Foto

Ukradli mobily za víc jak milion korun

Kriminalisté rozbili dobře organizovaný gang zlodějů elektroniky

středa 22. května 12:18 , aktualizace 12:28

Partner článku – ZOXO

     Na začátku ledna 2019 se na policii obrátil zástupce jedné z firem sídlící v logistickém parku na Tachovsku. Společnost se zabývá distribucí elektroniky pro český a německý trh a při inventurách zjistila, že jí ve skladu chybí velké množství mobilních telefonů. 
     Představitelé společnosti byli zprvu přesvědčeni, že je vyloučeno, aby kdokoliv přes jejich interní zabezpečení nelegálně pronesl cokoliv firemního. Případ převzali kriminalisté a jejich prvotním úkolem bylo nejen najít osobu pachatele, ale také precizně zadokumentovat cestu, jakou se elektronika z firemních prostor dostávala ven.

Sofistikovaný gang

      Jak probíhalo celé vyšetřování, nám policisté podrobně popsali:
      "Počáteční informace nasvědčovaly tomu, že k samotným krádežím zřejmě dochází ze strany některého ze zaměstnanců společnosti. Nejprve se nám podařilo zjistit, že nejméně dvě osoby, které jsou pracovně spojeny s chodem firmy, užívají pro svoji potřebu odcizené mobilní telefony.
     Kriminalisté tedy začali monitorovat pohyb podezřelých osob. V rámci prověřování se postupně okruh podezřelých osob rozšířil na čtyři muže. Kriminalisté během velmi krátkého časového rozmezí ověřili získané poznatky a shromáždili důkazní prostředky. Analýza bezpečnostních kamer ukázala, že trestná činnost probíhá sofistikovaně, dlouhodobě a opakovaně organizovanou skupinou pachatelů.
     Každý člen skupiny měl svůj vlastní úkol tak, aby překonali bezpečnostní opatření poškozeného subjektu. Podařilo se prokázat, že trestná činnost začala již v hale firmy. Jeden ze zaměstnanců postupně odcizoval na různých místech mobilní telefony nebo notebooky, které skrytě převážel na vozíku pro přepravu zboží v prostoru pro nohy. S dalšími dvěma členy skupiny si pak věci postupně předávali mezi sebou, například je pod oděvními svršky odnášeli do kanceláře přepravní společnosti nebo ukrývali do kufru na písemnosti.
     Později pak čtvrtý člen skupiny, zaměstnaný jako řidič přepravní společnosti, odcizené věci v kufru odnášel z kanceláře a odvážel z objektu poškozené společnosti. Protože řidič odvážel kromě odcizeného zboží také legální zboží určené pro zákazníky, mohl bez problému projet přes bezpečnostní kontrolu."

Zásah policie

     V pátek 10. května měli již kriminalisté dostatek důkazů. Ve chvíli, kdy podezřelý řidič kamionu projel bezpečnostní kontrolou firmy, byl ze strany policie zadržen a v kabině vozu se našel kufr s originálně zabalenými odcizenými mobilními telefony.
     V dalším průběhu realizace byly postupně zadrženy všechny podezřelé osoby. Vrchní komisař odboru obecné kriminality jim pak předal usnesení o zahájení trestního stíhání pro pokračující zvlášť závažný zločin krádeže, který obvinění spáchali jako členové organizované skupiny a svým jednáním způsobili značnou škodu.
     Obviněny byly celkem čtyři osoby, z toho jeden cizinec, jednalo se o muže ve věku 51, 37, 26, 39 let. Podle kriminalistů se od ledna tohoto roku obvinění měli dopustit krádeží většího množství elektroniky v celkem třinácti případech a způsobit tak škodu za více jak milion korun.
     Prověřování této závažné trestné činnosti probíhalo v úzké spolupráci s Okresním státním zastupitelstvím Tachov.

Kufr, v kterém řidič vyvážel telefony a zadržený při realizaci 10. května, foto policie.


 ZOXO

ZOXO – synonymum férového úvěrování. Poskytujeme půjčky od 100.000 Kč se zástavou nemovitosti. Stačí vyplnit nezávaznou online žádost na webu.