Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

V parku byla nalezena hlavice Panzerfaustu

Velice nebezpečný nález musel zlikvidovat policejní pyrotechnik

17. května 2023 13:50 , aktualizace 13:59

Zbraně


     Policisté v sobotu 13. května krátce před devátou hodinou večer vyjížděli do parku v Nohově ulici v Aši na oznámení osmadvacetiletého muže, že zřejmě nalezl podezřelý předmět z války.
     Policisté po příjezdu místo zajistili a při pohledu na mužův nález si samozřejmě vyžádali příjezd specialisty z pyrotechnické skupiny.

     "Pyrotechnik následně určil, že se jedná o munici do Panzerfaustu, tedy takzvané pancéřové pěsti, z druhé světové války. Pyrotechnik munici zajistil a odvezl k její následné likvidaci," uvedl tiskový mluvčí policie.

     Panzerfaust je německá ručních protitanková zbraň z období 2. světové války. Jde o kumulativní střelu, která při zásahu propálí do pancíře tanku malý otvor do kterého vychrlí horké páry a kousky kovu, které spolehlivě osádku tanku usmrtí.
     Zbraň sestávala z výmetné roury, na jejímž konci se nacházela hlavice s kumulativní náloží. Právě tato hlavice byla v parku nalezena a i po tolika letech je stále funkční, tedy při nesprávné manipulaci schopna výbuchu.


Jak postupovat při nálezu munice:

     Policisté velmi často řeší případy nálezu staré munice a na místo okamžitě vyjíždějí přivolání pyrotechnici, kteří ke každému podezřelému předmětu přistupují se zvýšenou opatrností, aby při manipulaci nedošlo k explozi. Korozí předmětu totiž může dojít k narušení systému pojistek a k výbuchu potom stačí málo.

     Proto nepodceňujte ani staré a zkorodované výbušniny a jiné předměty. V případě nálezu s nimi v žádném případě nemanipulujte a ihned o nálezu vyrozumte policii. Vyčkejte do příjezdu hlídky a místo nálezu zabezpečte tak, aby se k němu nepřiblížily další osoby. Pokud se nebude jednat o munici, nikdo se na Vás zlobit nebude. Lepší je vždy nález ohlásit, než aby došlo k neštěstí.

Foto PČR

Optika Ofitop

Oční optika pro děti a dospělé - nadstandardní péče o Váš zrak.