Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Video

"Šmejdi" s reklamou útočí po telefonu

Pozor na telefonické nabídky, stačí trocha nepozornosti a dlužíte jim tisíce

3. června 2020 10:01 , aktualizace 10:01

Podvodníci Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Již několik let na českém internetu operuje firma, jejíž obchodní techniky mnozí kritizují a označují doslova za "praktiky šmejdů", jak je známe z případů podvádění důchodců například předraženými hrnci či dekami.
     Tato firma se již v roce 2017 po několika desítkách stížností přejmenovala z ES Firmy na ES Katalog. Stížnosti se týkaly hlavně využívání podobnosti názvu s doménou Firmy.cz internetového portálu Seznam. Firma podnikatelům nabízí zápis do internetového katalogu firem, který má výrazně pomoci s jejich propagací. Na rozdíl od Seznamu, který katalog provozuje zdarma, si ale ES Katalog za toto zapsání již od počátku účtuje několik tisíc korun.
     Důvodem, proč firma čelí již desítkám žalob a stížností je hlavně fakt, že své smlouvy uzavírá telefonicky. Podle mnohých napálených jim ani po skončení hovoru nebylo jasné, že se k něčemu zavázali nebo něco dohodli a o požadované platbě se dozvěděli až ze společností zaslané faktury na více než šest tisíc korun.
     V loňském roce takto ES Katalog "prodal" nevyžádané zapsání do katalogu, o kterém mnozí podnikatelé prohlašují, že je naprosto k ničemu a není pro jejich webovou prezentaci žádným přínosem, například i spolku vodních lyžařů nebo dokonce dobrovolným hasičům. 

     Na naší redakci se obrátil jeden z plzeňských podnikatelů s tím, že brněnský ES Katalog nyní oslovil právě jeho firmu, uvedl jeho zaměstnankyni v omyl a nyní po něm požadují zaplacení faktury za službu, kterou si v žádném případě neobjednal. 
     "Dne 22. května nás kontaktovala společnost ES Katalog prostřednictvím jejich telefonicky. Ta volala přímo naší kolegyni, která má na starosti marketing.
     V příloze přikládám jejich nahrávku telefonického rozhovoru, kde operátorka uvádí kolegyni v omyl tím, že jde o jakési prodloužení placené služby u ES. Vůbec nevím, že bychom od nich někdy měli nějakou neplacenou službu a o existenci firmy ES Katalog s.r.o. jsme se dozvěděl až když nám přišla výzva k platbě za údajně uzavřenou smlouvu. Výzvu k platbě jsme dostali doporučeně,"
popsal nám s tím, že po obdržení faktury samozřejmě reagoval tím, že společnost ES Katalog kontaktoval mailem, ve kterém vysvětlil, že žádnou smlouvu o propagaci se společností ES Katalog neuzavřel a požaduje tedy storno faktury i vymazání údajů o své firmě z jejich katalogu.


     Dnes obdržel od ES Katalogu odpověď ve znění:
"Vážený pane,
     objednávka inzertních a reklamních služeb je závazná a dle obchodních podmínek dostupných na naší webové stránce www.eskatalog.cz lze odstoupit od smlouvy po zaplacení sjednané částky. Tímto Vás žádáme o úhradu sjednané částky, následně bude možno smlouvu vypovědět, případně ukončit prezentaci.
     Smlouvu – záznam hlasového souhlasu naleznete na URL ...."
     Podnikatel, který nás oslovil, to popsal slovy: "Prostě člověku zavolají, pošlou fakturu a zaplať. Absolutně neřeší, jestli mluví s někým oprávněným smlouvy uzavírat a dokonce lžou, že je to domluvené pokračování dřívější neplacené služby. A pak už jen faktura a plať." 

     Zda je takovéto jednání v pořádku a jak v takovémto případě správně postupovat jsme se zeptali Ing. Pavla Cinka z Advokátní kanceláře Cink a partneři:  

     Jedná se zjevně o nekorektní obchodní praktiku, kdy se společnost snaží vzbudit zdání prodloužení již existující smlouvy za účelem vylákání platby. V poslední době je takovýchto firem celá řada a je třeba, aby byl příjemce telefonátu ohledně objednávky či prodloužení smlouvy vždy obezřetný.
     V každém případě doporučuji požádat o zaslání informací do e-mailu s tím, že se v případě zájmu ozvete zpět. Jako advokátní kancelář se často setkáváme s dotazem, zda je možno smlouvu uzavřít i telefonicky. S ohledem na aktuální právní úpravu skutečně může být závazná i smlouva uzavřená prostřednictvím telefonního hovoru, nicméně ze smlouvy musí být zřejmý jak její obsah, tak bezvýhradný souhlas s uzavřením smlouvy a toto musí být činěno osobou, která je oprávněna za společnost smlouvu či objednávku uzavřít.
     V tomto případě to dle mého názoru splněno není. Společnost tak zcela správně sdělila, že smlouva uzavřena nebyla s tím, že v případě soudního sporu je velmi nepravděpodobné, že by soud považoval v tomto případě smlouvu za uzavřenou.   
     Každopádně v případě pochybností doporučuji kontaktovat advokáta, který kvalifikovaně posoudí danou situaci a poradí, jak dále postupovat.

Foto ilustrační
Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.