické nábřeží – Palackého náměstí nebude zajištěna.

Od cca 12:00 do cca 14:00 - Provoz tramvají pouze v úsecích Slovany – Anglické nábřeží a Skvrňany – Sady Pětatřicátníků. Doprava v úseku Anglické nábřeží – Sady Pětatřicátníků nebude zajištěna.

Od cca 14:00 obnovení provozu linky v celé trase.

Linka č. 4

Od cca 10:10 do cca 12:00 - Provoz tramvají zastaven v celé délce trasy. Bude zavedena náhradní autobusová doprava 4A v úseku Košutka – Rondel. Doprava v úseku Rondel – Bory/Univerzita nebude zajištěna.

Od cca 12:00 obnovení provozu linky v celé trase.

Městská policie Plzeň - opatření při zajištění Slavností svobody 2023

     Město Plzeň bude od pátku až do pondělí patřit Slavnostem svobody, které připomenou osvobození města americkou a belgickou armádou. K zajištění klidného a nerušeného průběhu tak významné akce zrealizuje městská policie rozsáhlé bezpečnostní opatření, v rámci něhož posílí dohled nad veřejným pořádkem a bezpečností na místech konání oslav a jejich okolí. Pod zvýšeným dohledem strážníků budou tradičně vojenské kempy a tábory. Během vzpomínkových aktů budou strážníci plnit i ceremoniální úkony.
     Slavnosti svobody nabízí bohatý program, kterého se každoročně zúčastní tisíce návštěvníků. Strážníci budou působit svou přítomností zároveň preventivně především proti možným kapesním krádežím. Městská policie v této souvislosti všem doporučuje, aby při návštěvě akcí měli své věci pod neustálou kontrolou.
     Městská policie se bude také podílet na dopravních opatřeních. Na zajištění průjezdu nedělního konvoje vojensko-historických vozidel městem budou úzce spolupracovat s dopravními policisty, fyzicky budou přítomni po celé trase a spolu dohlédnou na bezproblémový dojezd kolony do centra na náměstí Republiky.


Podrobný program Slavnosti svobody 2023

Pátek 5. května


Amfiteátr a park za OC Plaza

Tábor Československé samostatné obrněné brigády - ukázky vybavení dobové ošetřovny, výstava vojenské techniky, dobové výstroje, výzbroje, věcí denní potřeby a polní kuchyně, polní pošta, komentované prohlídky
Tábor RAF a WAAF - ukázky výstroje letců RAF, života letců RAF a žen WAAF, ukázky zdravotnického vybavení, komentované prohlídky, soutěže pro děti a strategická hra
Czech Spitfire Club - stíhačka Spitfire v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendárního stíhacího pilota Otty Smika

Prezentace Armády ČR - statické ukázky bojové techniky, prezentace pozemních sil, speciálních složek a vojenské policie
Ukázky RC modelů

Kulturní program v amfiteátru Plaza

15.00 Doladíme
16.00 Příjezd bojového uskupení Combat Command B plukovník Charlese H. Nobla - komentovaná ukázka americké válečné techniky
16.00 Old Band
17.00 III. Míza
18.00 Wenda Gang
19.00 SoVS
20.00 Míša Leicht a Forehand

Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války, kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman

Ranč Šídlovák, Gerská
Vojenský tábor ustupující 11. pluku 6. divize SS NORD, doplněného zbytkovými oddíly Luftwaffe a Wehrmachtu, polní kuchyně, vojenská historická technika, výstava

Pobřežní ulice, KD Peklo
Camp Raiders - ukázky současných ozbrojených složek USA

Chodské náměstí
10.00 Položení květin u Památníku 2. pěší divize

Husova ulice
11.00 Položení květin u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě

Náměstí Míru
16.00 Pietní akt u Památníku bojovníků a obětí světových válek, Památníku padlých členů Západočeského aeroklubu ve 2. světové válce a Památníku padlých Plzeňanů v květnovém povstání 1945

Náměstí Republiky
19.00 Zdravice primátora města Plzně
19.10 Plzeňská filharmonie: Plzeň zdraví Ameriku - pocta plzeňských rodáků osvoboditelům

Sobota 6. května


Amfiteátr a park za OC Plaza

Tábor Československé samostatné obrněné brigády - ukázky vybavení dobové ošetřovny, výstava vojenské techniky, dobové výstroje, výzbroje, věcí denní potřeby a polní kuchyně, polní pošta, komentované prohlídky
Tábor RAF a WAAF - ukázky výstroje letců RAF, života letců RAF a žen WAAF, ukázky zdravotnického vybavení, komentované prohlídky, soutěže pro děti a strategická hra
Czech Spitfire Club - stíhačka Spitfire v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendárního stíhacího pilota Otty Smika
Prezentace Armády ČR - statické ukázky bojové techniky, prezentace pozemních sil, speciálních složek a vojenské policie
Ukázky RC modelů
Prezentace Městské policie Plzeň - výstroj a výzbroj pořádkové jednotky, program pro děti

Kulturní program v amfiteátru Plaza

12.00 MHS
13.00 Mladinka
14.00 Primáti
15.00 Příjezd bojového uskupení Combat Command B plukovníka Charlese H. Nobla - komentovaná ukázka americké válečné techniky
15.15 Hop a Šavani
16.00 Frýda a company
16,50 Příjezd ustupující kolony vozidel 11. pluku 6. divize SS NORD, doplněného zbytkovými oddíly Luftwaffe a Wehrmachtu - komentovaná ukázka německé válečné techniky
17.00 Příjezd kolony vozidel Československé samostatné obrněné brigády - komentovaná ukázka britské válečné techniky
17.00 Blue Gate
18.00 SoVS
19.00 Poutníci

Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války, kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman

Ranč Šídlovák, Gerská
Vojenský tábor ustupujícího 11. pluku 6. divize SS NORD, doplněného zbytkovými oddíly Luftwaffe a Wehrmachtu, polní kuchyně, vojenská historická technika, výstava
15.00  Bitva „Mildenburg 1945“

Pobřežní ulice, KD Peklo
Camp Raiders - ukázky současných ozbrojených složek USA

Náměstí Republiky, radnice
13.30 Pietní akt u pamětních desek Bratrstva 17. praporu belgických střelců a 16. obrněné divize americké armády

Americká ulice
16.00 Hlavní vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko!“

Kulturní program na náměstí Republiky

12.00 Big Band Klatovy
14.00 The Dixie Hot Licks
16.00 Kateřina Steinerová & HER SWING BOYS
18.00 Václav Noid Bárta a Cimbálová muzika Milana Broučka
20.45 Duke Ellington’s Sacred Concert

Neděle 7. května 

Convoy of Liberty

tradiční přehlídka vojenských historických vozidel s přeletem současných i dobových armádních letounů
11.00 výjezd ze Sukovy ulice
12.30 předpokládaný dojezd na náměstí Republiky a přivítání Convoy of Liberty podle lidových tradic se souborem písní a tanců Jiskra

Amfiteátr a park za OC Plaza

Tábor Československé samostatné obrněné brigády - ukázky vybavení dobové ošetřovny, výstava vojenské techniky, dobové výstroje, výzbroje, věcí denní potřeby a polní kuchyně, polní pošta, komentované prohlídky
Tábor RAF a WAAF - ukázky výstroje letců RAF, života letců RAF a žen WAAF, ukázky zdravotnického vybavení, komentované prohlídky, soutěže pro děti a strategická hra

Czech Spitfire Club - stíhačka Spitfire v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendárního stíhacího pilota Otty Smika
Ukázky RC modelů

Kulturní program v amfiteátru Plaza

14.00 Faux Pase Fonet
15.00 The Echoes
16.00 Spolucestující
17.00 Paheyl
18.00 1/2 Rebel
19.00 Gravity

Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války, kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman

Pobřežní ulice, KD Peklo
Camp Raiders - ukázky současných ozbrojených složek USA

Náměstí Republiky, radnice
13.30 Pietní akt u pamětních desek Bratrstva 17. praporu belgických střelců a 16. obrněné divize americké armády

Americká ulice
16.00 Hlavní vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko!“

Kulturní program na náměstí Republiky

13.00 COP
15.00 Nerez & Lucia
17.00 Navostro
19.00 Bratři Ebenové
21.00 Taxmeni, po skončení koncertu následuje After párty s Taxmeny v ACW Saloonu

Pondělí 8. května


Kulturní program v amfiteátru Plaza

14.00 Alternativa
15.00 Hynek Kočí
16.00 Galerie
17.00 Geronimo
18.00 Michal Willie Sedláček
19.00 Straw Hat

Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války, kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman

Kulturní program na náměstí Republiky

9.30 -13.00 Program pro rodiny s dětmi, výroba placek – skládání puzzle – živé obrazy – kreslení – běh
9.30 -13.00 DEKApro - charitativní projekt pro Hospic svatého Lazara v Plzni, společné háčkování dek k získání finanční podpory pro mobilní hospicové služby
14.00 Orchestr Ježkovy stopy - legendární filmové skladby z Osvobozeného divadla, Hlas z Ameriky: protiválečná tvorba Voskovce a Wericha
16.00 Orchestr Paměti národa a hosté Monika Načeva a další, diriguje Matěj Kroupa
18.00 Junior orchestr


Slavnosti svobody Plzeň 2023 - speciál č. 1

Bitva letos bude aneb „Mildenburg 1945“

     Milovníky historie, bojové techniky a zbraní samozřejmě nejvíce potěší, že se po letech do Plzně vrací bojová ukázka. Ta proběhne v sobotu 6. května ve tři hodiny odpoledne u Ranče Šídlovák.
     Představitelé Klubů vojenské historie z Česka, Německa a Polska představí věrnou podobu ústupu a ústupových bojů smíšených jednotek Německé branné moci na západní frontě. Návštěvníci budou moci zhlédnout dobovou vojenskou techniku, zbraně, uniformy a příslušenství německých vojáků z konce druhé světové války přímo v činnosti.
     Konkrétní vojenské uskupení, které uvidíte, představuje jednotky SS 11. pluku 6. divize SS NORD, které jsou doplněny zbytkovými oddíly Luftwaffe a Wehrmachtu. V tomto složení jednotka operovala při západní hranici Československé republiky na Bavorské a Rakouské straně a svedla se spojeneckými vojsky bitvu, při které ztráty na straně US jednotek dosahovaly stovek jejich příslušníků, což vedlo k tomu, že zmíněné Německé vojenské uskupení bylo nelítostně decimováno až do dnů, kdy jeho početní, technické a morální hodnoty byly na minimu. Poté se jednotka vzdala spojeneckým vojskům a přestala tímto existovat. 

Delta Plzeň

Kamerové i zabezpečovací systémy, bezpečnostní a solární fólie, protipožární systémy. Osvědčený dodavatel systémů od projektu přes realizaci až po připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby nebo hasičů.