Foto

Myslivci zastřelili koně v ohradě vedle obytného domu

Střela, s největší pravděpodobností myslivce, směřovala do obydlené zóny a na silnici

20. října 2017 16:40 , aktualizace středa 6. prosince 21:18

Zvířata

     V obci Krchleby nedaleko Staňkova na Domažlicku choval ještě donedávna majitel šest koní, kteří měli výběh v ohradě hned vedle jeho domu. Bohužel ale muž o jednoho z koní nedávno zcela zbytečně přišel. V úterý 3. října šel koně zkontrolovat a všiml si, že jeden z nich je na boku zakrvácený a trpí velkou bolestí.
     Přivolaný veterinář v oblasti boku po oholení srsti nalezl krvácející kulatou ránu velkou asi centimetr. Zraněného koně tedy naložili do přívěsu a vyrazili na veterinární kliniku, kde měl být ihned operován. Operace se ale zvíře nedočkalo, ještě v průběhu cesty v přívěsu padlo a zemřelo.
     V tu chvíli už všichni tušili, jak ke zranění koně došlo. V průběhu předchozího dne totiž nedaleko domu probíhala naháňka na divoká prasata a střílelo se v kukuřičném poli na dohled od domu s ohradou, kde se koně pásli. V tomto místě mohli střelci vést palbu v ose podél domů, nikoli ji však stočit směrem k zástavbě nebo silnici.
     Na veterinární klinice tedy místo operace provedli pitvu, aby zjistili příčinu smrti. Podle našich informací veterinář v těle koně našel střelu, dle všeho z kulovnice, kdy rána na boku byla pouze vstřelem a projektil v těle zůstal. Vnitřní orgány koně byly silně poškozeny, což jednoznačně ukazuje na loveckou střelu se zvýšeným ranivým účinkem. Kůň tak musel mezi zraněním a smrtí velice trpět. Pro majitele zvířete jde o ztrátu nejen finanční, ale i citovou, protože tohoto koně měl již od hříběte celých čtrnáct let.
     Vzhledem k tomu, že příčinou smrti bylo podle veterináře střelné poranění, byla samozřejmě k případu přivolána policie.
     "Přijali jsme oznámení o usmrcení koně. Případ šetří Obvodní oddělení Poběžovice. Zahájili jsme úkony pro podezření spáchání trestného činu Poškození cizí věci. V průběhu pitvy byla z těla vyjmuta střela, která nyní bude podrobena balistické expertíze," uvedla nám k případu tisková mluvčí policie.

      Pokud se prokáže, že střela opravdu byla jednoho z lovců, je jasné, že porušil snad vše co mohl, protože střílel směrem do obytné zóny a na frekventovanou silnici. Případ mohl být daleko tragičtější, protože právě na tomto statku je organizován jezdecký kroužek pro děti a je obrovským štěstím, že zrovna v osudný den kroužek odpadl.

Mapa zdroj: Seznam.cz