Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Telefonovali vám o přeplatku na daních? Jde o podvod!

Celou republikou se šíří nová verze podvodu, který vás může připravit o statisíce

Autor: Jana Holá čtvrtek 14. března 16:05 , aktualizace 16:51

Podvodníci Policie


     V současné chvíli se celou Českou republikou šíří vlna nového podvodného jednání, před kterou varuje ministerstvo financí i policie.

     Pachatelé se v telefonickém hovoru vydávají za ministerstvo financí nebo finanční správu a pomocí hlasového automatu oběti informují o údajném přeplatku na dani. K jeho vyzvednutí je třeba reagovat stisknutím tlačítka na klávesnici telefonu a spustit odkaz v následně zaslané SMS zprávě, který oběť odkáže na podvodné napodobeniny internetových stránek zmíněných institucí, na něž je třeba se přihlásit pomocí bankovní identity.

     "Cílem je vylákat z vás citlivé informace či přístupové údaje do vašeho bankovnictví. Ministerstvo financí ČR a Finanční správa ČR nikdy k telefonátům nevyužívají navolávací hlasové automaty a v SMS zprávách nikdy nezasílají odkazy. Na SMS zprávy a telefonáty nijak nereagujte. Hovory zavěste a případně varujte své okolí," varuje policie.

Příklad podvodné SMS a falešného webu Finanční správy ČR

Jak se bránit?    

     V tomto případě je samozřejmě nejjednodušší telefonát ignorovat a v žádném případě neotvírat odkazy, které vám někdo pošle SMS zprávou. Podvodníci ale samozřejmě své metody mění a přichází stále s novými fintami, jak se k financím obětí dostat. 

     Pojďme si proto ukázat několik základních bodů, které odborníci považují za minimum bezpečnosti v internetovém prostředí: 

1: Ověřte si webovou adresu jakéhokoli webu, kam zadáváte nějaké své údaje. Zjistit tu pravou je pomocí internetového vyhledávače otázka několika vteřin.
     Než na nějaký odkaz kliknete, najeďte na něj myší a v levém dolním rohu obrazovky se podívejte na zobrazené URL. Podvodníci se snaží oficiální stránky napodobovat co nejdůvěryhodněji, při bližším prozkoumání odkazu ale můžete zjistit, že například obsahuje 1 místo l nebo .cx namísto .cz. Naučte se před každým kliknutím na odkaz nebo zadáním osobních údajů kontrolovat danou stránku, jestli jste opravdu tam, kde chcete být.
     Ve zkratce, pokud vám přijde odkaz například od finanční správy, najděte si sami webovou adresu Finanční správy ČR a pokud se adresa neshoduje, je čas zpozornět, protože může jít o podvod.

2: Ověřte si bezpečnostní certifikát webu (v prohlížeči ikona zámku před webovou adresou, na mobilu rozklikávací menu na stejném místě - pozn. red.), tedy v podstatě digitální podpis stránky
     Certifikát kontrolujte vždy, když se na nějaký web přihlašujete a především vždy když zadáváte online platbu. Je třeba mít jistotu, že číslo karty dáváte skutečnému obchodníkovi. Platby probíhají většinou přes portál některé banky, který snadno ověříte pomocí kontroly certifikátu, případně přes několik služeb platebních bran, v ČR nejčastěji Comgate, PayU, GoPay. Tyhle platební brány se prostě naučte, podívejte se na jejich stránky a prohlédněte si certifikát. Není to tak těžké a může vám to uspořit spoustu peněz.   
Například certifikát Moneta Money Bank vypadá takto:

3: Jste si opravdu jistí, tím co děláte? Zakoupili jste zboží a potřebujete ho zaplatit? V tu chvíli by první dva body měly být dostačující ochranou.
     Nejste si stoprocentně jistí? Někdo vám poslal odkaz, kde se máte přihlásit nebo zadat své údaje? Googlete! Zadejte název stránky, obchodu nebo portálu, kam vás odkaz zavedl, do vyhledávače a přidejte heslo podvod. Je velmi malá šance že jste první, komu se to stalo, a už o tom budou články.

4:  Mějte více účtů. V dnešní době je již běžné, mít účet na který vám chodí výplata, další například spořící a pak účet, ze kterého platíte internetové nákupy. Mnoho bank již dnes nabízí více účtů zdarma a jediné nepohodlí spočívá v nutnosti si na "platební" účet posílat peníze. 
     V případě, že někdo podvodem získá údaje vaší platební karty, tímto způsobem ochráníte většinu svých financí. Můžete sice přijít o několik tisíc na "platebním" účtu, ale již ne o celou výplatu, nebo dokonce celoživotní úspory.
     Mnoho bank nabízí i jednorázové karty, které lze použít při nákupech od neznámých obchodníků v zahraničí.

5: Mějte na paměti, že pro podvodníky lze snadno napodobit jak odesílatele e-mailu, tak i číslo, ze kterého vám volají (tzv. spoofing - pozn. red.) Nereagujte proto na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že musíte kamkoli zadat vaše osobní údaje, přihlásit se nebo například zachránit své údajně ohrožené finanční prostředky a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu.
     V případě pochybností sami kontaktujte příslušnou instituci, jako je banka nebo úřad, a situaci si sami ověřte.


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.