Občanům v Plzni je již několik let k dispozici speciální služba pro seniory - Tísňová péče, kterou poskytuje Městská charita Plzeň ve spolupráci s Městskou policií. Tato služba představuje zajištění nepřetržité distanční hlasové a elektronické komunikace s osobami, s vysokým rizikem ohrožení zdraví nebo života.
Tísňová péče - jak to funguje?
Seniorům je namontován do bytu speciální telefon a tísňové tlačítko, buď ve formě náramku nebo přívěsku na krk, a v případě náhlého zhoršení jejich zdravotního stavu, si senioři mohou stisknutím tlačítka na náramku přivolat neodkladnou odbornou pomoc.
Okamžitě po stisknutí tlačítka začne se seniorem komunikovat operátor prostřednictvím výše uvedeného telefonu, a to hlasitým reproduktorem, takže senior ani nemusí zvednout sluchátko telefonu. Zároveň, pokud je to potřebné, na místo okamžitě vyjíždí specializovaná hlídka strážníků Městské policie. Tito strážníci jsou vyškoleni a vybaveni vším potřebným k poskytnutí první pomoci a v případě nutnosti si na místo samozřejmě mohou přivolat i záchranáře.
Stovky výjezdů ročně
Za mnohaletou existenci tísňové linky pro seniory mají za sebou strážníci a operátoři stovky zásahů a v nejednom případě nejenže poskytovali první pomoc, ale také zachránili lidské životy. Pouze za rok 2022 pracovníci Městské charity Plzeň na lince Tísňové péče přijali 285 spojení s osobou v nouzi a z toho zprostředkovali 172 výjezdů strážníků na místo.Proč tuto službu doporučuje i Krimi-Plzeň?
Každoročně se dostaneme k několika případům, kdy hasiči otevírají byt, ze kterého vychází nasládlý pach a uvnitř jsou pak nalezeny pozůstatky seniora. Když se poté dozvíme, že tento člověk v bytě umíral několik dní, jen protože si sám nedokázal přivolat pomoc, je to nesmírně skličující, a právě taková maličkost, jako toto tlačítko, mu mohla život zachránit.Příklady zásahů na tísňové tlačítko z poslední doby
Hned dvakrát se vyplatila devadesátileté seniorce z Lochotína možnost přivolat si pomocí tísňového tlačítka asistenci strážníků ve čtvrtek 2. února.
"Žena aktivovala tísňové tlačítko programu Tísňové péče poté, co spadla a nemohla se sama zvednout. Poprvé strážníci reagovali na signál tísňového tlačítka v dopoledních hodinách, kdy se při pádu v chodbě bytu uhodila seniorka do hlavy. Hlídka po příjezdu opatrně ženu zvedla a na místo přivolala zdravotnickou záchrannou službu.
O pár hodin později se do bytu strážníci vrátili, protože paní upadla a potřebovala opětovně jejich pomoc. Strážníci zkontrolovali ženin zdravotní stav, pomohli jí postavit se na nohy a posadili ji na lůžko. Tentokráte nebylo třeba volat zdravotníky," popsala nám tisková mluvčí městské policie.
V úterý 7. února dopoledne hlídka městské policie vyrazila k bytu dalšího uživatele programu Tísňové péče, který se dostal do nesnází. "Chvíle bezmoci prožíval muž upoutaný na invalidní vozík, který doma spadl a bez pomoci jiných se nebyl schopen dostat zpátky na sedadlo," uvedla mluvčí strážníků.
Strážníci za využití rezervního klíče vstoupili dovnitř, kde handicapovaného muže nalezli ležícího na podlaze koupelny. Poté, co se ujistili, že nepotřebuje lékařské ošetření, usadili ho zpět na vozík a ponechali ho v péči sociální pracovnice, která se mezitím do bytu dostavila.