Aktuálně Foto Video

Námět: "Teroristé střílejí do lidí v Olympii!"

V Plzni proběhlo obrovské cvičení všech složek IZS na téma "Šílený střelec"

8. června 2017 02:24 , aktualizace 15:40

Cvičení Zadržení pachatele Zásahová jednotka Zbraně

     Všichni s obavami sledujeme dění na západ od našich hranic a můžeme se ptát ne jestli, ale kdy se to stane i u nás. To, že zde nežije tak velká muslimská komunita, z které teroristé povstávají nejčastěji, není zárukou, že k tomu nedojde i u nás a důkazem tohoto tvrzení jsou události v Uherském Brodě, kde v restauraci Družba dvaašedesátiletý paranoik Zdeněk Kovář zabil osm lidí.

     Policisté i ostatní záchranné složky se na toto pečlivě připravují a výjimkou není ani Plzeň.
     V noci na dnešek došlo v obchodním centru Olympia k zatím největšímu cvičení právě s tématem šílených střelců a my samozřejmě u toho nemohli chybět.
     Před půl jedenáctou v noci se v Olympii rozezněly výstřely, na zem padli první ranění a mrtví, a utíkající lidé telefonicky oznamovali, že do budovy vnikli asi dva muži, vyzbrojeni nejen pistolemi, ale dokonce i útočnou puškou.

     Na místo se okamžitě stahují všechny policejní hlídky z okolí, vyrážejí i hasiči a samozřejmě nechybí ani záchranáři. Do budovy jako první vnikají prvosledové hlídky, což jsou řadoví policisté s lepší výzbrojí, balistickou ochrannou a speciálním výcvikem. Těm se také podaří zlikvidovat prvního útočníka, ale druhý se zabarikádoval ve velínu obchodního centra i s rukojmími.
     Policisté evakuují ven návštěvníky, které samozřejmě podrobují kontrole, zda se mezi nimi neskrývá případný další terorista.

     Souběžně s tímto ven transportují i zraněné, které venku přebírají a dle závažnosti zranění třídí záchranáři.
     V krátké době také doráží zásahová jednotka, která je snadno rozpoznatelná pro jiný druh uniforem v takzvané Digital Urban Camo úpravě. Zásahová jednotka se brzy postará o eliminaci i druhého útočníka a policisté ovládnou celé prostory obchodního domu.

     "Dnes jsme uspořádali více než rok plánované cvičení s cílem eliminovat střelce, kteří útočí na návštěvníky. Je to pro nás nová zkušenost, protože tohle jsme zatím cvičili pouze ve školách.
Dnešní den ale ukázal, že jsme schopni tento služební zákrok zvládnout v takovémto prostoru. Já jsem s výsledky velmi spokojen a kolegové předvedli vysoké nasazení,“
sdělil nám po skončení cvičení krajský ředitel policie plukovník Krákora a na náš dotaz doplnil, že cvičení se účastnilo více než dvě stě účastníků.


Jak vypadalo obdobné cvičení v Dobřanech se můžete podívat zde: AMOK - Taktické cvičení proti útoku "Šíleného střelce"