Foto

Třináctiletému chlapci lyže proťala nohu v oblasti třísel

Dítě velmi krvácelo a na místo vyrážela horská i záchranná služba a také letěl vrtulník

čtvrtek 6. ledna 20:10 , aktualizace 20:21

Horská služba Záchrana života

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Včera po poledni došlo na Klínovci k velmi vážnému úrazu teprve třináctiletého chlapce z Německa. Při pádu mu hrana jeho vlastní lyže prořízla nohu v oblasti třísel a chlapec velmi silně krvácel.

    Na místo okamžitě vyrazili jak záchranáři, tak i horská služba. "Chlapec utrpěl hlubokou řeznou ránou od hrany lyže. O jeho zranění jsme se dozvěděli od pracovníků místního skiareálu s tím, že na sjezdovce leží lyžař, který silně krvácí z nohy.
     Ze stanice Klínovec okamžitě vyrazili tři záchranáři na dvou skútrech. Na místě nehody jsme našli třináctiletého chlapce, rozstříhali 
jsme mu kalhoty a zjistili, že při pádu mu jeho vlastní lyže způsobila velmi hlubokou a asi patnáct centimetrů dlouhou řeznou ránu. Hrana lyže naštěstí minula tepnu, která v těch místech u třísla nohou prochází.
     Zastavili jsme mu krvácení,
 rychlou diagnostikou jsme se ujistili, že další zranění mu pád nezpůsobil a zafixovali ho do vakuové matrace," uvedli horští záchranáři.

     Dispečer horské služby mezitím kontaktoval německý dispečink zdravotní záchranné služby, který na Klínovec vyslal jak sanitku, tak i vrtulník. 

    „Tento postup přeshraniční spolupráce máme dlouhodobě domluvený a velmi se nám osvědčil. V případě, že se jedná o německého občana, kontaktujeme německý dispečink pravidelně, protože dojezdová vzdálenost je většinou stejná jako u české sanitky.
      Pro německé pacienty je pak velký benefit být transportovaný do německé nemocnice možná i proto, že zde odpadá případná jazyková bariéra,“
vysvětlil ještě náčelník místní základny horské služby Miroslav Račko.

 foto: Horská službaAutosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.