Foto

U Šídlováku našli ruční granát

Policie místo uzavřela a dorazil pyrotechnik

15. listopadu 2019 17:24 , aktualizace 18:00

Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical

     Dnes odpoledne byl v Plzni na Bolevci u Šídlovského rybníku nalezen ruční granát. Nebezpečný předmět našla žena přímo vedle lavičky na břehu rybníka a o nálezu informovala policii.
     Policisté místo uzavřeli a přivolali pyrotechnika, ten určil, že jde o zbytek Stielhandgranate 24, předmět zajistil a odvezl k likvidaci.

     Odborník na zbraně nám uvedl, že Stielhandgranate 24 byl ve druhé světové válce jeden z nejrozšířenějších útočných ručních granátů. Do výzbroje německé armády byl zaveden po 1. světové válce. Tento granát vycházel ze vzoru 17, který se používal v první světové válce.
      "Granát byl plechový výlisek naplněný trhavinou a nasazený na dřevěné násadce. Středem násady vedla dutina, kterou procházela trhací šňůra ukončená porcelánovou kuličkou. Šňůra byla připojena k zapalovači se zpožděním 4 - 5 sekund. Na granát se dalo nasadit pouzdro z litiny, které se po výbuchu roztrhalo na střepiny, zvýšil se tak účinek granátu a dal by se poté z kategorie útočný přeřadit do kategorie obranný granát, které jsou samozřejmě nebezpečnější.
     Kus, který byl nalezen, má již uhnilý spodní díl, na který se násadka nasazovala.
     Samozřejmě nevím, jak se k lavičce granát dostal, ale s největší pravděpodobností byl nalezen hledačem pokladů na dně skoro vypuštěného rybníka a u lavičky poté vyhozen. Po konci války na dně rybníků skončilo velké množství zbraní a munice,"
vysvětlil nám odborník na zbraně.

Tento typ granátu si zahrál i v nezapomenutelné scénce Voskovce a Wericha:

 


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.