Foto

Bouře "Ignatz" řádí a zanechává za sebou mnohamilionové škody

Zničené střechy, auta, zastavené vlaky - hasiči mají za sebou již několik stovek výjezdů

čtvrtek 21. října 12:48 , aktualizace 15:21

Hasiči Počasí

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Dnes od rána řádí v západních Čechách bouře Ignatz, kterou provází silný vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti až 110 kilometrů v hodině a na horách až 135. Hasiči v Plzeňském a Karlovarském kraji zasahovali už u několika stovek událostí. Nejčastěji jde samozřejmě o polámané stromy, strhané střechy a je také hlášený velký počet pádů stromů na budovy nebo auta. Na mnoha místech nejde proud, protože stromy strhaly elektrické vedení. Plzeňská ZOO musela z důvodu silného větru na celý den zavřít celý areál ZOO i Dinoparku. Vážné problémy jsou i na železnici, spadlé stromy zastavily provoz na Domažlicku, u Perninku, na několika místech Šumavy či u Mariánských Lázní. V Plzeňském kraji je v tuto chvíli hlášeno již pět případů najetí vlaků do padlých stromů.

Několik událostí podrobněji na ukázku:

      V Caparticích a u Železné Rudy například padly strom přímo na jedoucí auta. Před polednem na silnici mezi Horažďovicemi a Velkým Borem silný vítr převrátil přívěs nákladního vozidla a komunikace byla zcela zablokována. Před polednem spadl strom na budovu mateřské školy v Krymské ulici v Karlových Varech, v té chvíli bylo uvnitř 41 dětí a 14 dospělých. V Sokolově zase vítr uvolnil část oplechování střechy na mateřské škole v ulici Kosmonautů. V Plzni u Rondelu vítr strhl ze střechy asi dvanáctimetrový pás plechu, kvůli čemuž musela být na chvíli uzavřena ulice Otýlie Beníškové. V Klatovech v Plzeňské ulici vichr serval střechu paneláku, stejně tak i v Plzni v Sousedské ulici vítr utrhl část střechy z domu.

Aktualizace:

     Případů spojených s větrem, který místy dosahuje až síly orkánu, stále přibývá. Generální ředitelství Hasičů uvedlo, že v cele republice eviduje již téměř 1500 výjezdů. Správa železnic zastavila provoz na 27 úsecích vlakových tratí. ČEZ uvedl, že celkový počet odběratelů, kteří jsou kvůli vichru bez proudu je aktuálně přibližně 260 tisíc. 


Foto: KP a Hasiči Plzeňského i Karlovarského kraje

D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.