Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Třetina řidičů kamionů neprošla kontrolou

Policisté se zaměřili na odhalování manipulací s tachografy nákladních vozidel

4. září 2023 12:50 , aktualizace 13:11

Doprava


     Policisté se zaměřili na porušování oblasti sociálních předpisů a zejména odhalování manipulací s tachografy. Cílem akce nebylo zastavit a zkontrolovat co nejvíce vozidel, ale odhalit nejzávažnější porušení.
     Během této akce bylo zkontrolováno celkem 11 jízdních souprav a při kontrole byla odhalena závažná porušení zákona o silniční dopravě, která mohou bezprostředně ohrozit bezpečnost silničního provozu. "Jednalo se o dva případy sofistikované manipulace s tachografy, které byly odhaleny u dvou zahraničních dopravců. Cílem manipulací je zkreslit činnost řidiče a zakrýt nedodržování denní doby odpočinku, porušování bezpečnostních přestávek a překračování doby řízení. U dalších dvou řidičů byla odhalena jízda bez vložené karty řidiče v tachografu. Tito spoléhali, že je hlídky policie nezastaví, následně by na kartu řidiče doplnili odpočinek," popsala tisková mluvčí policie s tím, že na místě byly za zjištěná porušení uloženy kauce, a to v celkové hodnotě 350 tisíc korun.

     Nepovolená manipulace s tachografy je nelegální a v důsledku může vést k přetěžování řidičů, zvýšenému riziku jejich chyby z důvodu únavy, která následně může vést ke vzniku tragické dopravní nehody. Tachografy jsou dnes již především elektronická zařízení nainstalovaná v nákladních vozidlech, které monitorují jízdu s vozidlem a evidující činnosti řidiče. Zaznamenávají informace například o rychlosti jízdy, vzdálenosti ujeté vozidlem a čase řízení i odpočinku řidiče.

     Nepovolená manipulace s tachografy může zahrnovat různé praktiky, jako je manipulace s kartami řidičů, kdy řidiči používají například karty nahlášené jako ztracené, karty jiného řidiče nebo manipulují s kartami tak, aby záznamy neodpovídaly skutečnosti. To je již zmíněná jízda bez karty, na které již mají případný denní výkon vyčerpaný a následně na kartu ručně doplní odpočinek.
     Mezi další nepovolené manipulace ve většině dnes již odhalených případů patří nainstalované sofistikované manipulace se snímači pohybu nebo přímo s tachografem, které při následné aktivaci ovlivňují správnou funkčnost tachografu, který místo řízení vykazuje dobu odpočinku a to i přesto, že je vozidlo ve skutečnosti v pohybu a řidič řídí.

     Tyto praktiky jsou nelegální a mají vážné důsledky. Je důležité dodržovat předpisy související s používáním tachografů a dodržováním pracovní doby řidičů. Předpisy jsou navrženy tak, aby chránily bezpečnost na silnicích a zdraví řidičů tím, že omezují nadměrnou pracovní dobu a zajišťují dostatečný odpočinek.

     Pokud jsou během kontroly zjištěny nedostatky nebo porušení předpisů, mohou být na místě uloženy nejen pokuty řidičům, ale požadováno například i složení kauce jako záruky, že se dopravce dostaví k projednání přestupku před příslušný správní orgán.

     "Policisté jsou dle příslušných zákonných norem ve vyjmenovaných případech oprávněni zadržet řidičský průkaz, odebrat kartu řidiče, zadržet osvědčení o registraci vozidla, zkrátit technickou způsobilost vozidlu nebo zabránit v další jízdě s vozidlem jeho odtažením nebo přiložením technického prostředku. Nově policisté také kontrolují, zda řidič nebo provozovatel nemá nedoplatek za dopravní přestupek, který spáchal v minulosti a který nezaplatil," doplnila mluvčí policie s tím, že dodržování sociálních předpisů je důležité k zachování bezpečnosti na našich silnicích a samotnému zdraví řidičů.

Při kontrole nákladních automobilů se policisté zaměřují na různé aspekty, jako jsou například:

  • Technický stav vozidla
  • Dodržování předpisů pro přepravu nebezpečných věcí a odpadů
  • Správnost naložení a upevnění nákladu
  • Platnost řidičského průkazu a dokladů o vozidle
  • Dodržování pracovní doby řidičů
  • Přepravu neoprávněných osob

Foto: PČR

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.