Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Tank Sherman odjíždí z plzeňské ZOO

Plzeň tak provádí další kroky k realizaci nového zážitkového Muzea Generála Pattona na Klatovské třídě

Autor: Petr Novák úterý 16. dubna 10:59 , aktualizace 12:16

Město Plzeň Zbraně

Partner článku – Inter distribution


     V tuto chvíli probíhá přesun tanku Sherman M4A1, který Plzni věnoval vnuk generála Pattona, z plzeňské ZOO do restaurátorské dílny v Nechanicích, kde bude repasován v dílně Pavla Rogla z KVH 16th Armoderd Division CZ, tradičního účastníka plzeňských Slavnosti svobody. 

     Přesun tanku realizuje firma APB a po obnově se tento ikonický stroj stane centrálním prvkem nové interaktivní expozice na Klatovské 19. Právě tato budova sloužila během 2. světové války jako velitelství wehrmachtu a byla zde 6. května 1945 podepsána kapitulace německé posádky generálporučíkem Georgem von Majewski, který se zde po podpisu kapitulačních listin před přítomnými americkými vojáky i manželkou Elisabeth zastřelil.

     Transport tanku nám telefonicky potvrdil i primátor města Roman Zarzycký, který uvedl, že na repasi tanku, na kterém se podepsala delší doba, po kterou byl umístěn ve venkovním prostředí, město uvolnilo z přebytku svého hospodaření 800.000 korun. "Chtěl bych tímto poděkovat zaměstnancům naší zoologické zahrady, že se o tank od roku 2011 dobře starali. Pro mě osobně je to smutné loučení, ale zároveň se velmi těším na novou expozici v připravovaném Patton Memorial Pilsen na Klatovské 19, kam bude tank umístěn a kde otevřeme novou kapitolu jeho historie," doplnil ještě primátor.

     Repasi a přesun tanku do nových prostor vítá i ředitel současného Patton Memorial Pilsen Ivan Rollinger, který nám uvedl, že Sherman zde bude nedílnou součástí expozice. Tank, který je opatřen méně známou variantou kanonu ráže 76 mm, bude nutno mimo jiné dovybavit kanystry, bednami, zbraněmi a vším dalším, aby skutečně vypadal jako jeden z těch, které v roce 1945 osvobodily Plzeň.

     Nejnáročnější pak bude ho umístit v atriu za třípodlažním domem. Vraty totiž neprojede a dostat se tam tak může jedině vzduchem, na což bude použit velký jeřáb s nosností pět set tun, který tank přemístí z Klatovské třídy do atria budoucího zážitkového Muzea Generála Pattona.

Foto: město Plzeň

Inter distribution

Prodejce špičkových značkových klasických i farmářských skleníků a doplňků k nim - přímý dovozce. Vše pro zavlažování skleníků i zahrad. Poradenství a servis.