Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

"Ten vlak mi prostě zastavíte!" a zastavil mezinárodní dopravu

Před pár desítkami minut proběhl mimořádný zásah záchranných a bezpečnostních složek v Ejpovickém tunelu

19. května 2022 16:30 , aktualizace pátek 20. května 16:36

Doprava Hasiči Zadržení pachatele

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Dnes odpoledne v Plzni do mezinárodního vlaku Ex 357 odjíždějícího v 15.00 směrem na Prahu nastoupil muž bez jízdenky a sdělil průvodčímu, který ho chtěl po rozjetí vlaku zkontrolovat, že bude vystupovat v Rokycanech a požádal ho o vydání jízdenky. Průvodčí muži vysvětlil, že to bohužel nebude možné, protože se nacházejí v expresním vlaku, který má příští zastávku až v Praze na Smíchově. 

     Po obdržení této informace se muž začal vztekat, že na cestu až do Prahy nemá peníze, a dožadovat se mimořádného zastavení vlaku v Rokycanech. Průvodčí muži marně opakovaně vysvětloval, že toto skutečně není možné a že vlak může zastavit až v Praze, takže muži nezbývá nic jiného, než vystoupit až tam.
     To již muž začal doslova šílet, že na následnou cestu z Prahy také nemá peníze a že mu vlak prostě zastavit musí.

     Rozumně uvažujícího člověka by asi napadly jiné způsoby, jak situaci řešit, muž ale udělal to nejhloupější, co mohl. Když totiž vlak projížděl Ejpovickým tunelem, zatáhl za nouzovou brzdu, čímž vlak v tunelu zastavil, pak z něj vyskočil, proběhl propojkou do druhého tubusu a začal utíkat směrem na Ejpovice.

     V tu chvíli byla samozřejmě okamžitě zastavena vlaková doprava v obou tubusech, na plzeňskou i ejpovickou stranu tunelu vyjeli drážní hasiči, hasiči i policisté a začali po muži pátrat.


     Po chvíli se podařilo muže nalézt a zajistit nedaleko Ejpovického portálu, přičemž stále nedokázal pochopit, že udělal něco špatně. Následně byl převezen na obvodní oddělení policie k dalším úkonům, zatímco vlaková doprava byla v obou směrech ve čtvrt na pět obnovena. "Policisté nyní prověřují veškeré okolnosti případu, zda mužovým jednáním nedošlo ke spáchání trestného činu," uvedla nám k této události tisková mluvčí policie.

      Muži za jeho hloupost, kterou na hodinu a deset minut zastavil dopravu včetně mezinárodní, nyní hrozí nejen nemalá pokuta, ale také náhrada škody, která může jít do statisíců.

Aktualizace pátek 15.30 h

      Desítky čtenářů se samozřejmě zajímaly, jak bude tento neobvyklý případ vyřešen a co čeká viníka. Dnes celý den probíhá vyčíslování škody, která do uzávěrky tohoto článku ještě nebyla vyčíslena.

      Policie podle tiskové mluvčí celý případ řeší jako přestupek, kdy přestupci v tomto případě hrozí pokuta až 10.000 Kč.

      České dráhy věc řeší jako mimořádnou událost, kdy cestující porušil Smluvní přepravní podmínky Českých drah (SPPO) v několika bodech. Jedná se především o nepovolené zastavení či zdržení vlaku (viz SPPO, čl. 143) a dále o neoprávněné uvádění záchranné brzdy do činnosti (viz SPPO, čl. 144).

      Za neoprávněné uvedení záchranné brzdy do činnosti zaplatí cestující přirážku 1.000 Kč. Při nepovoleném zastavení vlaku (úmyslném či neúmyslném) zaplatí každý, kdo ho způsobil přirážku 1.000 Kč + náhradu dle ceníku. Tato náhrada činí v případě osobního vlaku, spěšného vlaku a rychlíku 200 Kč za každou minutu (pozn. red. v tomto případě 70 minut, tedy 14.000 Kč) a za každý odřeknutý vlak 10.000 Kč. 

      V případě, že by muž způsobil například i zpoždění nákladní vlakové dopravy, mohla by případnou další škodu uplatňovat a po muži vymáhat i Správa železnic.


 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.